Mikä on adhd:tä ja mikä ei?

Väsynyt_Tre

Aviomiehelläni on adhd-diagnoosi. Yhteiselämämme ei suju ja olen ihan lopussa. Periaatteessa tiedän kyllä adhd:n kriteerit ja oireet, mutta olen niin lähellä tätä tilannetta, etten osaa miettiä järkevästi, mihin voi vaikuttaa ja mihin ei.

Diagnoosi siis on ja lääkkeitäkin on, mutta mies ei halua syödä niitä.

Kokonaisuutena katsoen arki ei suju. En haluaisi marista yksittäisistä pikkuasioista, mutta kun tarpeeksi monta pikkuasiaa on jatkuvasti vinksallaan, tuloksena on kaaos. Mies itse on työttömänä, minä käyn päivätöissä.

Miehellä ei ole päivärytmiä eikä rutiinia, ja oma jaksamiseni ja työntekoni meinaa häiriintyä tästä. Miehen ruokavalio koostuu lähinnä sokerista, valkoisesta venhäjauhosta ja kofeiinista. Ruokailujen välit ovat pitkiä eikä mies syö lämmintä ruokaa, ellen erikseen hänelle sitä tee ja pyydä syömään. (Itse syön töissä.)

Koti on hyvin sekainen, samoin asumiseen ja yhdessä elämiseen liittyvät käytännöt - tai eihän tässä mitään käytäntöä ole. Asumme enimmäkseen minun pienessä yksiössäni, koska mies ei saa omaa asuntoaan siivottua ja kuntoon. (Sieltä esim. puuttui lavuaari yli kaksi vuotta - eipä vaan saanut aikaan laittaa sitä seinään. Tämä on yksi yksityiskohta, mutta vastaavia on lisää, eli asuntonsa on todella epämukava ja epäviihtyisä.)

Minulla menee hermot tässä yksiössä istumiseen. Mies taas ei ymmärrä ollenkaan, että mikä on ongelma. Kenelle tahansa parille yksiö on pieni, puhumattakaan adhd-henkilön kanssa elävälle. Mies on hyvin puhelias ja vaikka tietysti pidänkin hänen seurastaan, myös rasitun. Keskustelu menee minunkin osaltani välillä tosi rumaksi, kun ärähtelen monta kertaa päivässä että ole hiljaa.

Minusta tuntuu että mies ei kuuntele eikä kuule mitä sanon. Tuntuu yksinäiseltä. Näennäisesti toinen on paikalla, oikeasti siinä ei ole ketään. Keskustellessa mies ei yleensä vastaa ihan siihen mitä kysyn tai sanon - asian vierestä puhuminen ja ristiinpuhuminen on jo ihan normaali tapa puhua meille. Usein mies esittää kysymyksen, mistä haluaisin puhua. Vastaan, että en ensisijaisesti halua puhua mistään aiheesta vaan haluan puhua tietyllä tavalla. Tässä vaiheessa muistan, että tämäkin keskustelu on käyty monta kertaa. Eikö mies muista? En minä ole mikään viihdekeskus enkä jaksa itsetarkoituksellisesti puhua ihan mistä vaan.

Suuri osa puhetta on aikamoista pelleilyä ja puhetta asioista, jotka minua eivät kiinnosta. Luulisi toisen jo tietävän, etten ole kiinnostunut tietyistä aiheista. Silti saan yksityiskohtaisia esitelmiä inhokkiaiheistani ihan siihen katsomatta, onko edes hetki sopiva. Miehellä on tapana puhua pitkään ja usein äsähdän että mene asiaan, tai sitten toistan alkuperäisen kysymykseni koska mies on puheripulissaan jo unohtanut sen luennoidessaan asian vierestä.

Olen jatkuvasti stressaantunut, koska teen jatkuvasti toisen puolesta sellaista, mistä toivoisin aikuisen selviävän itse. (Esim. terveellinen syöminen, papereiden toimittaminen ajoissa johonkin, tavallisten asioiden organisoiminen.)

Mies on hyvin saamaton ja vastentahtoinen tekemään mitään muutoksia. Myös hyvät ja positiiviset muutokset ovat vaikeita. Muutosten on tapahduttava juuri tietyllä tavalla, usein jollain hyvin monimutkaisella ja vaikealla tavalla. Tämä ilmiö koskee esim. hänen asuntonsa siivoamista ja remonttia. Hän ei hahmota kokonaisuutta tai ei ainakaan ota vastuuta kokonaisuudesta.

Minkä verran adhd-henkilö näkemään asioita toisen näkökulmasta? Olisin jotenkin luullut, että adhd ei ole asialle este. Olen yrittänyt ottaa asian esille ja toivoisin, että rauhallisesti puhutaan asiasta, vaan sehän juuri ei onnistu. Abstrakteista asioista puhuttaessa miehen ajatus alkaa vaan lentää ja poukkoilla entisestään ja keskustelu hajaantuu epäoleellisuuksiin. Muutenkin mies lähinnä säälii itseään näiden riitojen jälkeen, mutta haluaa tiukasti pysyä yhdessä, vaikka minä "vain moitin".

En saa sanottua ymmärrettävästi sitä, etten kerta kaikkiaan jaksa ja se on se asia josta pitää keskustella! Ei ole mieltä jatkaa näin.

Osaako joku sanoa adhd-henkilön näkökulmasta, että mistä on kyse tai mitä voisin tehdä? Minun pitää kohta katkaista ihmissuhde ikään kuin selittämättä mitään, kun toinen ei pysty keskustelemaan asiasta. Yleensä näiden aiheiden esille ottaminen tietää sitä, että mies alkaa lähinnä vikistä. Luit ihan oikein, vikistä. Minä en osaa kommunikoida vikisemällä ja haluaisin kuulla oikeaa puhetta.

Kiitos jo etukäteen jos jollain on ajatuksia...

3

520

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12

      Ajatuksenani on että käsket hänen muuttaa muualle. Hän ei näemmä ole ottanut mitään vastuuta mistään, ei omasta hoidostaan (=lääkitys, kognitiivinen terapia, ravinto jne.) eikä sinun hyvinvoinnistasi. Paapomisen voit lopettaa tuloksettomana. On jonkun toisen naisen vuoro leikkiä äitiä.

    • adhd-c aikuinen

      Kyllä jokaisen pitää ottaa vastuu tekemisistään/tekemättä jättämisistään vaikka miten olis neurobiologinen häiriö. Toki, siihen ei auta pelkkä "itseään niskasta kii ottaminen". Tampereella toimii yli kolmekymppisten vertaisturkiryhmä, adhd-aikuiset ry:n foorumi, sekä muutama vertaistukiryhmä fb:ssäkin. "se, joka haluaa, keksii keinot, Se joka ei, selitykset"

    • .

      Miehesi ruokavalio on niin paska, jotta se pahentaa oireita potenssiin 10.

      Ravinnolla on merkittävä vaikutus aivan kaikkiin sairauksiin ja niiden ehkäisyyn.

      Lääkkeitä syödään sitten tarvittaessa.

      Yleensä lääkitys vähenee, kun ruokavalio ja muu elämä on kunnossa. Ja täten potilaskin voi paljon paremmin kuin pelkällä lääkityksellä.

      Jätä miehesi, jos ei halua edes mitään parannusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1324
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1221
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1195
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      913
    9. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      821
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      121
      570
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe