Saan tuttaviltamme jatkuvasti kritiikkiä siitä että olen hoitovapaalla. Lapsi on nyt 1,5v ja aion olla vähintään 6kk vielä hoitovapaalla ja jos siltä tuntuu vielä akuemminkin. EN ole kotona siksi etten halua tehdä töitä tai tienata rahaa vaan siksi että se on minusta oikein että lapseni saa olla kotona. Minun puolestani vaikka isänsäkin kanssa.
Miksi minua kritisoidaan kun yritän tehdä oikein lapseni kannalta?
Miksi minua kritisoidaan kun yritän tehdä oikein lapseni kannalta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Älä kuuntele tuollaista ollenkaan. Itsekin aion jäädä hoitovapaalle ja ola niin kaun ku taloudellinen tilanne salliipi. turhaan laitan pienen lapsen isoon ryhmään hoitoon kerta on mahdollisuus olla kotonaki. ihan oikein teet!
Niin ja sitten ne jotka vievät vauvan pienenä hoitoon saavat kanssa kritiikkiä. Ikinä ei hyvä.
Juu, ei se koskaan ole hyvä ;) Minusta ihanaa vain, jos voit ja saat olla lapsen kanssa kotona mahdollisimman pitkään. Hymyile vain kritisoijille!
Onpa outoa kritisoida tuota. Mä taas poden kauhean huonoa omatuntoa kun joudun viemään lapsen hoitoon kun hän on 1,5-vuotias. Rahat ei vaan enää riitä... Ja tuntuu että joudun selittelemään kaikille että "haluaisin olla vielä kotona mutta ei vaan pysty", eli tuntuu että enemmänkin kritisoidaan sitä kun vien JO nyt lapsen hoitoon. Eli joo, koskaan ei ole hyvä. :(
Niin..siis kritiikkiä tulee siksi että olen kotona ja mieheni joutuu siksi tehdä vähän ylitöitä. Että rasitan häntä kun en laiskuuttani mene töihin. Että tämmöistä.
Älä välitä, muut ovat vaan kateellisia. Itse olin 3,5 vuotta kotiäitinä ja sain vastaavanlaista osakseni, nyt taas töissä ja voin sanoa, että se aika kahden alle 3-v lapsen kanssa kotona oli todella paljon raskaampaa kuin nykyinen "toimistotyöni", lisäksi päivässä on enemmän vaihteluja, joten lasten kanssa jaksaa paremmin illat. Tosiasiassa kotiäidit ne sankareita on mun mielestä :-). Ja kaikista helpoimmalla pääsee se, jotka on töissä ja jonka puoliso on kotona...nyt olis tosi helppoa tulla töistä kotiin kun joku muu olis tehnyt valmiiksi kotityöt yms. Ihmiset luulee, että työssäkäyvän osa on jotenkin rankempi, mutta ei minusta, vaikka minulla kiire ja deadlinet painavatkin töissä nyt. Loppuaika kotiäitinä olin tosi väsynyt henkisesti, jatkuvasti kiukkuinen ja hermostunut ja apaattinen, vaikka lapset rakkaita onkin. Syy, miksi ihmiset äidit eivät ole enää kotona, johtuu suurimmaksi osaksi siitä syystä, että muissa töissä pääsee yleensä helpommalla ja kun siitä saa rahaakin, niin vastaus on selvä. Tosin talouspuolikin ratkaisee, itselläni ratkaisi sen, että työpaikkani olisi lähtenyt (ei ollut vakituinen), joten oli pakko palata 3,5 v. jälkeen, vaikka olis ollut taloudellisesti ehkä ollut mahd. olla vielä 6kk kotona :-(
Hyvä, "sgszrg".
Olisin myös voinut olla kotona lapsen kanssa pitkäänkin (nyt 3 v.), mutta ei istunut minulle tuo kotonaolo. Lapsi meni perhepäivähoitoon 9 kk:n ikäisenä. Oma nuppini on pysynyt suht´ ojennuksessa ja lapsikin vaikuttaa ihan ihmislapselta,
On se kumma, että ihmiset kritisoivat sitten, jos on kotona "liian kauan" tai sitten menee "liian aikaisin" töihin.
Olin aikoinani ajatellut, että olen kotona niin kauan kuin lapsi (ainokainen) menee kouluun. No justiinsa juu. Hieman jäin tavoitteesta.
Eiköhän jokaisella äidillä ole myös se oma herkkyyskautensa, eli tässä tapauksessa se optimaalinen kotonaoloaika ja töihinmenoaika.
Joka valinta on hyvä valinta.
Älä, ap, välitä kukkujakaan siitä kritiikistä. Ole kotona niin kauan kuin Sinun, lapsesi ja teidän perhe-elämäänne se istuu.