Mopojen vilkuista

Onkos jollai tietoa tai sattunut joskus kysymään poliisilta, että saako mopo olla ilman vilkkuja? Siis silloin, kun vakiona on vilkut.
Itse ymmärtänyt sen verran, että parempi ettei ole vilkkuja ollenkaan kuin se että vilkut paikallaan, mutta ei toimi.
Luulisi kyllä ettei tarvitsisi olla, koska vanhemmissakaan mopoissa vilkkuja ollenkaan. Vai onko tässä joku hieno lainsäädäntö uudempien mopojen kanssa? Olisi kiva tietää, mitä mieltä poliisi on vilkuttomasta moposta? Saakos huomautuksen, sakkoja vai tuleeko mitään?
125443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

itelle ei ainakaa tullu mitää

Äänestä

ei tarvitse olla nykyään vilkkuja, siitä vaan risteykseen kääntymään ilman vilkkua kyllä ne autoilijat väistää

Äänestä
  • Eiköhän se ole ihan itsestään selvää, että tietenkin on parempi jos on vilkut. Ajattelin, että niin yksinkertaista asiaa ei edes tarvitsisi lisätä aloitusviestiin. Hyvä kuitenkin, että myös sinä olet ymmärtänyt sen. Ei sitä kuitenkaan olisi tarvinnut ilmoittaa erikseen :) osoitit itsestäsi aika paljon ja olen kiitollinen etten tunne sinua henkilökohtaisesti.

    Äänestä

jos on alkuperäsenä vilkut nii niitten pitää olla myös toimivat ja paikallaan, en ole varma alkavatko fobat niin tarkasti asiaa tutkimaan

Äänestä

Jos mopon mallissa on vakiona vilkut, niin niiden täytyy myös olla kiinni ja toimintakuntoiset. Jos taas ei ole, esim. Joku vm. 1970 solifer, niin käsimerkit käy.
Poliisi voi halutessaan (vittumainen kyttä) sakottaa siitä, että vilkut puuttuu, tai antaa huomautuksen.

Äänestä

mitä itse olen kuullut niin mopossa ei tarvii olla vilkkuja oliko sitten vakiona vai ei. mutta käsi tai jalkamerkkejä pitää käyttää.

Äänestä
  • Kaverin isä on poliisi ja sain selvitettyä, että pitää olla vilkut jostain tietystä vuosimallista alkaen. Ei vain muistanut mikä se vuosi on :D. Siitä en sitten tiedä millasta sanktiota saa... riippunee poliisista.

    Äänestä

  • suuntavilkku kirjoitti:

    Kaverin isä on poliisi ja sain selvitettyä, että pitää olla vilkut jostain tietystä vuosimallista alkaen. Ei vain muistanut mikä se vuosi on :D. Siitä en sitten tiedä millasta sanktiota saa... riippunee poliisista.

    itellä on vuoden 2008 masai ilman vilkkuja mutta ei ne poliisit oo edes sanonut asiasta mitään :P

    Äänestä

Itse samaa mietin , yritäs muistella mikä se vm oli koska tarvitsen itsekin sitä tietoa :)^^^^

Äänestä

Nokun ei poliisi-herra itsekään sitä vuosimallia muistanut :D

Äänestä

Nykyään trafin sivuilla lukee että vilkut ei ole pakolliset missään mopoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suuntavilkku kirjoitti:

Onkos jollai tietoa tai sattunut joskus kysymään poliisilta, että saako mopo olla ilman vilkkuja? Siis silloin, kun vakiona on vilkut.
Itse ymmärtänyt sen verran, että parempi ettei ole vilkkuja ollenkaan kuin se että vilkut paikallaan, mutta ei toimi.
Luulisi kyllä ettei tarvitsisi olla, koska vanhemmissakaan mopoissa vilkkuja ollenkaan. Vai onko tässä joku hieno lainsäädäntö uudempien mopojen kanssa? Olisi kiva tietää, mitä mieltä poliisi on vilkuttomasta moposta? Saakos huomautuksen, sakkoja vai tuleeko mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu