Onko sydämessäsi aavistus että loppu on lähellä?

The End

Kristitty tai ateisti! Onko sydämessäsi tunne, että maapallon taru on kohta loppuunkirjoitettu? Uutiset tuovat maailam tapahtumat yhä lähemmäksi. Ilmasto lämpenee, joet vaihtavat väriään, Etelä-ja pohjoisnapa sulaa. On nälänhätää, kurjuutta, työttömyyttä ja vakavia talousongelmia. Joka puolella sisällissotia. Lähi-Itä kiehuu. Venäjä aseistautuu. Onko tunnetta, ettei tulevaisuus lupaa hyvää? Olipa usko mikä tahansa tai jos ei sitä ole ollenkaan.

7

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raharuhtinas piispa

      Mulla on ihan tieto asiasta. Se, miten ihminen määrittelee ajallisesti lähellä olevan tapauksen, riippuu ihmisestä.

      Jotainahn tässä alkaa paskostakin tapahtumaan jos tuon niin monien toteama oliivipuun lehtien puhkeaminen on tosiaan ymmärretty oikein. Siihen kun lisää, ettei oliivipuun lehteen puhjettua se sukupolvi kuole kokonaisuudessaan niin lopun olisi tultava. Näyttää siltä, että loput ennustukset alkavat toteutumaan nopeastikin. Sitä odottaisi, että jäljellä oleviin profetioihin menisi pitkä aika, mutta ei varmaan mene, ovat luonteeltaan sellaisia, että esim. ydinpommi riittäisi toteuttamaan lopuista profetioista melkein kaikki?

    • Voi kun teillä kristityillä kaikki pyörii sen oman navan ympärillä.

      " Ilmasto lämpenee, joet vaihtavat väriään, Etelä-ja pohjoisnapa sulaa. On nälänhätää, kurjuutta, työttömyyttä ja vakavia talousongelmia. Joka puolella sisällissotia. Lähi-Itä kiehuu. Venäjä aseistautuu"

      Jos ihmiskunta pyyhkiytyy viimeistä hemmoa myöten ja vie mennessää 90% eläinkunnasta, niin eihän se mikään maailamloppu ole - kaikkea muuta!

      Jos ajatellaan maailmankaikkeuden ikä - 13.7 miljardia vuotta - matkaksi joka on 13.7km pitkä (ihmisen on helpompi ymmärtää rällaista pienempää lukua, jos viellä kävelet ko.matkan saat viellä paremman tuntuman..)

      Maapallon historia - lyhyesti 13.7km aikajanalla:

      Ensimmäisen 9 km matkalla ei viellä meidän aurinkokuntaa näy. Aurinkokunta ja Maa syntyy 9.2 km kohdalla. Noin 10km kohdalla syntyy ensimmäiset elämän merkit - bakteerit. 12.5 km kohdalla ilmaantuu ensimmäiset monisoluiset eliöt.13.3 km kohdalla ensimmäiset kasvit levisivät maalle, ja ilma saavutti suunnilleen nykyisen happitason. 13.4 km kohdalla ensimmäiset eläimet kapusivat kuivalle maalle. Dinosaurukset tallustelivat ensimmäisenkerran 13,46 km kohdalla, ja hävisivät kokonaan 13,64km kohdalla. Ensimmäiset työkaluja käyttäneet ihmiset löytyvät 2m ennen maaliviivaa. Nykyihminen ilmaantuu 10cm ennen maaliviivaa, ja Raamatun tapahtumat sijoittuvat 2 mm ennen kalkkiviivaa.. Maali/nykyhetki.

      Tapahtumien (kehityksen kulku) on maapallon ikään suhteutettuna silmänräpäys, ja jo toisessa silmänräpäyksessä saattaa ihminen kadota. Riippuu ihmisen aiheuttamasta tuhon laajuudesta saattaa hiljaista "elotonta" kautta maapallolla olla muutamista senteistä - muutamaan metriin ja taas elämä kukoistaa maapallolla :)

      Joten ei huolta maan tulevaisuudesta - elämä kyllä selviää, vaikka ihminen ei pärjäisikään.

      • Johan Selkis

        Loistava kirjoitus, joka huikean yksinkertaisesti havainnollistaa tomuhituis -ihmiskunnan merkityksettömyyden maapallon historiassa. Tämän valossa tulee esiin myös kristitty -uskovaisten rajaton omaan napaan tuijottaminen sekä ääretön itsekkyys hourailuineen ikuisesta elämästä uskonopin voimalla, voi "pyhä yksinkertaisuus"!


    • Maapallon vai eläimien vai pelkästään meidän?

      Jos tarkoitat Maapalloa niin se tulee olemaan kauan meidän jälkeen :)

    • Olen varma. että loppu on tosi lähellä. Juu, ja aikoinaan oli jääkausikin, jonka tämä pallo kesti, ja ihmisetkin. Itseasiassa jo Paavalikin odotti loppua. Mutta ei sitä loppua vaan tule.

      Jo ennen Raamattuakin ihmiset odottivat maailmanloppua.Taitaa olla vaan niin, että ajatus kiehtoo aina vaan, ja mielikuvitus tekee tepposensa joillekin.

    • Ja jos ajattelee sitten vielä omaa elämää tuossa aikajanalla....niin aika lyhyt se on. Ihmisen elämän on mitätön tohon kokonaisuuteen verrattuna.
      Mielenkiintoista on kuitenkin se, että kristinusko nostaa jokaisen ihmisen elämän ainutlaatuiseen ja ainutkertaiseen asemaan. Jokaisen ihmisen elämä, inhimillisesti mitätön, on arvokas.
      Erikoista.

      Riku-Pastori

    • müsli-mies

      Joo, kyllä kaikki loppuu hetijust, tai ainakin on The End nurkan takana! Virve Rostikin jo profetioi, että Koko Maailma Räjähtää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      146
      5621
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      4022
    3. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3500
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2500
    5. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      44
      2332
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      31
      2198
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      2043
    8. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      1895
    9. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      23
      1893
    10. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      11
      1814
    Aihe