Hei!
Ollaan menossa ystäväni (14v.) kanssa EF:n kielimatkalle Maltalle, st julian's:iin ensi kesänä (2013) kuukaudeksi isäntäperheeseen.
Kysymyksiä:
• Mitä tunneilla opiskellaan ? (tehdäänkö esitelmiä yms.)
• Missä kotiintuloajan rajat suurinpiirtein menevät ?
• Minkälaiset shoppailu mahd. ?
• Käykö perheessä joku EF:n henkilökunnasta välillä tarkistamassa asiat ?
• Onko aktiviteetteihin (esim. lentopallo) pakko osallistua ?
• Auttavatko liiderit oikeasti ?
• Jaksaako siellä olla 4viikkoa ?
• Hyviä, huonoja kokemuksia ?
Ollaan kuultu, että siellä veloitetaan retkistä jotka on jo etukäteen maksettu. Mitä jos niitä ei siellä paikan päällä vain uudestaan maksa ? Eihän ne voi pakottaa ? :D
~kiitos jos vastasit :)
EF KIELIMATKA
1
157
Vastaukset 1
- Chauffer
Englannissa ja USA:ssa ainakin tunneilla tehdään joitain kirjantehtäviä, ja ehkä jotain pieniä esitelmiä, esim kerrotaan omasta kotipaikkakunnasta ja sillälailla. Oma tasoryhmäni on aina ollut se 4. eli vaativin (tai jotain vastaavaa; johtuu varmaan siitä, että englanti on mun äidinkieli, mutta sitähän minä en niille EF tyypeille kerro ;D ) - helpommissa tasoryhmissä sitten opiskelusysteemit vaihtelee.
No kotiintuloajat riippuu, about 10-12 pm riippuu iästä.
Maltalla kun en ole ollut niin en shoppailumahdollisuuksista tiedä, mutta voin luvata, että kyllä siellä pääsee tosi hyvin shoppailemaan.
Perheissä ei käy kukaan, ellette ilmoita liidereille mahd. ongelmista tms.
Ei ole mikään pakko osallistua, tietysti se olisi toivottavaa, mutta en osallistunut minäkään :D
Liiderit auttavat! ja kyllä neljä viikkoa menee tosi nopeasti.
EF on mielestäni tosi hyvä järjestö, vaikka tämä Suomi24 toista väittääkin. Tietysti jokaisella on varmaan vähän erilaisia kokemuksia, mutta kaikki 4 kielikurssiani EF:n kautta ovat menneet tosi hyvin :)
Ja ei muuten tosiaan veloiteta etukäteen maksetuista retkistä!
Hyvää kielikurssia! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45707
- 20649
- 53608
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48590- 76576
- 46569
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan183504