15 vuotiaan äiti

ihmettelee....

Poikani on 15 v, on ihan tavallinen harrastuksiltaan ja koulumenestyksestään. On kavereita. Pelaa mielestäni liikaa, mutta tuo tuntuu olevan yleistä. Hoitaa muutoin koulunsa ja asiansa ok.

Itsehillintä kaipaisi kohennusta. Ellei saa haluamaansa, niin särkee helposti tavaroita, päälle ei käy. Esim tällä viikolla kielsin menemästä kaverille kun oli koeviikko, niin heitti huoneessaan puisen rasian oveen, rasia hajalle ja lommo ovessa.

Ei näitä usein tule, mutta aina joskus kun ei saa haluamaaansa, heittää tai paiskoo tavaroita ja huonekaluja. Ei ole mikään uusi ilmiö vaan on ollut samanlainen pienestä. Muuten aika rauhallinen kaveri. Aloitti juuri jonkun itämäisen lajin (en muista minkä), minkä pitäisi kehittää hillintää, onkohan apua?

Milloin pitäisi huolestua vai pitääkö ollenkaan? Onko mitään paikkaa missä voisi käydä juttelemassa? Kouluterkkari ei käy, kun on sukulainen (poika sanoi niin itse)

4

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      Miten olette riehumisesta aiemmin antaneet rangaistuksia, koska tuntuu, että jos nyt vasta mietitte mitä tehdä, alkaa olla jo vähän liian myöhäistä kasvattaa poikaa?

      Ulkoilu ja liikunta auttaa agressioiden poistamiseen ja pelaaminen tietsikalla tuntuu niitä lisäävän. Itsekin tulen vihaiseksi, jos istun päivän koneella. :)

      Jos poika itse tiedostaa, että itsehillintää täytyisi parantaa, ei peli ihan ole menetetty. Muussa tapauksessa alkaisikin jo käydä sääliksi pojan tulevaa puolisoa ja lapsia.

      Murrosikäinen kaipaa vielä tekemistä isänsä ja äitinsa kanssa. Viettäkää laatuaikaa, menkää sieniretkelle tai kalaan. Jutelkaa keskenänne, siitä on enemmän hyötyä kuin puhella terkkareille tai terapeuteille.

      • 15 v äiti-aloittaja

        Ei ole kyse ettei aiemmin olisi kasvatettu tai puututtu. Poika itse todellakin tiedostaa itsehillinnän puutteensa ja itse haluaisi nyt apuja jostakin. Mutta mistä? Asumme pienellä paikkakunnalla, kouluterkkarin jo sulki pois.


    • 3teiniakotona

      Joskus olen miettinyt että teini-ikäinen on välillä kuin kolmevuotias uhmaikäinen kakara, ja kyllä vieläkin pitäisi huonosta käytöksestä olla seuraamukset.

      Sano että toi tavaroiden heittely loppuu nyt, ja kerro jämäkästi että vielä kun kerran jonkun tavaran heittää niin pleikkari/tai tietokone tai kännykkä menee viikoksi hyllylle.. tai sitten viikkorahaa annettaessa voi miettiä että onko tavaroita lennellyt sillä viikolla..ai ai nyt taitaa viikkoraha jäädä saamatta...teoilla pitää olla seuraamukset

    • Ihmettelee....

      dxhdghxggh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      64
      4441
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3688
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      20
      1887
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      82
      819
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      807
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      803
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe