Tietääkö joku milloin ja millä kriteerein toistuvia keskenmenoja tutkitaan kunnallisella puolella?
Olen itse hämilläni. 1.5 vuotta lapsen yrittämista takana ja kolme peräkkäistä keskenmenoa takana (viikoilla 9, 5 ja 5). Lääkäri epäili, että että onkohan edes edelliset olleet raskauksia kun kuukautisia edeltävät oireet voidaan sekoittaa raskausoireisiin. Sanoin, että kyllä minulla oli raskausoireita kuten pahoinvointia sekä tein mm. 3 eri merkillä (ei herkillä ja herkillä) usean positiivisen raskaustestin.
Lääkäri sitten totesi, että kahta jälkimmäistä ei lueta toistuviin keskenmenoihin koska ei ollut kliinisesti todistettu / tapahtuivat ennen viikkoa 6. Sanoin, että toinen jälimmäisistä raskauksista todettiin ultralla yksityisellä eikä noita raskauksia tai keskenmenoja ole päässyt kunnalliselle puolelle mitenkään todistamaan koska aikaa ei saanut vaikka kuinka yritin sen ajan saada.
Nyt kiinnostaa tietää, että mitä laki ja ohjeet sanoo. Onko näin, että saa olla vaikka 10 toistuvaa keskenmenoa eikä niitä lähdetä tutkitaan jos niitä ei ole ehditty ultrata tai sitten eivät ole olleet viikolla 6.
Samalla sitten osa lapsettomuushoidon tutkimuksista minulta lykättiin vedoten siihen, että onhan sinulla raskauksia alkanut...vain muutama perusverikoe otetaan nyt.
Toistuvien keskenmenojen tutkinta
5
359
Vastaukset 5
- ap
Ai niin piti vielä todeta, että lääkäri myös epäili, että raskaustesti oli viallinen kun näytti raskautta. Sanoin, että onko näin jos sain plussa mm. Clear Bluella, Predictor, RFSun jne. Näillä testeillä seuraasin ensimmäisen keskenmenon jälkeen, että vahvistuuko viiva jne.
MIelestäni ei lapsettomuushoitoja tekevältä lääkäriltä kovin asiallista sanoa hoidettavalle potilaalle tai asiakkaalle, että ei usko tämän olleen edes raskaana ja sekoittaa raskausoireet kuukautia edeltäviin oireisiin varsinkin jos useat testit ovat todistaneet raskauden, on ollut pahoivointia ja yksityinen gyne todisti kiinnittymisen ultraamalla.
Olen niin hämilläni saamastani kohtelusta! Eikö lääkäriäkin voi vaihtaa kunnallisella puolella? Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?- Habib
pppp
- habib
Hei!
Suosittelen käyntiä gynegologi Veli-Matti Ulanderilla, joka ottaa vastaan helsingissä Diacorissa eri toimipisteissä. Työskenteli ennen naistenklinikalla ja nyt ehkä kätilöopistolla. Väitöskirjankin teki keskenmenoihin liittyen. Olin vuosia sitten hänen potilaana. Kolmen keskenmenon ja tutkimusten jälkeen minulla tukostaipumus epäily, joka vaikutti sikiön verenkiertoon ja sitä kautta keskenmenoon. Nyt meillä tyttö jo 9v. :)
- Hulluus ?
Mä olen saanut kaksi keskenmenoa, ja molemmilla kerroilla on epäilty, etten koskaan ole raskaana ollutkaan. Ensin on soitellessa sanottu, että ei sille mitään voi jos kesken menee ja annettu aika yli viikon päähän vuodon alkamisesta. Sitten kun olen vihdoin päässyt ultraan, kohtu on ollut jo tyhjä ja raskauttani on pidetty vitsinä.
Nyt olen kolmatta kertaa raskaana rv5 ja vituttaa jo valmiiksi soitella neuvoloihin ym. kun on niin paskaa kohtelua sieltä saanut. - systeemissä
Mikset mene yksityiselle varhaisultraan, miksi pitää aina odottaa julkista palvelua, itse olen käyttänyt yksityistä ja saanut palvelua ja mielenrauhan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1251274Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89959Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää249954On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75767- 54754
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34672- 66667
- 46630
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30577Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah182557Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.153548Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus97509- 31502
- 198485
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17447Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27446- 34438
Paula hakenut rovaniemelle
Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?19432