Ihmeellinen viemäröinti keittiössä. Normaalisti kun katsoo niin hajulukkona toimii pieni mutteri, kuten tässä:
http://www.lvi-shop.fi/vexloc-12351-pi-244.html
Mutta meillä sitä ei ole.
Tässä kuvat.
Kun irroitin altaan, astianpesukoneen liitännät, yms ja kokeilin kiertämällä avata, ei vaan auennut.
Kuvat:
http://aijaa.com/UwmrKe
http://aijaa.com/lc29se
Tässä vielä ympyröitynä mistä kohdista kokeilin kiertää (oikealle ja vasemmalle) sekä vetää poispäin. Ei vaan lähde. Onko tarkoituskaan irrota?
http://aijaa.com/tjWEE0
Keittiön viemärin hajulukko, miten ihmeessä puhdistus? sis kuvat
12
7625
Vastaukset
- Vedä kunnolla.
Kyllä ne irtoo kun vaan kunnolla vedät.
- Neuvoa kysyvä
Kokeilin kyllä aika kovalla voimalla niitä vetää pois.
Ihan vetämällä ja nitkuttelemalla edes-takaisin.
Mistä kohtaa pitäis lähteä irti? Pitäiskö tuon ns. kulman lähteä molemmista päistä irti vai? - Joku vaan
Neuvoa kysyvä kirjoitti:
Kokeilin kyllä aika kovalla voimalla niitä vetää pois.
Ihan vetämällä ja nitkuttelemalla edes-takaisin.
Mistä kohtaa pitäis lähteä irti? Pitäiskö tuon ns. kulman lähteä molemmista päistä irti vai?Kaikki liitokset irtoavat vetämällä, kun vähän ns. nuljutat samalla. Irrota koko himmeli altaiden pohjista, niin se hajoaa osiin melkein itsestään.
Voithan vetää myös tuon oikealla olevan haitariputken irti. Siitäkin se lähtee purkautumaan.
- Sama juttu
Mulla on samanlainen vesilukko, enkä oo saanut noita ympäröityjä litoksia aukeamaan.
- k.okeilija
Lvi-asentaja sanoi, että ei kannata vääntää irti. Rakeista viemärinpuhdistusainetta (rautakauppatuote) kun laittaa, niin se kyllä syö kaiken biologisen aineksen sieltä pois. Toimi hyvin meillä.
- pulloharja1
Ei kannata myrkkyjä kylvää itse. Niitä menee luontoon jo ihan liikaa muutenkin! Auki vaan ja harjalla puhdistus.
- viemärin putsaaja
Mulla samanlainen. Käyrän pesin pulloharjalla puhtaaksi, kun en saanut osia irti.
- purkarinEX
Nyt oikeesti =D
- Putkipirkko
Kyllä su putken avaus aine on ihan harmitonta. Aluksi toki voimakkaasti emäksistä NaOH:a mutta laimenee kyllä vedellä täysin harmittomaksi, eikä jää miksikään kemikaalimyrkyksi kiertämään luontonn!!!
- Roorex
"hajulikkona toimii pieni mutteri" heh heh, VESI toimii hajulukkona kaikissa tapauksissa.
- heh heh heh
"hajulikkona" heh heh
- hahhahahahha
heh heh heh kirjoitti:
"hajulikkona" heh heh
ookkos hiljakkoin runkannu?? hehhehhehhehehehehh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815