Hei, olen 13 vuotias poika ja tuntuu että näen kaiken kahtena. Eli jos pietän kämmentä parinkymmenen sentin päässä silmista ja katson tarkasti jtn parin metrin päässä olevaa kohdetta (eli siis näen sekä käden että kauempana olevan kohteen samanaikaisesti) niin se kohde mitä katson tarkasti näkyy selvästi ja se lähempi käsi jota en katso näkyy kahtena. Ja sitten jos katson tarkasti lähellä olevaa kohdetta tuntuu kauempana olevat kohteet sumenevan. Vaarallista? Kannattaako käydä lääkärissä?
Kiitos vastaajille!!!
Kiitos vastaajille!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
moi
Hei näkijä!
Mene kouluterveydenhoitajan luona käymään ja kerro oireesi!
Saattaa olla karsatusta ja hän ohjaa tarvittaessa eteenpäin tutkimuksiin!
ok kiitos
Joo, eli kyse ei äidin mukaan ollut karsastuksesta. Eli jos esimerkiksi luen kirjaa näen tekstin hyvin ja selkeänä, mutta jos katson televisiota ja siirrän käteni näkökenttään (ja katson tarkasti TV:tä) niin käsi näkyy kahtena. Ja jos tarkennan katseeni käteen, niin televisio muuttuu sumeaksi. Tämäkin äidin ja muiden S24 käyttäjien mukaan oli normaalia, mutta taidampa hipsiä terveydenhoitajalle maanantaina
Mielestäni kuvaamasi asia on normaalia.
Mutta jos alat nähdä esim lukemaasi tekstiä kahtena kun olet väsynyt/katse rento, ja teksti palautuu yhdeksi kun tarkennat katsetta, niin se on mielestäni karsastusta. Tähän ilmiöön kai perustuu sekin että jotkut pystyvät näkemään ns. taikakuvia, ja jotkut eivät pysty.
Normaalia on, fysiologinen diplopia nimeltään