Hei!
Ollaan menossa ystäväni (14v.) kanssa EF:n kielimatkalle Maltalle, st julian's:iin ensi kesänä (2013) kuukaudeksi isäntäperheeseen.
Kysymyksiä:
• Mitä tunneilla opiskellaan ? (tehdäänkö esitelmiä yms.)
• Missä kotiintuloajan rajat suurinpiirtein menevät ?
• Minkälaiset shoppailu mahd. ?
• Käykö perheessä joku EF:n henkilökunnasta välillä tarkistamassa asiat ?
• Onko aktiviteetteihin (esim. lentopallo) pakko osallistua ?
• Auttavatko liiderit oikeasti ?
• Jaksaako siellä olla 4viikkoa ?
• Hyviä, huonoja kokemuksia ?
Ollaan kuultu, että siellä veloitetaan retkistä jotka on jo etukäteen maksettu. Mitä jos niitä ei siellä paikan päällä vain uudestaan maksa ? Eihän ne voi pakottaa ? :D
~kiitos jos vastasit :)
EF KIELIMATKA
1
105
Vastaukset
- Chauffer
Englannissa ja USA:ssa ainakin tunneilla tehdään joitain kirjantehtäviä, ja ehkä jotain pieniä esitelmiä, esim kerrotaan omasta kotipaikkakunnasta ja sillälailla. Oma tasoryhmäni on aina ollut se 4. eli vaativin (tai jotain vastaavaa; johtuu varmaan siitä, että englanti on mun äidinkieli, mutta sitähän minä en niille EF tyypeille kerro ;D ) - helpommissa tasoryhmissä sitten opiskelusysteemit vaihtelee.
No kotiintuloajat riippuu, about 10-12 pm riippuu iästä.
Maltalla kun en ole ollut niin en shoppailumahdollisuuksista tiedä, mutta voin luvata, että kyllä siellä pääsee tosi hyvin shoppailemaan.
Perheissä ei käy kukaan, ellette ilmoita liidereille mahd. ongelmista tms.
Ei ole mikään pakko osallistua, tietysti se olisi toivottavaa, mutta en osallistunut minäkään :D
Liiderit auttavat! ja kyllä neljä viikkoa menee tosi nopeasti.
EF on mielestäni tosi hyvä järjestö, vaikka tämä Suomi24 toista väittääkin. Tietysti jokaisella on varmaan vähän erilaisia kokemuksia, mutta kaikki 4 kielikurssiani EF:n kautta ovat menneet tosi hyvin :)
Ja ei muuten tosiaan veloiteta etukäteen maksetuista retkistä!
Hyvää kielikurssia! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204239Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692735Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5411371Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 571320
- 761301
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186