Onko kenelläkään tiedossa mistä voi saada tälläisen kirjan. Kirjaan voi tallentaa kaikkia sellaisia asioita joista tykkää, joita haluaisia toteutettavan sitten kun olen siinä kunnossa että en pysty ilmaisemaan asioita. Esimerkiksi suihkuveden lämpö, tykkään että minut pestään tosilämpimällä vedellä. Haluan että polvieni välissä käytetään tyynyä jne. näin lyhyesti.
Kuulin radiosta että tästä puhuttiin, jotkut oli tehneet tälläisen oliko kirja tai vihko.
En pystynyt pistämään tekijää muistiin.
Kuulin radiosta että tästä puhuttiin, jotkut oli tehneet tälläisen oliko kirja tai vihko.
En pystynyt pistämään tekijää muistiin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sellaisen kirjasen/vihkosen voit tehdä itsekin. Se sitten toimisi myös hoitotahtona, miten toivoisit itseäsi hoidettavan kun et enää itse kykene syystä tai toisesta tahtoasi julkituomaan.
Juu kyllä niin voi tehdä. Olisin halunnut antaa pari tyhjää kirjaa lahjaksi, kuulosti niin hyvälle idealle.
Netistä en löytänyt muuta kuin tämän:
http://www.ikainstituutti.fi/sitenews/view/-/nid/37/ngid/1/
Ikäinstituutin sivuilta saattaa löytyä myös muuta mielenkiintoista, myös postituslista koulutuksesta ja tapahtumista kiinnostuneille.
Tarkoitiko elämänlaatutestamenttia. Tässä olis vähän tietoa muistiasiantuntijoiden sivuilta:
http://www.muistiasiantuntijat.fi/page.php?page_id=34&submit=browseFile&id=4&doc_id=3
ja t'ässä:
http://www.muistiasiantuntijat.fi/modules/doku/files/3/SUMUelaatutestamentti_10.pdf
.ja tässä mallia täyttöön:
http://www.muistiasiantuntijat.fi/modules/doku/files/7/elaatutestamentti_tayttoohje.pdf
Nörtti täällä, hei!
Kuten aloittaja, nähtävästi, muistaa, oli aikanaan korun näköisiä kaulakoruja jotka voitiin avata, ja sisältä pursusi paperi-rimpsu, johon jokaiseen palaseen saattoi kirjoittaa tervävällä kynällä kaikenlaista tahtoa tai tahdottomuutta.
Nykyaikainen vanhus on useimmiten huomannut että tuon kaltaisia koruja on tullut markkinoille taas.
Ehkäpä Faberge:n jälkeläisten luomia USB-juttuja.
Kaikenlaista tahtoa voi kirjoitella kotikoneelle, kopioida ne tuohon koruun ja samalla laittaa sata kopiota sähköpostilla sukulaisillekin.
Jopa omalle lääkärille tai terveyskeskuksellekin voi lähettää.
Katsoisin että aloitus on taas jonkinlainen provo, koska aloittaja osaa tietokonetta käyttää.
H.
Kiitos vastaajille!
Kyllä se varmaan oli tuo elämänlaatutestamentti josta oli kyse siinä radiojutussa.
Hyvä juttu, en olisi tiennyt noista muistakaan vinkeistä linkeistä. Kiitos!