Hei !
Olen 16 vuotias tyttö ja luultavasti raskaana. Unohdin ottaa muutaman päivän ajan e-pillereitä ja nyt mulla on tullut tosi paljon alkuraskauden oireita. Aamuisin en pysty syömään mitään, olen vain vessassa pää pöntössä kun oksettaa niin paljon. Mielialani vaihtelee kokoajan, saatan olla aluksi ihan iloinen ja yhtäkkiä itken jostain kumman syystä!? Lisäksi rintani ovat todella kosketusarat ja olen kokoajan väsynyt. En ole tehnyt vielä raskaustestiä (teen kyllä lähipäivinä) joten en tietenkään voi 100% varma asiasta olla.
Kysymykseni siis on, miten kertoa vanhemmilleni jos olen raskaana? Äitini on itse tullut ekan kerran raskaaksi 17 vuotiaana, mutten usko että hän siltikään hyväksyisi asiaa. Isäni ei puhunut minulle kuukauteen kun sai tietää että olen aloittanut seksielämäni. Jos nyt olen raskaana, aion kantaa vastuuni teoistani. En siis tee aborttia. Poikaystäväni täyttää juuri 18 ja on ainakin omasta mielestään valmis isäksi eikä painosta minua aborttiin vaan päin vastoin on tukenani jos ja kun aion lapsen pitää.
Haluaisin kuulla kokemuksia siitä, kun olette kertoneet vanhemmillenne raskaudesta (siis jos olette silloin ollut alaikäisiä) miten he suhtautuivat siihen?
Niinkuin sanoin, en ole täysin varma vielä olenko raskaana mutta riski siihen on aika suuri ja todennäköinen.
Toivon että saisin aiheesta asiallisia kommentteja ! Kiitos.
Miten kertoa vanhemmille raskaudesta?
raskaana(ko)96
1
512
Vastaukset
- Rohkeasti
vaan asian ytimeen! Voi olla, että äitisi on kertomisen jälkeen pettynyt ja huolissaan kun tietää mitä teiniäitiyden mukana tulee. Loppujenlopuksi uskon , että hän tukee sinua. (jos olet raskaana) Isästäsi en osaa sanoa. Varmaan vaikeampaa kertoa hänelle, joten suosittelen että kerrot äidillesi joka ymmärtää paremmin ja hän voisi alustavasti puhua isäsi kanssa asiasta. Tiedän, että mahdollisen raskauden kertominen varmasti pelottaa, mutta olo on varmasti helpottunut kertomisen jälkeen ja kannattaa ehdottomasti! Toivotan onnea :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567775Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675871Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615360Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515253Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084602Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1062299Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol31150Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e21145Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371006Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43944