Onko totta huhupuheet , että Rosso ja Seppälä lopettaa Jämsän toimipisteet?
kuoleeko kaupunki
Kamalaa
411086
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
No kuka tuossa sitten mitään menettää?
mistähän hitosta nämäkin puheet on taas vedetty?!?
Pääasia että Sulo on ja pysyy Jämpsässä
Rosso lopettaa kyllä. Mutta Seppälän työntekijät ei ainakaa kesällä ollut tietoisia. Ite kuulin et Moda lopettas koska eläkeikä alkaa koputella ovella. Ja tiimarin kuulin lopettavan
Ai lopettaa?! Otahan asiasta eka selvää!
No...jos nyt joku katsoo esim. Jämsässä myynnissä olevien asuntojen määrää, niin viikko viikolta asuntoja ilmestyy lisää myyntiin....ostajia ei vaan ole. Vielä kun UPM saa tarrakoneensa Kiinassa käyntiin niin kurjuus sen kuin kasvaa :( Jos miettii Jämsän keskustaa, niin ihmetyttää sen totaalinen näivettyminen. Esim. Kuusankosken keskusta on elpynyt...tosin ikävän tuhopolton jälkeen. Vaikka Kuusankoskella on on tehtaat suljettu ja sairaala on henkitoreissaan, niin keskusta kukoistaa ja voi hyvin. Jämsän päättäjät voisivat olla yhteydessä sinne ja kysyä, mitä on tapahtunut.....
"Rosso lopettaa kyllä. Mutta Seppälän työntekijät ei ainakaa kesällä ollut tietoisia. Ite kuulin et Moda lopettas koska eläkeikä alkaa koputella ovella. Ja tiimarin kuulin lopettavan"
Näyttää parkkikyttä saavan tehtävänsä valmiiksi.
kiitos kiinteistönomistajan ja boikotoijien.
Aika surkeeta jos nuokin tosiaan lyömässä lappua luukulle.
Hienosti kaupunkilaiset pitää liikkeitä pystyssä. Reissatkaa vaan lisää isoihin kaupunkeihin ostoksille ja tilatkaa netistä!
Noh, ehkä se on tulevaisuutta ja tätä nykyaikaa, ettei kauppoja enää tarvitse, ainakaan pienempiä. Mistäs keksitään meille sitten töitä kun yrittäjät katoaa työpaikkoineen, tai ei niistä töistä niin, mut rahaa tarttis...
Seppälän loppumista ei tarvitse ihmetellä.Tarjonta on todella surkeaa verrattuna muiden lähikaupunkien liikkeisiin.Mistä ne löytääkin ne lumput, niihin rekkeihinsä!!
Mieluummin Seppälä kuin tyhjä liiketila.
Kohta jämsässä on vain Himos ja pizzeriat ja baarit..
Himoskin varmaa lopettaa ja tasotetaan kohta!?
Laittomasti ja väärin perustein sakottavat vartijat karkottavat asiakkaita ja johtaa poikotteihin.
Yrittäjien kannattaisi siirtyä pois pysäköinnin törkeän valvonnan takia.
Kyllä asiakkaat löysivät pois muuttaneen myymälänsä sieltä Linja-autoaseman luotakin. Kyllä jämsäläiset hyvät yrittäjät menestyisivät kun alkaisivat hekin poikotoimaan noita Helsingin röyhkeitä gryndereitä joiden tarkoituksena on imeä viimeisetkin pennit jämsäläisten veteraanien rahakukkarosta. Poikottiin vaan kaikki ihmisarvoja halveksivat Helsingin grynderit.
Pakko on käydä Jyväskylässä ja Tampereella ostoksilla kun ei halua alistua Helsingin gryndereiden kynittäväksi.
Oletko oppinut uuden sanan, grynderi, selvitä seuraavaksi mitä se tarkoittaa. Niin, ja boikotti kirjoitetaan b-kirjaimella ei p-llä.
Tällainen hullu ajatus tul mieleen:
Mitäs jos.. jos täällä Jämsässä aleittais tuottaa erilaisia postimyyntituotteita ja markkinoida netissä vaikka ympäri maailmaa. Ei odotettais että Isot Pojat tulee Jämsään tarjoamaan työtä vaan aletaan itse yrittämään. Mä oon tilannu esim. teetä ja propolista netin kautta Savolaiselta tilalta suoraan ja hinta oli suunnilleen sama kuin paikallisessa luontaistuotepuodissa. Uskoisin että voisi olla kannattava juttu kun tuotteet olis hyviä.
Taistelu jatkuu parkkivalvontahölmöilyä vastaan.
Lopettakaa kaikki kiinteistön liikkeet kerralla niin ei tee niin kipeää Helsingin Grynderille.
Sääliksihän tuollainen käy kun yksi liike lopettaa kerrallaan.
Luulisi S -kiinteistöfirman päällikön hermot kohta pehmenevän.
Asiaa tehostaisi se jos parkkihölmöilyn poikotointi kohdistettaisiin muihinkin S-yrityksiin.
Kerrotko mikä on Helsingin Grynderi, vielä isolla kirjoitettuna?
Forumin ei omista s-kiinteistöfirma! Isännöinti kuuluu Ovenialle. Nimim. Sakot saanu omasta tyhmyydestä johtuen asioista selvän saanu
Mahtaa olla kiinteistöfirmalle kannattava sopimus tuo yksityinen kyttäfirma. Kohta on kaikki liikehuoneistot autioina. Mutta kyttäys näyttää olevan tärkeämpää kuin muu muu liiketoiminta. :D
"Pakko on käydä Jyväskylässä ja Tampereella ostoksilla kun ei halua alistua Helsingin gryndereiden kynittäväksi."
Ja siellähän ilmaisia parkkipaikkoja riittää keskellä kaupunkia.
Riittääköhän sulla rahaa enää ostoksiin, kun Jyväskylässä ei ilmaista parkkia ole, täällä ei riitä että osaisit edes sitä kiekkoa käyttää.
Missä ne Jämsän maksulliset paikat ovat?
Kyllä Jyskälässä on kaikkien isojen markettien parkkipaikat aivan ilmaisia.
Mulla ei ole mitään ongelmaa parkkikiekon käyttämisen kanssa, mutta mulla on ongelma noiden yksityisten pysäköinninvalvontafirmojen kanssa. Ainoaakaan parkkisakkoa en ole koskaan saanut, mutta en missään nimessä vie autoani parkkiin alueelle jota valvoo yksityinen firma. En myöskään asioi sellaisissa liikkeissä joiden p-aluetta yksityinen kyttää. Forumin liikkeissä en ole kertaakaan käynyt yksityisen aloitettua vahtimisen, enkä käy ennenkuin se touhu loppuu. Harmittaa yrittäjien puolesta, mutta ei heidän pitäisi suostua moiseen toimintaan. Meillä täällä malla ei ole oikein moinen yksityinen kyttäfirmojen toiminta. Meillä on parkkitilaa yllinkyllin, eikä tämän kokoisessa kylässä ole pitkä matka mihinkään keskustan alueella.
Tiedän mikä liike loppuu seuraavaksi.
kannattaa sysätä rahansa bensakuluineen sinne jyväskylää ja tampereelle niin loppuu jämsästä kaikki muukin... :p
Mitä forumissa on sellaista mitä ei muualta Jämsästä saisi?
Jämsässä on paljon pahempia ongelmia kuin yksityinen pysäköinninvalvonta. Jospa siitä valittajat käyttäisivät energiansa kaupungin kehittämiseenn, niin ainakin näyttäisi siltä että jotain yritetään tehdä.
"Kyllä Jyskälässä on kaikkien isojen markettien parkkipaikat aivan ilmaisia"
Juuri tässä on kiteytettynä koko asian ydin. Forumin parkkipaikka on kyseisen liikekiinteistön parkkipaikka olkoon kuinka yksityistä maata muuten hyvänsä. Minä en asioi semmoisissa liikkeissä, jotka sallivat yksityisen kytän sakottaa asiakkaitaan. Jotenkin asian voisi ymmärtää, jos Jämsässä olisi parkkipaikoista pulaa, mutta näinhän ei ole edes isojen yleisötapahtumien aikana.
Kommunistiko olet, kun haluat valtion valvontaa enemmän ja poistaa yrittäjyyttä?
Himos on osin elättänyt yrittäjiä talvella, mutta kesällä kauppa ei käy.
Pari vuotta ollut himoksella myös hiljaista ja taitaa tuleva talvikin olla hiljaista.
Aluksi pitäisi ainakin himoksen kausikorttien hinnat puolittaa, taitaa nyt olla suomen kallein.
"Himos on osin elättänyt yrittäjiä talvella, mutta kesällä kauppa ei käy."
Mitä hulluja höpötät. Pitkin kesää on ollut useita festivaaleja, joissa kävijämäärät ovat liikkuneet kymmenissä tuhansissa, pienemmistä tapahtumista puhumattakaan, joita on ollut lähes joka viikonloppu. Monet kerrat on majoitustilat myyty loppuun, mitä ei talvikaudella tapahdu kuin korkeintaan hiihtolomien aikaan.
Eikös nekin tapahtumat ole siellä Himoksen ytimessä
Nythän se karderooppikin lopettaa!
Kyllä tämä kaupunki taitaa kuolla. Laskin tossa piruuttaan kauppareissun päälle kylän tyhjät liikehuoneistot. Niitä on nyt seppolassa 22. Foorumista saattaa tulla tulla lisää kun en viitsinyt jalkautua sinne tarkemmin laskemaan josko esim. yläkerrassa olis tyhjiä. Surullista touhua! Minkkinen on ja pysyy se sentään on hyvä asia ettei tartte mennä kikanttiin!! Minkkisen palvelu on aivan ensiluokkaista!!!!
Mitäs si tehdään ku rautakauppa ja viinakauppa lopettaa?
Ostetaan virolaisilta / latvia....liettua / venakoilta työ kalut ym tarvittava ja keitetään ponua. :P
Ei kuole Jämsä niin kauan kuin täällä on muutama paperikone, viljanviljelijä ja koljoskiinteistöt. Mutta pieneksi kutistuu.
Jämsä kasvaa vielä! Simonen tekee bisnestä.
Jämsän muuttoprosentti on -200 vuodessa. Siitä voi jo päätellä että täällä ei mikään tule pysymäänkään. Toivon että tämä pieni ja muka itsenäinen Keski-Suomen paikkakunta yhdistettäisiin johonkin suurempaan. Täällä on kunnanvaltuusto korruptoitunut ja muutenkin läpipaski. Valittavat vanhukset ja riehuva nuoriso. Kyllä se tässä taas nähdään, että Jämsän kaupunki tulee kuolemaan kokonaan.
Mikäs Pekeä täällä pidättelee?
Nyt myydään taloja. Lapsuuskesät vietin aina Jämsässä:D