Onko jotain asetusmahdollisuutta, jolla saisi puhelimen avaamaan aina perinteisen verkkosivun mobiiliversion sijaan? Jotkut sivut sentään kysyvät haluanko avata mobiiliversion (en ikinä), toisissa, kuten googlessa löytyy sivun alalaidasta mahdollisuus valita perinteinen, mutta sitten on näitä, jossa avautuu automaattisesti mobiilisivulle, eikä löydy mahdollisuutta vaihtaa.
Ei ole vielä tullut fiksua mobiilisivua vastaan, useimmissa ongelmana on se että koko sivua ei voi zoomata, vaan usein joku valikko tms jää kuitenkin hyttysenkakan kokoiseksi. Yritä nyt siinä tihrustaa mikroskooppista tekstiä, valitsemisesta puhumattakaan, kun kaikki vaihtoehdot peittyvät sormenpään alle, täytyy tökkiä vaan ja toivoa että joku kerta osuu oikeeseen. Tai zoomatessa reunimmaiset valikot häviävät näytöstä kokonaan, ei auta yrittää vierittää sivulle, tulevat takaisin vain palauttamalla sivu normikokoon. Tai sitten ei pääse vierittämään sivun sisällä olevaa listaa tms, eli näkee vain osan. Osassa sivuja zoomaaminen tuo mainokset jättikokoisina päälle, eikä allejäävään tekstiin pääse millään käsiksi.
Voisi toki toivoa käyttäjäystävällisempiä mobiilisivuja, mutta koska tämä ei kaikkien kohdalla tule kuitenkaan ikinä toteutumaan, niin onko tosiaan jotain mahdollisuutta kytkeä tämä "ping" pois joka kertoo verkkosivulle, että olen kännykällä liikenteessä, vai jääkö ainoaksi mahdollisuudeksi ottaa suurennuslasi ja kosketusnäyttökynä käyttöön?
Miten mobiilisivut pois käytöstä?
2
2607
Vastaukset
Jos käytät Opera Mobile selainta niin sen asetuksista voi valita että näkyykö Opera nettisivuille tietokoneen lailla vai kännykän ( mobiilisivut).
- 5230,. (500)
Android selaimesta pystyy poistamaan nuo mobiilisivut käytöstä ts se avaa aina vaan täyden verkkosivun,ainakin omassa htc explorerissa kuten varmaan muissakin anterois ei tarvi muuta tehdä kun ottaa ruksin pois kohdasta "Matkapuhelinnäyttö,ota käyttöön verkkosivujen mobiiliversiot" niin puhelin näyttää sivut kuin tietokoneessa,sitten jos käyttää puhelimessa vain sivustojen täys versioita kannattaa myös kirjainmerkit tallentaa sivujen täysversioista vaikka itellä on kumpiakin koska tulee käytettyä molempia esim. m.iltalehti.fi ja www.iltalehti.fi kirjainmerkkejä,sit on helppoa ruksia asetuksista mobiiliversio tai desktop päälle ihan miten haluaakin lukea
toi opera mobile ei toimi ihan oikeesti desktop moodissa sillai kun androidin selain eli se tahtoo vääntää lähes kaikista sivuista kuitenkin ne mobiilille optimoituun muotoon
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463242Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423068- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401445- 391350