On syksy ja pimeä,autoilijoilla ei ole pimeän näköä,jos joiku päättää tormata pimeässä auton eteen ja yllättäen ilman heijastinta,valoja ym ym..Sitä paitti musta asfaltti syö auton valot.ONKO se heijastin niin vaikee asia!???
Pitäkää heijastinta
heijastinpakko
572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Liikenteessä voi myös sattua vaikka mitä joten pidetään se heijastin mukana myös kun autolla lähdetään.
Ja heijastin liivi.Ainakin minulla on autossa mukana heijastinliivi ja taskulamppu.Jos joutuu onnettomuuteen tai auttamaan onnettomuudessa.
Heijastin on tarpeen myös kevyenliikenteen väylällä. Paha kolari oli lähellä vuosi sitten. Pyöräilin myöhäisillan pimeydessä kotiin. Koiran talutushihna kulki tien yli. Huomasin talutushihnan vasta kun se oli pyöränvalossa kiinni. Jos olisi ollut kovempi vauhti olisi tullut kova rysäys ja pieni kokoinen koira olisi ruhjoutunut pahoin.
Kävelen, sekä olen autoilija, pidän heijastinta entistä
tärkeämpänä, noita mustia möykkyjä pukkaa äkkiseltään
eteen ja siinä saa olla kieli keskellä tekohampaita. Ja
nyrkkeilijän refleksit.
LAITTAKAA SE HEIJASTIN, EI OLE AINAKAAN RAHASTA KIINNI!
Ennen heijastimia jaettiin mainostuotteina, nykyisin ei ilmaisia heijastimia tahdo löytää ja marketissa voi maksaa jopa vitosn. Vitonen ei ole iso raha, mutta kun ei tahdo riittää että ostaa yhden heijastimen elämäsään, minulla niitä ainakin hukkuu varmaan viisi talvessa, aina ne tarttuu johonkin kiinni ja putoaa.