Onko Feeling veneet kellekkään tuttuja? En oikein löytänyt netistä mitään tietoja näistä. Itseäni miellyttää tuo kajuutan valoisuus ja ulkopuoleltakaan nämä eivät ole pöllömmän näköisiä.
Osaako kukaan kertoa laadusta ja purjehdusominaisuuksista? En löytänyt googlaamalla edes LYS tietoa.
Feeling 1090
17
1427
Vastaukset
- +ölöl3
"En löytänyt googlaamalla edes LYS tietoa. "
http://www.avomeripurjehtijat.fi/vanhatsivut/lys/lystodistuksia.htm
Feeling 1090 lys 1.19. Vrt Bavaria 35 match on saman painoinen mutta muutama neliö vähemmän purjealaa ja lys 1.27. Eli varmaan ihan hyvä purjehtimaan on feeling 1090 kokoisekseen. - Seilori Espoosta
Eli LYS on perhepurjehtija tasoa. Mitä muuta ko. veneistä voisi sanoa, onko kellään kokemuksia?
- Fresdwerty
Feelingit taitaa sitä yhtä yli 42 jalkaista (Tabarlyn suunnittelema?) lukuunottamatta olla kaikkein heikoimmin tehtyjä ranskiksia. Niiden sisutus on kyllä valoisa!
Itse näin les Sables de olonne tms ihan totaalihajonneen 35 jalkaisen. Rantojen miehet kertoivat tuhon syyksi purjehtimisen liian kovassa tuulessa. Ranskiksista Jennau lienee varmin valinta.- t34t4t
On muuten siellä päin hiukka kovemmat kelit ja olosuhteet merellä kuin täällä. Tarpeeksi iso aalto ja ympäri niin moni purjevene on rikki sieltä täältä.
- Amuruskojailta
Oli siinä outo kommentti!
- T
Meillä on Feeling 32. Ostimme sen paitsi nostokölin takia myös sen vuoksi että ko vene on huomattavan laadukkaasti rakennettu, en ymmärrä alkuunkaan kommentia huonosta laadusta. Jokaiseen kohteeseen pääsee hienosti käsiksi, kaikkialle on asennettu avattava luukku yms josta pääsee mahdollisiin huoltokohteisiin kuten pumput, letkuliitokset, köysilukot, vinssit, varaajat, septitankki jne. Laminointityöt on tehty käsin ja ainakaan itse en ole löytänyt moitittavaa niistäkään, sinne mihin olen asennusreikiä porannut on joka puolella laminaatti paksua ja hyvin laminoitunutta. Lisäksi puutyöt on tehty huolella ja vahvalla materiaalivahvuudella- vene ei nitise eikä natise ja listoista sekä kahvoista / pöydistä voi oikeasti ottaa tukea. Veneemme on nyt 10 vuotta vanha eikä siitä ole pahaa sanottavaa. Purjehdimme Chesapeaken lahdella jossa olosuhteet eroavat melkolailla Itämerestä, mutta en minä epäröisi tällä mennä Itämerelle- toisena veneenä meillä on Suomessa Inferno 31 - kevyessä kelissä Feeling ei sille pärjää mutta kun tuuli hieman yltyy yli 4 m/s kulkee Feeling ainakin meidän käsissämme kovempaa ja rayhallisemmin. Luovikulmassa jää hieman ja nostokölistä johtuen sortoa on hieman enemmän, mutta ei siten että olisi haitannut. Vene käyttäytyy tosi rauhallisesti ja kallistuu huomattavasti vähemmän "eloisaan" Infernoon verrattuna. Jos kuitenkin kilpailemaan aiot niin kyllä tämä vene on enemmän minusta perhepurjehdukseen tehty. Laadusta ei minusta tarvitse olla huolissaan. Venemestari-lehdessä oli parisen vuotta sitten juttu 32:sta, vanhempia kannattaa googlata Kirie -nimellä (veistämön nimi jonnekin 2002/3 saakka). En tiedä katsoko nostoköliversiota, nostokölillä pääsee aika moneen paikkaan mutta ankkurissa ollessa kannattaa huomioida veneen taipumus köli ylhäällä kääntyä hieman sivuttain tuuleen.
- Dermin
Vähäisen googlettelun jälkeen löysin melkoisesti kritiikkiä feelingin heikoista rakenteista. Cruisingpiireissä ko valmistetta pidetään aika leluna. Nostoköliversiolla ei varsinaisesti pitäisi seilata isoilla vesillä, voipi mennä ympäri kelissä. Eikä nouse pystyyn.
- Puolesta ja vastaan
http://www.ybw.com/forums/showthread.php?t=151185
Enimmäkseen vastaan....- T
jaa, enpä osaa sanoa noihin vanhempiin ei ole vastaan tullut. Hyvin on rakenteet kasassa meillä pysyneet vaikka täällä on ollut 45 astetta lämmintä...ei ole katot liimattu vaan ruuvattu puulistoilla. Eikä ole köli jäänyt jumiin enkä edes ymmärrä miten se voisikaan, siinä on yksi pultti joka toimii saranana. Jos köliin jäisi jotain kiinni niin teoriassa kai se voi kiilautua kölilaatikon ja kölin väliin mutta sitä varten laatikossa on tarkistusluukku.
Jokaisella on mielipiteensä, me pidämme veneestä, se purjehtii rauhallisesti ja vastaa laadultaan aivan täysin vaikkapa tätä Infernoa. Kyllä me kävimme katsomassa Jeanneau ja Beneteau veneitäkin mutta kun tämä nyt vaan meistä oli paremmin tehty. Mutta ei siitä kilpavenettä saa.
- T
Laitatko linkkejä minullekin kun ei minulle ole vastaan tullut. Nostoköli, sama rakenne, löytyy kaikista isoista Feeling veneistä aina 45 jalkaiseen saakka, myös Ovneista. Pohjaan on kiinnitetty rungon ulkopuolelle 32:ssa 1500 kg painoa. 32 on category B eli avomeri, isommat ovat category A eli valtameri. Ihan samat kallistuskäyrät kuin monella kiintokölisilläkin veneellä. Kylläpä näillä käsittääkseni isoillakin vesillä mennään, me ainakin aiomme mennä. Toivottavasti ei tarvii käytännössä kokeilla miten kääntyy :)
"32 on category B eli avomeri, isommat ovat category A eli valtameri. Ihan samat kallistuskäyrät kuin monella kiintokölisilläkin veneellä. Kylläpä näillä käsittääkseni isoillakin vesillä mennään, me ainakin aiomme mennä. Toivottavasti ei tarvii käytännössä kokeilla miten kääntyy :) "
Olethan tietoinen ettei kukaan virallinen taho tarkasta noiden väitettyjen suunnittelukategorioiden oikeellisuutta...
Kiintokölisestä valtamerikelvottomasta veneestä esimerkkinä toimikoon Oceanis 390, joka kaatui kahdesti Biscajalla muutama vuosi sitten. Yksi miehistön jäsen hukkui ja hajonnut vene upotettiin rannikkovartioston toimesta kunhan miehistön jäljelle jääneet oli helikopteroitu turvaan. Sen virallinen tutkintaraportti löytyy googlettamalla ollen aika huikeaa luettavaa. Siellä mm selkeästi todetaan, että tämän tyyppinen kevytuppoumainen, tilavarunkoinen ja kevytkölinen venetyypi EI sovellu valtameripurjehdukseen. Oceaniksessa oli pitkähkö matala köli, samantyyppinen siis kuin Feelingin kölin painolastiosa. Pikaisesti arvioituna molemmat edustavat juuri valtamerikelvottomaksi tuomittua tilavaa, kevytuppoumaista ja kevytkölistävenetyyppiä. Korjaathan jos olen väärässä.
Ilmoitettua suunnittelukategoriaa tärkeämpää olisi mielestäni käydä kokeilemassa täyteen reissuvarustukseen lastattua venettä kotisataman vesillä 15 m/s keskituulella. Jos edelleen pystyt kryssimään jatkuvasti broachailematta (siinähän on aika matala peräsin myös?) ja todella nouset tuuleen ja vene varusteineen toimii nyt, niin se toimii myös isoila vesillä. Avotuulet eivät tuottane suurempaa ongelmaa. Tuolla kelillä seilatessa selviää myös päälaipion kinnityksen kestävyys joka lienee jonkinmoinen kipukohta Fiilingeissä nettikirjoitusten perusteella.
Veneesi on varmasti hieno lomapursi, mutta pitkänmatkan veneenä se lienee hieman haasteellinen.- T
Hei,
eipä varmaan tarkastakaan. En minä väitä että tällä veneellä kannattaa valtameriä lähteä ylittämään. Kokemuksen perusteella olen kuitenkin tässä veneessä mieluummin kuin meidän toisessa (Inferno) semmoisissa "myrskyissä" kuin mitä meidän kohdalle on sattunut (luokkaa 20-25 ms). Jostain muistan lukeneeni että purjehduksessa on 80% purjehdustaitoa ja loppu sitä venettä...ehkäpä tuo oceanis 390 olisi myös pysynyt ehjänä paremmalla taidolla, tiedä häntä. Mutta sen tiedän että täällä (Annapolis) on noita kevytuppoimaisia veneitä runsaasti ja niillä mennään Karibialle ja takaisin tuon tuostakin. joskus varmaan BoatUS hinaa takaisin...
Päälaipio on laminoitu kiinni ja se on 20 mm vaneria, en oikein usko että Feeling siitä hajoaa. Broachaamistakaan en ole päässyt vielä kokeilemaan kun peräsimiä on kaksi.
Mutta en ole kanssasi erimieltä, isommat ja raskaat/ tukevat veneet sopivat valtamerille ja nämä kevyemmät enemmän mainitsemillesi "lomapurjehduksille" . Onneksi 90% meidän käytöstä on juuri sitä ja yritetään välttää ääriolosuhteita joissa tarvitsee kokeilla mielipiteidensä paikkansapitävyyttä. - Ererreerreree
T kirjoitti:
Hei,
eipä varmaan tarkastakaan. En minä väitä että tällä veneellä kannattaa valtameriä lähteä ylittämään. Kokemuksen perusteella olen kuitenkin tässä veneessä mieluummin kuin meidän toisessa (Inferno) semmoisissa "myrskyissä" kuin mitä meidän kohdalle on sattunut (luokkaa 20-25 ms). Jostain muistan lukeneeni että purjehduksessa on 80% purjehdustaitoa ja loppu sitä venettä...ehkäpä tuo oceanis 390 olisi myös pysynyt ehjänä paremmalla taidolla, tiedä häntä. Mutta sen tiedän että täällä (Annapolis) on noita kevytuppoimaisia veneitä runsaasti ja niillä mennään Karibialle ja takaisin tuon tuostakin. joskus varmaan BoatUS hinaa takaisin...
Päälaipio on laminoitu kiinni ja se on 20 mm vaneria, en oikein usko että Feeling siitä hajoaa. Broachaamistakaan en ole päässyt vielä kokeilemaan kun peräsimiä on kaksi.
Mutta en ole kanssasi erimieltä, isommat ja raskaat/ tukevat veneet sopivat valtamerille ja nämä kevyemmät enemmän mainitsemillesi "lomapurjehduksille" . Onneksi 90% meidän käytöstä on juuri sitä ja yritetään välttää ääriolosuhteita joissa tarvitsee kokeilla mielipiteidensä paikkansapitävyyttä.Sitä uponnutta oceanista kipparoi joku navy jätkä jolla oli kölivenepurjehduksesta elämänmittanen kokemus ja yachtmaster certifikaatit tms. Taitaa siis osata seilata jotai chartekippoaki.
- Seilori Espoosta
Onko joku purjehtinut oikeasti tällaisella veneellä? (Feeling 1090)
Tämä veneyksilö kiinnostaa:
http://www.nettivene.com/purjevene/feeling/486302
Ja ei tarvitse kommentoida hintaa, pitkällä on, mutta eiköhän siinä ole reilusti tinkivaraa.
Netistähän nyt löytyy vaikka mitä tuubaa... kuka uskoo kuka ei.- Feeling1090
Itsellä on ollut Feeling 1090 toistakymmentä vuotta. Ja pelkästään hyvää sanottavaa on veneestä. Purjehdusominaisuudet on hyvät ja vene kyllä kulkee, kun sen kanssa oppii purjehtimaan. Eipä ole montaakaan kertaa muiden peräpeiliä tarvinnut jäädä katsomaan. :)
Peräsin on hieman alamittainen, puuskaisessa kelissä tahtoo herkästi broachata, jos ei ole ison skuutilla hereillä.
Vene on vankkarakenteinen, hyvin tehty vene. Kaikki paikat on kestäneet hyvin, huoltoa on ajateltu, sähkötyöt tehty viimeisen päälle hyvin jne. Edelläkävijä purkkareiden saralla mm. Valoisuutensa ja sisustusratkaisujen kannalta.
Välillä on tullut venekuume, mutta se menee pian ohi kun käy muita veneitä katsomassa.
Ollaan sinut tämän paatin kanssa ja tämä on meille aivan huippu vene. - Anonyymi
Feeling1090 kirjoitti:
Itsellä on ollut Feeling 1090 toistakymmentä vuotta. Ja pelkästään hyvää sanottavaa on veneestä. Purjehdusominaisuudet on hyvät ja vene kyllä kulkee, kun sen kanssa oppii purjehtimaan. Eipä ole montaakaan kertaa muiden peräpeiliä tarvinnut jäädä katsomaan. :)
Peräsin on hieman alamittainen, puuskaisessa kelissä tahtoo herkästi broachata, jos ei ole ison skuutilla hereillä.
Vene on vankkarakenteinen, hyvin tehty vene. Kaikki paikat on kestäneet hyvin, huoltoa on ajateltu, sähkötyöt tehty viimeisen päälle hyvin jne. Edelläkävijä purkkareiden saralla mm. Valoisuutensa ja sisustusratkaisujen kannalta.
Välillä on tullut venekuume, mutta se menee pian ohi kun käy muita veneitä katsomassa.
Ollaan sinut tämän paatin kanssa ja tämä on meille aivan huippu vene.Isälläni oli 1090.nen v.89-92 ja ei mitään ongelmaa,irse sain veneen kulkemaan hyvin
Taisi jäää tietokoneeseen pohjat nopeus 10.75 knts:)
- Anonyymi
Vuokrasimme tuollaisen Feelingin Karibialla reilu 10 vuotta sitten. Oli tosin kiinteällä eväkölillä ja yhdellä peräsimellä, runko näytti ihan samalta kuin tuo.
Le Marinista alas Tobaco keysille ja takaisin.
Kuusi henkeä mahtui hyvin ja vene toimi oikein hyvin. Ylös takaisin tullessa kryssi paremmin, kuin muut näkemämme veneet.
Välillä riitti keliäkin ja kunnon aallokkoa. Vene pärjäsi hyvin eikä notkunut mistään.
Oli varmasti ollut kovalla käytöllä (vaikka oli suht.uusi silloin) ja ei ollut hajonnut mistään.
Minusta oikein kelpo matkavene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 455851
- 485356
- 483728
- 143675
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise963376- 313136
- 592894
- 582746
- 532400
- 381854