Toistuvien keskenmenojen tutkinta

ei voi olla totta!!!

Tietääkö joku milloin ja millä kriteerein toistuvia keskenmenoja tutkitaan kunnallisella puolella?

Olen itse hämilläni. 1.5 vuotta lapsen yrittämista takana ja kolme peräkkäistä keskenmenoa takana (viikoilla 9, 5 ja 5). Lääkäri epäili, että että onkohan edes edelliset olleet raskauksia kun kuukautisia edeltävät oireet voidaan sekoittaa raskausoireisiin. Sanoin, että kyllä minulla oli raskausoireita kuten pahoinvointia sekä tein mm. 3 eri merkillä (ei herkillä ja herkillä) usean positiivisen raskaustestin.

Lääkäri sitten totesi, että kahta jälkimmäistä ei lueta toistuviin keskenmenoihin koska ei ollut kliinisesti todistettu / tapahtuivat ennen viikkoa 6. Sanoin, että toinen jälimmäisistä raskauksista todettiin ultralla yksityisellä eikä noita raskauksia tai keskenmenoja ole päässyt kunnalliselle puolelle mitenkään todistamaan koska aikaa ei saanut vaikka kuinka yritin sen ajan saada.

Nyt kiinnostaa tietää, että mitä laki ja ohjeet sanoo. Onko näin, että saa olla vaikka 10 toistuvaa keskenmenoa eikä niitä lähdetä tutkitaan jos niitä ei ole ehditty ultrata tai sitten eivät ole olleet viikolla 6.

Samalla sitten osa lapsettomuushoidon tutkimuksista minulta lykättiin vedoten siihen, että onhan sinulla raskauksia alkanut...vain muutama perusverikoe otetaan nyt.

5

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap

      Ai niin piti vielä todeta, että lääkäri myös epäili, että raskaustesti oli viallinen kun näytti raskautta. Sanoin, että onko näin jos sain plussa mm. Clear Bluella, Predictor, RFSun jne. Näillä testeillä seuraasin ensimmäisen keskenmenon jälkeen, että vahvistuuko viiva jne.

      MIelestäni ei lapsettomuushoitoja tekevältä lääkäriltä kovin asiallista sanoa hoidettavalle potilaalle tai asiakkaalle, että ei usko tämän olleen edes raskaana ja sekoittaa raskausoireet kuukautia edeltäviin oireisiin varsinkin jos useat testit ovat todistaneet raskauden, on ollut pahoivointia ja yksityinen gyne todisti kiinnittymisen ultraamalla.

      Olen niin hämilläni saamastani kohtelusta! Eikö lääkäriäkin voi vaihtaa kunnallisella puolella? Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?

      • Habib

        pppp


      • habib

        Hei!

        Suosittelen käyntiä gynegologi Veli-Matti Ulanderilla, joka ottaa vastaan helsingissä Diacorissa eri toimipisteissä. Työskenteli ennen naistenklinikalla ja nyt ehkä kätilöopistolla. Väitöskirjankin teki keskenmenoihin liittyen. Olin vuosia sitten hänen potilaana. Kolmen keskenmenon ja tutkimusten jälkeen minulla tukostaipumus epäily, joka vaikutti sikiön verenkiertoon ja sitä kautta keskenmenoon. Nyt meillä tyttö jo 9v. :)


    • Hulluus ?

      Mä olen saanut kaksi keskenmenoa, ja molemmilla kerroilla on epäilty, etten koskaan ole raskaana ollutkaan. Ensin on soitellessa sanottu, että ei sille mitään voi jos kesken menee ja annettu aika yli viikon päähän vuodon alkamisesta. Sitten kun olen vihdoin päässyt ultraan, kohtu on ollut jo tyhjä ja raskauttani on pidetty vitsinä.

      Nyt olen kolmatta kertaa raskaana rv5 ja vituttaa jo valmiiksi soitella neuvoloihin ym. kun on niin paskaa kohtelua sieltä saanut.

    • systeemissä

      Mikset mene yksityiselle varhaisultraan, miksi pitää aina odottaa julkista palvelua, itse olen käyttänyt yksityistä ja saanut palvelua ja mielenrauhan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      29
      3750
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2559
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      42
      2488
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2255
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      20
      1799
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1709
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1613
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      300
      1449
    9. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1447
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1398
    Aihe