Tietokoneen ostaminen Linuxille

Haluaisin ostaa uuden koneen Linuxia varten. Mitä pitää ottaa huomioon, kun haluan koneen toimivan kunnolla ja asentuvan kivuttomasti? Löysin ainakin sivut https://www.system76.com/ ja http://zareason.com/shop/home.php , mutta en tiedä noista. Melko aloittelija olen, mutta Ubuntun peruskäytön osaan. Ainakin edellisessä koneessa näytönohjain meni niin vanhaksi, että Ubuntu 12.04 ei asentunut siihen vaan näyttöön tuli pikselimössöä kun asennus-CD:n isski koneeseen. Mieluiten valmiiksi koottu kone tai läppäri.
9169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Acer Aspire 9520 läppäri vuodelta 2007 on ollut hyvä eri Linux jakeluille.

Nytkin tässä on kaksi > "kolme" eri Linuxia. Tuo kolmas on PuppyLinuxin 4G - osio Ja Windows 7 lisäksi

Noi mun vanhat pöytäkoneet ovat toimineet aika hyvin. Tosin HP:ssä noin 7 vuotta vanha ei juuri tuo Ubuntu 12.?? ei enää asentunut kovalevylle ?
Uskon kyllä et toi Linux Mint 13 "Maya" taas asentuisi, on se sen verran hyvän tuntuinen jakelu.

http://aijaa.com/SnQ6dN

Melkein se on yhtä hyvä ku tää oma tekele, jossa päivitykset toimii ku muistaa niitä päivittää. ;)

Äänestä

Kriteeri on koneen ikä.
Itsellä on kolme konetta, Fujitsu-Siemens, Dell, ja HP, kaikki ikähaarukassa 2004-2005, kaikissa integroitu näytönohjain ja kaikissa Linux - Ubuntu ja Xubuntu 12.04, sekä Mint 13. Näytönohjaimet haarukassa 64-128 Mb.
Ei valittamista tominnassa.
Pääasia, ettet hanki noita vanhempia.

Äänestä

Katsopas täältä:
http://webpuoti.petrotek.fi/

Sieltä saa ostettua valmiita niin pöytä- kuin kannettaviakin tietokoneita ilman käyttöjärjestelmää tai Linuxilla.
Toisin kuin joissakin muissa kaupoissa, jotka myyvät tietokoneita jollakin muulla kuin Windowsilla, niin tässä kaupassa koneen hinta oikeasti laskee, jos ottaa sen ilman Windowsia.

Yhteensopivuudestakaan ei varmasti tarvitse huolehtia, näiden pitäisi kaikkien toimia Linuxilla.

Äänestä
  • Minä en ainakaan ostaisi tietokonetta verkkokaupasta, jonka sopimusehdoissa ei ole kuluttajansuojalakia huomioitu millään lailla. Yksityishenkilönä siis. Yritysten väliseen kauppaan se ei tietenkään päde.

    Äänestä

  • ea69 kirjoitti:

    Minä en ainakaan ostaisi tietokonetta verkkokaupasta, jonka sopimusehdoissa ei ole kuluttajansuojalakia huomioitu millään lailla. Yksityishenkilönä siis. Yritysten väliseen kauppaan se ei tietenkään päde.

    No jaa, minä en tuota kyllä mitenkään vakavana pidä. Ei monessa muussakaan paikassa taida olla sopimusehdoissa kuluttajansuojalaista mainittu mitään.

    Täytyyhän verkkokaupan kuluttajansuojalakia noudattaa, vaikka sitä ei sopimusehdoissa erikseen mainita.

    Äänestä

  • Tyyppi kirjoitti:

    No jaa, minä en tuota kyllä mitenkään vakavana pidä. Ei monessa muussakaan paikassa taida olla sopimusehdoissa kuluttajansuojalaista mainittu mitään.

    Täytyyhän verkkokaupan kuluttajansuojalakia noudattaa, vaikka sitä ei sopimusehdoissa erikseen mainita.

    "Täytyyhän verkkokaupan kuluttajansuojalakia noudattaa, vaikka sitä ei sopimusehdoissa erikseen mainita. "

    Niin täytyykin. Valitettavan usein vain yritetään huijata kuluttajaa:

    Ei, et voi tuoda viallista tuotetta meille. Kuten sopimusehdoissa mainitaan, tuotteitamme koskee valmistajan takuu, toimita se valmistajalle.

    Ei, et voi palauttaa tuotetta. Kuten sopimusehdoissamme lukee, otamme vastaan palautuksia vain kun siitä on erikseen sovittu. Ainakaan emme hyvitä kaikkea, koska me emme ole tehneet mitään virhettä.

    jne.

    Eihän tällaista saisi tapahtua, mutta valitettavan usein sitä tapahtuu. Tämän nimenomaisen verkkokaupan toiminnasta minulla ei ole mitään omakohtaista kokemusta, koska periaatteenani on asioida vain sellaisten kauppojen kanssa, jotka selkeästi ilmaisevat halunsa noudattaa kuluttajansuojalakia. Tällaisten kauppojen kanssa asioidessa myös välttyy mahdollisilta ongelmilta jatkossa.

    Äänestä


Maaliskuussa ostin juuri yhden koneen pelkkään linux-käyttöön. Siihen tuli Intelin mATX emolevy, 2500k prosessori, ssd-levy, 8gb muistia ja pieni matx kotelo. Ei cd-asemaa, asensin Linuxin usb-tikulta ja kaikki on siinä koneessa toiminut ihan moitteettomasti. Emolevyn integroitu verkkokortti ja gpu:n sisäinen hd3000 näytönohjain toimivat ihan ongelmitta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nytlinuxiton kirjoitti:

Haluaisin ostaa uuden koneen Linuxia varten. Mitä pitää ottaa huomioon, kun haluan koneen toimivan kunnolla ja asentuvan kivuttomasti? Löysin ainakin sivut https://www.system76.com/ ja http://zareason.com/shop/home.php , mutta en tiedä noista. Melko aloittelija olen, mutta Ubuntun peruskäytön osaan. Ainakin edellisessä koneessa näytönohjain meni niin vanhaksi, että Ubuntu 12.04 ei asentunut siihen vaan näyttöön tuli pikselimössöä kun asennus-CD:n isski koneeseen. Mieluiten valmiiksi koottu kone tai läppäri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu