Paikan antaminen vanhemmille henkilöille ratikassa...

apostolinkyytiläinen

Luin jostakin että presidentti Koivisto rouvansa kanssa joutui täydessä raitiovaunussa seisomaan eikä kukaan antanut istumapaikkaa. Eikö pariskuntaa tunnettu, vai halusiko rahvas osoittaa että nyt herrasväki on väärässä paikassa - herrasväki ajakoon pirssillä älköönkä tunkeko köyhän kansan kulkuvälineisiin? Tästäkö lienee ollut kysymys? Olisitko sinä luovuttanut istumapaikkasi?

10

384

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Koulu-uudistus

        Kysymys lähinnä että osa kansastamme pitäisi aloittaa kaatopaikalta,kuten tuokin on Peruskoulunnoppia.Jossa silloin opetettiin idiooteiksi.


    • rrreallllistttti

      Niin kuin lehtijutussa mainittiin oli se niin täynnä, että paikan luovutus olisi aiheuttanut enemmän sotkua kuin seisottaa Koivistot muutaman pysäkin välin.

      Liekö ap tuntee ratikoiden kapeita käytäviä ja kuinka kamalia ne ovat ihmisiä ja matkalaukkuja tursutessaan, joten olipa kyydissä kuka vain on ratikassa hyvin vaikea edetä yhtään mihinkään aiheuttamatta kaaosta ympärillään. Ja kyse on myös yleisestä matkusturvallisuudestakin.

      Uskon, että Koivistot hesalaisina ovat hyvinkin tutut ruuhkailmiön kanssa.

      Kuka lie keksinyt jutun lehteen sivujen täytteeksi, mutta tosi toivoton yritys saada lehdelle myyntiä.

      • Täysin samaa mieltä

        Järjetöntä vouhotusta täysin turhasta asiasta. Se joka tuosta valittaa ei ole koskaan ruuhkaratikkaa nähnytkään eikä tajua mitään siitä miten mahdotonta siellä on liikkua.

        Tellervo ja Mauno Koivisto sen sijaan vanhoina helsinkiläisinä ymmärtävät asian enemmän kuin hyvin. Ja nyt ääliöt valittavat heidän puolestaan vaikka pariskunnalle itselleen asia oli täysin selvä!

        "Iltalehden haastattelema Tellervo Koivisto ei myöhemmin pitänyt tilannetta mitenkään ihmeellisenä. Hänen mukaansa raitiovaunu oli niin täynnä Ruotsin-laivalta tulevia matkustajia, ettei siellä mahtunut edes liikkumaan.

        Koivistot nousivat raitiovaunun kyytiin Katajanokalla. Istumaan he pääsivät Mannerheimintiellä, kun väki raitiovaunussa väheni."

        "– Ymmärrän hyvin, ettei kukaan antanut meille paikkaansa, sillä se ei edes olisi ollut mahdollista, Koivisto sanoo lehdessä."


    • faösjdfasdkjf

      Hah. Itse matkailin tässä keski-euroopassa. Olen noin kolmikymppinen. Ratikka oli täynnä ja jouduin seisomaan. Onneksi edessä istuva intialaistyttö nousi paikaltaan ja meni seisomaan kavereidensa viereen. Istuin välittömästi tytön paikalle, tässä vaiheessa huomasin että siihen oli tulossa erittäin vanha herrasmies istumaan mutta hitaampana ei ehtinyt. Annoinko herrasmiehelle paikkani? No en :D Vähän ne muut kyytiläiset kyllä tuijottivat minua, mutta en reagoinut mitenkään.

    • ei herrasväkeä

      Mitäs herrasväkeä Koivistot muka ovat? Eikös ne ole sossuja?

      • Hyvät tavat kunniaan

        Kuuluu hyviin tapoihin antaa paikka vanhemmalle henkilölle ja niin fiksut ihmiset tekevätkin. Miksi joillekin hyvät tavat ovat niin vaikea asia?


      • Näin meillä
        Hyvät tavat kunniaan kirjoitti:

        Kuuluu hyviin tapoihin antaa paikka vanhemmalle henkilölle ja niin fiksut ihmiset tekevätkin. Miksi joillekin hyvät tavat ovat niin vaikea asia?

        Koska niitä hyviä tapoja käytetään törkeästi väärin. Osa vanhemmista ihmisistä käyttäytyy täysin öykkärimäisesti vain siksi, että kaikkien nuorempien on PAKKO kunnoittaa heitä. Parikymppisenä typykkänä opastin kerran uutta työntekijää toimeensa. Kahden päivän opetuksen jälkeen tämä viiskymppinen rouvashenkilö oli mennyt tekemään valituksen huonoista käytöstavoistani, koska komentelin vanhempaa ihmistä. Komenteluksi koettiin siis ihan normaali työhönopastus. Samalla metodilla olin opettanut moniamonia ihmisiä samaan työhön. Sain vielä pomolta ja oppilailtani usein erityiskiitosta rauhallisena ja osaavana opettajana.

        Minä olen kyllä vähän sitä mieltä, että kunnioitus täytyy omalla käytöksellään ansaita ja tervettä järkeä saa käyttää. Pelkkä korkea ikä ei saa minua kunnioittamaan ketään, vaikka yleinen kohteliaisuussääntö niin sanookin. Kyllä vetreä kuuskymppinen voi varmasti yhtä hyvin antaa istumapaikkansa kainalosauvoilla könkkäävälle teinille. Jos minä avaan kohteliaasti ovea vanhemmalle henkilölle ja saan kiitokseksi vain nenän nyrpistelyä ja halveksivia katseita samalla kun kiidetään tuhatta ja sataa "vahingossa tönien" ohi (saatan ehkä hieman erottua tuulipukukansan suurista riveistä), niin ihan turha odottaa että avaan sitä ovea sinulle toista kertaa.

        Lähtökohtaisesti olen neutraalin kohtelias kaikille ihmisille keitä en tunne, ikään tai muuhunkaan katsomatta. Jos kuitenkin aistin asenteesta vain happamuutta, töykeyttä ja halveksuntaa, on ihan turha odottaa saavansa minultakaan sen kummempaa vastinetta. Kohtele muita, niin kuin haluaisit itseäsi kohdeltavan ja sitä rataa...


    • en anna paikkaa

      En anna paikkaani kenellekkään vain sen takia, että hän on vanhempi kuin minä! Tervettä järkeä voi käyttää! Jos henkilö on selvästi vaivaisen näköinen, ettei jaksa seistä annan kyllä paikkani, mutta on sitä vaivoja ja uupumusta joskus minullakin vaikken vielä ikäloppu olekkaan, joten en välttämättä halua seistä!

    • nuori muttei terve

      Nuori ikä ei sano sitä, ettei ansaitse istumapaikkaa. Minulle alkoi vanhus huutamaan bussissa, kun istuin invapaikalla. No, minäpä nyt satun olemaan raskaana ja kärsimään ennenaikaisen synnytyksen riskistä. Ihan lääkärikin on määrännyt, että jos on pakko kulkea niin sitten joko istumapaikalla bussissa tai taksilla (johon ei sairauspäivärahalla ole varaa...!!). Menipä mummo punaiseksi, kun kerroin syyni toimintaan. Totesin vielä, että rouva hyvä kyllä mahtuu siihen viereen istumaan sikäli että istumapaikka teille kelpaa. Anteeksipyyntöä ei kyllä kuulunut, ja kelpasi se taempana sijainnut täysin vapaakin paikka kummasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7879
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3087
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      364
      2113
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1714
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      146
      1529
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1301
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1142
    9. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1108
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1086
    Aihe