Kirjoitus jossa kritisoin lääkäreitä, kun kirjoittelevat mitä tahansa potilaskertomuksiinsa yms. Ja ovat kiireisiä välinpitämättömiä höseltäjiä. On nyt poistettu.
Taitaa olla lääkäreitä palstalla
haistakaa lääkärit v
12161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomessa on sananvapaus. Asiallista kritisointia ei saisi poistaa.
Täällä kuitenkin tehdään usein niin.
Kaverini kirjoitti suomi24 palstalle aiheellisen kritiikin koskien erästä yritystä. Yritys oli kai pyytänyt postamaan viesti ettei bisness kärsisi ja niin se poistettiin.
Itsellänikin on melkein jokaisessa potilaskertomuksessa ollut jotain kummallisuuksia. Siinähän rustailevat mitä rustailevat. En enää jaksa mieltäni niillä vaivata.
Täälä on yks lääkäri, osaan neuvoa paljon xD
mites sille historian Nerolle sitten kävikään.......sama edessä edell.kirjottajalla
Tuota potilasrekisteriä pystyy kyllä muokkaamaan siten että lokitietoihin ei ainakaan asiakkaalle tule siitä muokkauksesta merkintää. Pystyn todistamaan.
Ainakin kaikilta satakuntalaisilta lääkäreiltä puuttuu oppiminen ja ammatillinen kasvu. He eivät ole oppineet mm. potilasoikeuksia eivätkä kansalaisten perusoikeuksia.
Psykiatrit ja psykologit ovat itse niin huonon omantunnon ja huonon itsetunnon omaavia, että he eivät osaa ottaa vastuuta sanoistaan ja teoistaan (mm. reseptit ja lähetteet), vaan valehtelevat asiakkailleen. He eivät ole oppineet rehellisyyttä, vaikka tieteellinen (mm. lääketieteellinen) ajattelu perustuu faktatiedon etsimiseen, ei fiktiointiin. Heidän kannattaisi ryhtyä patologeiksi.
He eivät siis kestä kritiikkiä, minkä seurauksena he poistavat itse asiallisia viestejä täältä. Minäkin sain fiktioihin perustuvan diagnoosin, ilman kliinisiä tutkimuksia, joten se on tieteellisesti epäpätevä.
Wow! Olet ollut ahkera kun olet kerinnyt kaikilla Satakaunnan lääkäreillä käymään!
Käytin edellä vain suuntaa-antavaa ilmausta, ettei tarvitse luetella nimeltä näitä valehtelijoita. Arvauskeskuksissa ei kannata käydä kuin influenssatapauksissa.
Kyllä suurin osa lääkäreistä hakeutuu ammattiin ihan aidosta halusta ja kiinnostuksesta auttaa ihmisiä :) Voihan olla, että psykologeilla (jotka eivät lääkäreitä ole ollenkaan) ja psykiatreilla käydessäsi, on Sinulla joitakin mielenterveyteen liittyviä ongelmia, joiden vuoksi et ehkä haluakaan uskoa/ymmärtää lääkärisi ehdotuksia ja neuvoja.
Tuskinpa yksikään lääkäri tällä palstalla hengailee viestejä poistellen. Mietipä itsekin, paljon painoarvoa on jollakin Suomi24-palstan lääkäreitä kritisoivalla, pienen, vihaisen ihmisen viestillä. En usko, että kovinkaan montaa lääkäriä kiinnostaa.
Tietysti epäkohteliaita, epärehellisiä ja epäpäteviä ihmisiä löytyy jokaisesta ammatista, ei silti koko ammattikuntaa tarvitse leimata mädäksi. Lääkärit kuitenkin tietävät sairauksista yms Sinua enemmän, ehkä et sitä kestä.
Minua enemmän ?!? No ei kyllä siltä vaikuta. Tiedän paljon enemmän kaikista sairauksistani kuin yksikään lääkäri jolla olen käynyt. Ja vaikuttaa siltä että minä tiedän paljon enemmän asioista muutenkin ja omaan paljon enemmän älykkyyttä. hätäisiä, asiakkaista välittämättömiä pa s k oj a ne on melkein kaikki. Niin psykiatrit kuin muutkin lääkärit. Eivätkä älyä mistään mitään.
Näkyy tuolla painoarvoa olevan. Viesti ei ollut sen kummempi kuin tämä millä aloitin tämän keskustelun. Eli vain suora, rehellinen toteamus heistä
Psykiatrit tunnetusti ovat melko huonoja kestämään kritiikkiä. Itsekkin olen useasti arvostellut omia psykiatrejani näiden tekemistä (tahallisista) virheistä ja aina ovat vaivaantuneet ja/tai ottaneet muuten nokkiinsa.
Itse olen joskus ihmetellyt, miksei lääkärinkoulutuksessa ole samanlaisia psykologisia testejä kuin esim. opettajakoulutuksessa. Näiden testien kautta pystyisi jonkin verran arvioimaan, onko alalle hakeutuva henkilö soveltuva kyseiselle alalle. Henkilö, joka ei kestä tai jaksa kuunnella potilaidensa sanomisia, ei todellakaan sovellu psykiatriksi.