olen viimesillään raskaana oleva ja leikkaus aika on parin päivän kuluttua.
olen huostaan otettu ja haluan sijoittaa lapseni sijaisperheeseen siihen asti kunnes olen täysi-ikäinen ja valmis huolehtimaan lapsesta itse.
Mutta, huoltajani on adoption kannalla ja mutkistaa tätä asiaa kokoajan, koska omistaa niin hyvän taidon puhua kaikki itsensä puolelle.. eikä suostu ymmärtämään sitä että minullakin on tunteet ja tiedän katuvani jos lapsi menee adoptioon. eihän sitä koskaan tiedä vaikka sattuukin jotakin eikä voi lasta enään koskaan saada ja sitten tiedät että sinulla on lapsi mutta se onkin jossain kauakana eikä tavallaan tiedä olemassa minusta, vaikka nykyään lapselle kerrotaankin jo nuorena että on adoptoitu.
huoltajani on sitä mieltä että olen liian penikka päättämään omista asioista ja hän on sanonut heti alusta asti että lapsi mahdollisimman kauas ettei suku tai tutut saisi tietää..
kysymyksenä siis mitkä on huolajan mahdollisuudet vaikuttaa asiaan?
raskaana oleva alaikäinen!
2
472
Vastaukset
- dilulii
Vaikka olet alaikäinen sinulla on täysi oikeus pitää lapsi itselläsi vaikka nytkin jos niin haluat! Se että jos sijoitukseen annat hänet, voi olla hieman vaikeaa saada takaisin, ja varsinkin tunneside sinun ja lapsen kesken voi kadota tuona aikana. Tuo oma mielipiteesi rohkeasti julki, sinun elämäsihän se on, ja varmasti tulisit katumaan jos antaisit lapsen pois. Terveisin itse saan lapsen ensiviikolla ja olen 18 (:
- ....
Hei!
En tiedä tilannettasi, tai edes ikääsi.
Tahdon kuitenkin sanoa että tee niin kuin SINUSTA tuntuu oikealta.
Jos vain mahdollista, keskustele jonkun muun, puolueettoman aikuisen kanssa asiasta ennen päätöstä.
Mikäli tahdot olla lapsesi elämässä, sinulla täytyy olla mahdollisuus siihen!
Tietenkin täytyy ajatella lapsenkin etua, mutta kyllä äidin mielipidettä kuunnellaan aivan varmasti.
Sinulle tulee ikää lisää kokoajan, eihän sitä koskaan tiedä, mikä tilanne tulevaisuudessa tulee olemaan.
Adoptio voi varmasti olla myös yksi hyvä ratkaisu lapsen kannalta, mutta on ikävää, jos joudut tekemään päätöksiä vasten tahtoasi.
Jaksamista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4423794Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181642- 1161476
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501256
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi901191Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047- 441039