Muuttaminen asuntoon jossa on jo päävuokralainen

Mitä tehdä?

Heippa!

Nyt tarvisin hyviä vinkkejä, miten toimia oikein ja säilyttää jatkossakin mukava koti ilman irtisanomista. Tilanne on se, että olen asunut kohta vuoden vuokra-asunnossa, joka on vuokrattu yksityisen vuokranantajan kautta. Kaikki on sujunut tähän mennessä paremmin kuin hyvin.

Vuokranantaja tuntuu kuitenkin olevan hieman vanhoillinen ihminen ja tilanne on se, että poikaystäväni on joulukuussa muuttamassa Espanjasta Suomeen ja tarkoitus olisi asua saman katon alla. Ongelman tekee se, että olen myös itse mies, joten kyseessä on homopari ja tämän uskoisin aiheuttavan vuokranantajalle ongelmaa. Miten tässä siis kannattaisi toimia oikein? Voinko alivuokrata asunnon ja olla ilmoittamatta siitä sen enempää vuokranantajalle? En kyllä tykkäisi toimia hänen selkänsä takana, mutta en oikein keksi mitä muutakaan tehdä?

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5092
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4889
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2632
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe