Onko totta, että kv . ehdokkaille maksetaan 100 €

voi pieksut ja kalos

Luin jostakin, että perusuomalaisnaiset maksavat 100 € kaikille, jotka lähtevät kunnallisvaaliehdokkaaksi ?

Voiko moraalittomampaa tapaa olla. Suoraan lahjus heti kättelyssä. sanon, näin jos totta : SÄÄLITTÄVÄÄ !

17

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SÄÄLITTÄVÄÄ !

      Voisitko häipyä provoilusi kanssa kavioeläimen vaginaan?

      • siellä kasvanut ?

        Sieltäkös tullut kun noin tarkkaan kavioeläimen sen paikan tiedät ?


    • heitä äänestän

      Minusta tuntuu että moni olisi valmis maksamaan päästäkseen perussuomalaisten listoille. Siinä on sentään sellainen puolue jotta oksat pois, eli jytky on tulossa.

      • en todella äänestä

        Voi kauheeta ; = O on jytky joo. Osaamista kun ei ole, niin on vaan suuret puheet


    • japator

      Kokoomuksessa kuulemma maksetaan paremmin.

      • Komukat ja

        demukat ei maksa kun ei oo rahhoo. Ilmankos ehdokkaat ovat niin säälittäviä uhveloita. Raha ratkaisee ja sillä saa laatua. Oltiin sitten millä elämänalueella hyvänsä.


    • Olen perussuomalaisten ehdokkaana ja tuon kyseisen summan saa kuittia vastaan, eli ensin on maksettava esim. mainoskulu itse.

      • en ymmärrä

        Miksi noin päin. Eikö luottamus pelaa, jos ei pääsekään läpi. Kummallista.
        Vaikka outoa porukkaa tuntuu joukossa olevan. Ei moraalisesti oikein, vaikka tämä puolue kai hällä välit... Ei se muuten ole oikein houkutella rahalla ihmisiä ehdokkaaksi. Konsti on ala-arvoinen ja tämä on mielipiteeni ja piste


    • Olen itse kokoomuksen listalla ehdokkaana Mikkelissä ja ainakaan minulle ei tarvinut luvata eikä luvattu rahapalkkiota ehdolle lähtemisestä tai läpi pääsystä. Maksan itse myös osuuteni vaalikuvauksesta ja mainonnasta, kuten muutkin puolueen ehdokkaat.

    • soihakkas

      Jytkyn ansioista perussuomalaisilla on rahaa. Veronmaksajien rahoja jotka jaetaan kansanedustajamäärän mukaan. He miltei kylpevät rahassa. Kunnallisvaalit eivät tuota puolueille mitään, mutta varsin vähäisellä panoksella he saivat eduskuntavaaleissa roiman äänimäärän. Kuntavaalit voivat mennä miten tahansa, mutta eduskuntavaaleissa häkki heilahtaa.

    • Kukin puolue toimii tavallaan, miksi sitä ruotimaan. Minä myös maksan mainontani itse ja onhan se ehdokkaasta itsestään kiinni ottaakko jotain rahaa vastaan vai ei.
      Kyllä tässä kunnallisvaaliehdokkuudessa on aivan muut kriteerit kuin raha.

      • J. Jäävääjä

        Miksi sitten maksat mainonnan itse. Eikö sinulla olekkaan kannattajia.
        Vai onko tarkoitus sitten jos olet päässyt läpi alkaa ajamaan omia etujasi.


      • J. Jäävääjä kirjoitti:

        Miksi sitten maksat mainonnan itse. Eikö sinulla olekkaan kannattajia.
        Vai onko tarkoitus sitten jos olet päässyt läpi alkaa ajamaan omia etujasi.

        Kannattajia kyllä on, mutta he ovat muuten tukena kuin rahallisesti. Katson, että olen ihan samalla viivalla muiden kanssa tarviten peruspalveluita. En ole kouluja käynyt, mutta elämänkoulua senkin edestä. Tiedän esim. mitä arki on sairaan lapsen/lapsien kanssa, mitä perheväkivalta aiheuttaa, mitä on rahattomuus. Yritysmaailmassa joudun ottamaan joka ikinen päivä riskejä ja välillä on ollut todella vaikeita aikoja, mutta kun ajoissa asiat selvittää ja ratkoo, niistä selviää.


    • outi.virtanen41

      et ole ihan oikein lukenut tai sitten on kirjoitettu väärin !!
      puolue EI maksa naisehdokkailleen yhtään mitään vaan Perussuomalaiset naiset ry osallistuu ehdokkaansa vaalimainontaan maksimissaan sadalla eurolla , tuon edun saa kuittia vastaan ja ilmoituksessa oltava lain vaatima " Perussuomalaiset naiset ry maksaa tämän ilmoituksen".
      ei siis puoue vaan naisjärjestö.
      Samalla laillahan useat muutkin järjestöt/litot osallistuvat ehdokkaittensa mainoskuluihin esim. metaliliitto, surer, tehy jne ...
      joka vuosi PerusNaiset ovat osallistuneet ehdokkaittensa mainoskuluihin jollain summalla, kumma juttu kun tästä nyt tälläinen älämölö syntyi ?!

      • '

        Tahallista kakkapuhetta se on, eikä mitään: "luin jostakin".


    • -miesiänestäjä-

      Miksi pitää äänestää jonkun puolueen kannattajaa eikä ihmistä.
      Kunnallispolitiikassa osaava ja asioihin perehtyvä ihminen saa itsenään parempaa jälkeä kun joku joka on vain jonkun puolueen sätkynukke.
      Minä äänestin pätevää ja vaiktusvaltaista naista vaikka hän onkin puoluekannaltaan muuta kuin minä. Tunnen hänen tekemisensä eikä hän ole mikään ohjattava haihattelija.

    • Että silleen

      Tosi tasapuoliselta ehdokasasettelulta vaikuttaa, jos nais ehdokkaiden mainontaa tuetaan 100€lla. Vai onkohan miehille sama juttu...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      156
      10166
    2. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      189
      6739
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6434
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      38
      5887
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      61
      4792
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4575
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      13
      3858
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3559
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3529
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3081
    Aihe