ilmoittaudun työnhakijaksi elokuun alussa ja minulle langetettiin 5kk odotusaika jonka ajalta ei kuulema voida maksaa työttömyyskorvausta. kysyin virkailijalta että voinko ja kannattaako minun käydä sossusta pyytämässä toimeentulotukea niin virkailija vain kysyi että asutko kotona? vastasin että asun ja näin ollen virkailija vastasi että sitten minun turha hakea tukea kun en ole siihen oikeutettu.
no nyt viimeviikolla kuulin eräältä tutultani että hän asuu myös kotona ja saa toimeentulotukea. kävin sitten itsekkin sossusta ja kappas minä olen oikeutettu toimeentulotukeen... että mitähän helvettiä ne siellä työkkärissä valehtele tälläisestä asiasta? olisivat sitten sanoneet että eivät tiedä että saanko tukea vaan tyrmäsivät asian heti. todella surkeaa toimintaa tällänen. minulla tänään aika työkkäriin niin tämän asian aijon nostaa pöydälle ja katson mitä he sanovat valehtelun syyksi.
no nyt viimeviikolla kuulin eräältä tutultani että hän asuu myös kotona ja saa toimeentulotukea. kävin sitten itsekkin sossusta ja kappas minä olen oikeutettu toimeentulotukeen... että mitähän helvettiä ne siellä työkkärissä valehtele tälläisestä asiasta? olisivat sitten sanoneet että eivät tiedä että saanko tukea vaan tyrmäsivät asian heti. todella surkeaa toimintaa tällänen. minulla tänään aika työkkäriin niin tämän asian aijon nostaa pöydälle ja katson mitä he sanovat valehtelun syyksi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Työkkärin tätillä ei ole mitään velvollisuutta taikka minkäänlaista määräystä,että sen pitäisi tietää jostain toimeentulopäätöksistä yhtäään mitään. Se ei voi neuvoa sua väärin, kun sen ei tarvitse koko asiasta mitään tietää.
Jos et oo hokannu, niin työkkäri on valtion firma, ja sossun maksaa kunta.
Oma vahinkos täysin, kun et viittinyt ottaa selvää asioista.
Kysymykset pitää esittää sinne, mistä niihin kuuluu viran puolesta oikein vastata.
En mäkään mene k-rautaan kyseleen, että minkälaisia alennuksia prismasta saa.
mutta eivät he silti saa sanoa asiaa noin varmasti että et saa toimeentulotukea vaan heidän olisi pitänyt sanoa että en tiedä kannattaa kysyä asiasta sossusta. työkkäri siis toimi väärin kuitenkin kun sanoivat suoraan että et saa.
Eihän siellä tiedetä edes oman firman asioista, kun ovat niin erikoistuneita, niin erikoistuneita omaan pikku toimenkuvaansa, kuten läskikahvitteluun naapurin cafeteriassa.
Menepä kysymään konsultointia johonkin pikkuasiaan, niin lähettävät sinut kurssille.
Sellainen pikku erikoisasiantuntemus heillä kuitenkin on, että pystyvät muutamassa minuutissa laatimaan sinusta mielenterveysdiagnoosin.
Katsopas mol.fi -sivulta, onko sinusta jo sellainen laadittu. Sinne pääsee kirjautumaan omilla pankkitunnuksilla.
Ovathan he sinut alistaneet, ettet uskalla mihinkään valittaa yhdestä skitsofrenia- tai paniikkihäriösairaudestasi?
Ja mitä tulee työkkärin valehteluun, niin rikkiviisaina ovat esittäneet tietoa Kelan toimista, mutta tiedot ovat olleet systemaattisesti vääriä.
Myöskin he voivat pokerinaamalla väittää sinun olevan pakko tehdä niin ja niin ja katkaista päivärahasi, vaikka mitään laillisuusperusteita heillä ei olekaan esittää. Hymy heille maittaa, kun nälissäsi viikkotolkulla odotat työvoimatoimikunnan päätöksiä milloin mihinkin asiaan.
Eikä se päivämäärä, johon mennessä sinun on oma vastineesi milloin mihinkin esitettävä, pidä paikkaansa. Heidän on ensin päivätolkulla luettava vastinettasi ennenkuin pystyvät sen kokoukseen toimittamaan. Mutta ei hätää; seuraava kokous on taas kuukauden päästä.
Muista, että heillä on tulospalkkaus! He saavat sen mukaan palkkaa, kuinka saavat sinutkin pidettyä pois kortistosta.
"Muista, että heillä on tulospalkkaus! He saavat sen mukaan palkkaa, kuinka saavat sinutkin pidettyä pois kortistosta"
Kuinka monta kertaa tämä ankka on ammuttu alas, mutta aina vaan nousee? No kertaus on opintojen äiti: Tulospalkkausta ei työkkäreissä ole, vaan henkilökohtainen suorituslisä jonka määrä riippuu työtehtävistä, ei työttömien määrästä tai karensseista.
Hallintolaki
8 §
Neuvonta
Viranomaisen on toimivaltansa rajoissa annettava asiakkailleen tarpeen mukaan hallintoasian hoitamiseen liittyvää neuvontaa sekä vastattava asiointia koskeviin kysymyksiin ja tiedusteluihin. Neuvonta on maksutonta.
Jos asia ei kuulu viranomaisen toimivaltaan, sen on pyrittävä opastamaan asiakas toimivaltaiseen viranomaiseen.
...
10 §
Viranomaisten yhteistyö
Viranomaisen on toimivaltansa rajoissa ja asian vaatimassa laajuudessa avustettava toista viranomaista tämän pyynnöstä hallintotehtävän hoitamisessa sekä muutoinkin pyrittävä edistämään viranomaisten välistä yhteistyötä.
Viranomaisten välisestä virka-avusta säädetään erikseen.
--
Eli työkkärin tätsyn olisi pitänyt joko pidättäytyä kokonaan neuvon antamisesta ja ohjata asiakas oikean viranomaisen eli sosiaalitoimen puoleen tai tehdä niin, että soittaa itse ensin sossuun (sikäli kun sinne ketään ikinä puhelimen päähän saa vastaamaan) ja kysyä kuinka asian laita on ja kuinka asiakasta ohjeistetaan tässä nimenomaisessa asiassa.
Aina kannattaa kysyä siltä taholta, joka maksaa eikö uskoa kuulopuheita.''
Myös täältä saa hyviä neuvoa.
Sitä tukea pitää kysyä soskusta eikä työkkäristä. Eikä ne työkkärissä mitään ole ennenkään tiennyt. en mä ainakaan menis toimeentulotukea työkkäristä kysyy vaan sosksta suoraan.
jaa...mä menisin töihin,enkä sossuun.
Kysyin myös tuota työkkärissä ja minulle vastattiin, että asia ei kuulu heidän toimivaltaansa, että on syytä kysyä sossusta.