Mikä tai kuka on teknillinen isännöitsijä?

tekn. osakas

Onko teknillinen isännöitsijä tarpeellinen.
Mikä on tällaisen isännöitsijän koulutus ja tietotaso.
Mitä asioita hänen tehtäväkenttäänsä kuuluu.

19

4838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekninen...

      En ole kuullut teknillisestä, mutta teknisestä kylläkin. En tiedä mitä se tekee.

      • Puuttuuko -lli ?

        Teknillinen isännöitsijä - tekninen isännöitsijä
        Teknillinen opisto - tekninen opisto
        Teknillinen korkeakoulu - tekninen korkeakoulu

        Olisin erittäin kiitonen jos joku äidinkielen maisteri kertoisi mikä jekku näissä on vai onko mikään!


    • ITS...

      Hallinnollinen isännöitsijä on yleensä taloyhtiön ns. vastaava isännöitsijä, eli hänen nimi on merkitty kaupparekisteriin. Isännöitsijäntoimiston perinteisessä organisaatiossa hallinnollinen isännöitsijä hoitaa kaiken muun, paitsi kirjanpitäjän ja teknisen isännöitsijän tehtävät. Lisäksi kiinteistösihteerit hoitavat avustavia kirjanpidon tehtäviä sekä asiakaspalvelun.

      Uudemmassa organisaatiossa hallinnollinen isännöitsijä on vain koordinaattori joka vastaa siitä että taloyhtiön asiat sujuvat. Muutamissa toimistoissa on vielä kokousisännöitsijät jotka hoitavat osan tai kaikki hallituksen kokouksista.

      Nyrkkisääntönä voi sanoa että mitä pienempi toimisto, sitä enemmän hallinnollinen isännöitsijä hoitaa yhtiön kaikista tehtävistä.

      Tekninen isännöitsijä omaa vähintään alan oman teknisen isännöitsijän koulutuksen tai alemman teknisen korkeakoulututkinnon. Rakennusmestareita ja DI näkee ajoittain. Teknisen isännöitsijän tehtäväkuvana on avustaa hallinnollista isännöitsijää yksittäisissä korjaustöissä suunnittelijana tai valvojana, tehdä vahinkokartoitukset, kosteusmittaukset tai toimia yhtiön edustajana suuremmissa peruskorjaushankkeissa. Tavallinen asukas törmää tekniseen isännöitsijää vain jos tulee vikatilanteita tai vahinkoja huoneistossa. Lisäksi muutostyöt ovat teknisen isännöitsijän tehtäväkenttää.

      Pienemmissä toimistossa harvoin on teknistä isännöitsijää vaan palvelu ostetaan alihankintana.

      • selittää paljon

        Onko maamme kiinteistökannan huolto- ja ylläpitovastuu pääosiltaan hallinnollisilla isännöitsijöillä?


      • ikävä kyllä
        selittää paljon kirjoitti:

        Onko maamme kiinteistökannan huolto- ja ylläpitovastuu pääosiltaan hallinnollisilla isännöitsijöillä?

        Ikävä kyllä näin on asiat.


      • cwklqchguciöwouipioq
        ikävä kyllä kirjoitti:

        Ikävä kyllä näin on asiat.

        Ei vaan kitsailla talon hallituksilla!


      • ITS....
        cwklqchguciöwouipioq kirjoitti:

        Ei vaan kitsailla talon hallituksilla!

        Teknisen isännöitsijän tunneista tulee hyvin usein erimielisyyttä hallituksen kanssa. Siinä on kuitenkin kysymys vain ja ainoastaan siitä miten kiinteistöä hoidetaan tai urakoita valvotaan


      • osakas48
        selittää paljon kirjoitti:

        Onko maamme kiinteistökannan huolto- ja ylläpitovastuu pääosiltaan hallinnollisilla isännöitsijöillä?

        Ei. Vastuu on osakkailla. Tämä kannattaa aina muistaa.


    • osaosaajia

      Koska isännöitsijöiden tiedot sekä taidot ovat rajallisia. Tarvitaanko kiinteistöyhtiön edunmukaisesti kaksi isännöitsijää. Toinen hoitaa hallinnon sekä paperisodan ja toinen huolehtii omaisuuden ylläpidosta.

      • KLREUH0938HYOI24J2OP

        Eikö hallitus osaa päättää mistään asioista?


      • ITS...
        KLREUH0938HYOI24J2OP kirjoitti:

        Eikö hallitus osaa päättää mistään asioista?

        Hallitus päättää kaikista niistä asioista, joita ei ole isännöitsijää valtuuttanut hoitamaan. Tekninen isännöitsijä onkin yleensä asiantuntija joka ehdottaa miten edetään tai antaa vaihtoehdot, päätökset tekee hallitus.


      • Joopajoo
        ITS... kirjoitti:

        Hallitus päättää kaikista niistä asioista, joita ei ole isännöitsijää valtuuttanut hoitamaan. Tekninen isännöitsijä onkin yleensä asiantuntija joka ehdottaa miten edetään tai antaa vaihtoehdot, päätökset tekee hallitus.

        Niinpä. Tekninen isännöitsijä - olisikin. Meillä on "tekninen isännöitsijä", joka hoitaa kaiken... teknisen. On vain käynyt ilmi, ettei kaverilla ole mitää koulutusta tai tutkintoa. Joku kertoi, että on kirvesmies??? Eipä kuitenkaan vähätellä, kirvesmiehelläkin voi olla kokemusta, mutta tämä on iältään alle 30, voikomolla kokemusta??? Hävyttömintä on se, että toimisto veloittaa palveluksista insinöörin hinnan!


    • taidoton osakas

      Hallitu hallitus ja hallitus päättää. Kuinka täysin ammattitaidottomat osakkaat osaavat päättää kuinka kiinteistömassaa huolletaan.
      Eikö myös tämän takia ole kiinteistöön valittu isännöitsijä.
      Isännöitsijä ohjaa sekä ehdottaa hallitukselle mitkä toimenpiteet kannattaa suorittaa kiinteistölle.

      • k-knen

        Näinhän sen pitäisi mennä ...
        Ehkäpä monen hallituksen jäsenen ja isännöitsijän on syytä katsoa peiliin ja miettiä mitä se järkevä yhteistoiminta on kiinteistön hoidon kannalta.


    • kor..kirj..

      ITS.. Isännöitsijä on vain koordinaattori. Olen pienessä varastossa koordinaattorina sekä jonkinlaisena osa-aikakirjurina. Minulla onkin selkeät ammatiosaamiset, joten ryhdyn isännöitsijäksi.

      • Opiskele lisää

        Lämpimästi tervetuloa joukkoon, meidän keski-ikä on yli 50 v. Toiset viihtyy isännöitsijän toimessa vajaan vuoden, toiset onneksi liiankin kauan... Ei muuta kuin esim. Kiinteistöliiton Koulutuskeskuksen oppitunneille.


      • testeri t.
        Opiskele lisää kirjoitti:

        Lämpimästi tervetuloa joukkoon, meidän keski-ikä on yli 50 v. Toiset viihtyy isännöitsijän toimessa vajaan vuoden, toiset onneksi liiankin kauan... Ei muuta kuin esim. Kiinteistöliiton Koulutuskeskuksen oppitunneille.

        Isännöitsijä joka lyö vasaralla 4 tuuman naulan kakkosnelosen läpi, yhdellä kädellä, voi käyttää titteliä tekninen isännöitsijä. Vielä ei ole löytynyt yhtäkään, joka olisi läpäissyt kokeen.


    • mkyääoox

      Sisältääkö isännöitsijäkoulutus kiinteishuollon alkeita. Vai opetetaanko vain urakkasopimuksen allekirjoitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2594
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1406
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      101
      1359
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      995
    Aihe