Kohuliiton (sen jonka koulutuspäivistä nousee aina kalabaliikki) terapeuttirekisterissä eräs suggeri myy: "elämän eheyttämistyöskentelyä". Ei kai kyse ole pahamaineisesta "eheytyksestä" tai "räyhä-, harha- tai tarhahenkien poistamisesta" homoista, lesboista tai trans-ihmisistä? Tuskin sentään... Jotain menneiden elämien touhua ehkä...?
Tässäkin tapauksessa yrittäjä on valitettavasti "valviralainen". Niistähän on näemmä tullut varsinainen kestoriesa. Sekä kohuliitolle että "Yhteisölle".
"Eheytyshoitoako" kohuliitossa?
7
169
Vastaukset
- 11
Jep.. koko liitto tarvitsis ehetyshoitoa nyt.
http://terveysklinikkalonglife.fi/laakarit-ja-terapeutit/- ????
Hurahuhhahhei... säpsäyttävä myös H-liiton terapeuttilista. Sikin sokin hoitureita (ns. teolaisia) ja maallikkoterapeutteja, lavahypnotisteja... Mikä näitä hoitureitakin oikein vetää leikkimään terapeuttia ja hassahtamaan uskomuslääkintöihin????
Ulkopuolinen ei kyllä myöskään tajua mistä noita moilasia tulee. Miksi hoitoalan ihmisiä yleensäkkään pyörii maallikkoliitoissa???? - huhhuh
ainakin tittelilisukkeet sairaanhoitajan nimikkeen yhteydessä on aikas erikoisia. ja h-liiton valviiralaisen hoidot myös: kristallivuodeterapiaakin...
- ipipip
ehkä mutta joittenkin hoitajien sekoilut vaihtoehtoilujen kanssa tarvitsis kyllä Valviran toimia.
- ökökök
otetaanpa selvää. voisi sopiakin Liiton "valviiralaiseksi".
- 0808809
tsekatkaa muutakin h-liiton terapeutti- ja valmentajalistasta. myös shy-konsernin listasta.
pikkasen ihmetyttää "hypnoterapeutti"-tittelin käyttö. eihän se suojattu ole mutta kun Tieteellisen hypnoosin jäsenet jotka on käyneet Tampereen yliopiston kurssit käyttää sitä... onko järkevää kilpailla heidän kanssa.
"Teo-rek." tai "Valvira-rek.) lisämerkintöjä ei ole enää kenenkään "valviiralaisen" esittelyissä.- sekavaa on
Hyvä että edes TEO-reg/Valvira-reg jutut on poistettu Hypnoosiliiton terapeuttihakemistosta. Myös jenkkiläisen höpöliiton "Certified Hypnotherapist NGH"-höpötittelit jouti poistaa.
Vaikka "hypnoterapeutti" ei olekaan suojattu nimike, niin eikö se kannattaisi jättää suosiolla TYT:n kurssit käyneille. Miksi sekoittaa tilannetta entisestään...
Sekaannusta varmasti tulee kun ns. maallikot ja terveysammattilaiset on näin sekaisin. Milloinkahan Valvira tai Kuluttajavirasto puuttuvat noihin listauksiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510