Kyseessä 50 luvun mökki. Kunnan vesi pitäs olla.. Missä ihmeessä vesimittarit kun en ainakaan ole löytäny? Jos niitä ei ole niin miten laskutus tapahtuu?
Missä vesimittarit ovat?
ihmettelen**
6161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eihän pihalla ole mittarikaivoa???
No ei kai en ainakaan ole huomannut
Varmaan arviolaskutus tai summan mutikassa laitetaan ja kokeillaan maksetaanko?
Voihan olla, että edellinen omistaja on ottanut mittarin pois, kun se vaikkapa jäätyessään on hajonnut, ja ilmoitettut sitten hihasta vedettyjä lukemia.
Minä olen ilmoitellut mittarilukemia itse, ja en muista onko 30 vuoteen kertaakaan kukaan käynyt tarkistamassa lukemiani.
Mä en ymmärrä tota arviolaskutusta, mihin se perustuu? Pelkkään arviointiin? Mistä kukaan voi tietää että paljon joku ihminen kuluttaa vettä? Kaikkea sitä..
Mutta 5kk ei ole tullut vesilaskua ei siis ensimmäistäkään kertaa vielä (5kk olen tässä asunut) ja laskua odotellut. Luulin että se vesilasku tulisi n. 2kk välein.
Pitääkö sitä nyt kaikkea kysellä, sen kun lutraat.