postimerkeistä

Miten noita merkkejä kannattaa ottaa talteen? Muistan kun joskus nuorempana innoissani höyrystin niitä irti kirjekuorista ja korteista, mutta onko höyrystäminen ollenkaan hyvä idea?
Pitäisikö postimerkkien antaa olla siinä mihin ne on joskus liimattu?
2448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyl sitä voi höysystelläki mut ei se miksikää muutu et kannattaa vaan jättää merkit esim. kuoreen kiinni. Niitten arvo on sama nääs.

Merkkien arvo on suurin jos merkki on käyttämätön ja uusi mut postileima laskee arvoa oli se kuoressa tai ei.

Äänestä

Varsinkin jos on kysymys hieman vanhemmasta kohteesta, eli 70-luku tai siitä taaksepäin, niin aina on postilähetys kokonaisuutena arvokkaampi kuin pelkkä merkki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


amatööri kirjoitti:

Miten noita merkkejä kannattaa ottaa talteen? Muistan kun joskus nuorempana innoissani höyrystin niitä irti kirjekuorista ja korteista, mutta onko höyrystäminen ollenkaan hyvä idea?
Pitäisikö postimerkkien antaa olla siinä mihin ne on joskus liimattu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu