Suomenlapinkoirani.

Rakas haukkuni.

Hei kaikille.

Onko kellään tullut vastaan seuraavanlaista tilannetta/ yllätystä.
Meillä suomenlapinkoira tytteli jolla ikää noin kaksi vuotta.
Koiralleni ei ole kehittynyt lainkaan, pohjavillaa/ aluskarvaa, karva on muuten aika karkeaa, lyhyttä kautta- altaan.
Mutta lapinkoiralle tyypillistä aluskarvaa ei ole tulossa.
Mitä ajatuksia tämä teille tuo, kiinnostaisi tietää, että olisiko kysymys jonkinlaisesta geeneistä, epämuodostumasta/ häiriöstä.
Haluaisin tietää, että onko kukaan saanut itsellensä samanmoista pentua, aidoista lapinkoira vanhemmista.
Aivan pikkuisena ei tämä asia näkynyt koirallani, vasta noin reilu puoli vuotta sitten huomattu.
Kiitoksia asiallisista vastauksista jo etukäteen kaikille vastaneille.

4

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä vaa

      Meillä kans on suomenlapinkoira jonka vanhemmat olivat aiva järkyttävän karvaasia mutta pennusta sitä ei tullut. Mutta nyt kun on täyttäny kolme niin karva on ruvennu vähä kasvamaan, ja siihen auttoi se että se on ollut monta tuntia päiväs pihalla. Varsinki talvella.

      • Rakas haukkuni

        Kiitän vastauksesta.
        Mutta kaipaan lisää kokemuksia.
        Siis onko kellään, pentua/ aikuisen korvilla olevaa narttua - jolta puuttuu aluskarva, se tyypillinen lapinkoiralle tuleva pohjakarva ?
        Muuten tutkittu ja todettu terveeksi tällä hetkellä.
        En usko että, talvi ja runsas ulkona oleminen on se tekijä - joka muuttaa koirani karvapeitteen.
        Voisiko yksi pentueen pennuista olla, tällä tavalla poikkeava?
        Koirani on puhdasrotuinen.


    • ikävä kyllä

      Kyllä noita joskus syntyy niin porokoirissa kuin lapinkoirissakin.

    • nauskula

      Itse epäilen, että minun porollani ei ole riittävä alusvilla. Kun katson koiraa takaapäin, sen korvien alapuolella menee sellaisia outoja jakauksia, mistä näkyy ihan paljas iho.
      Kun pörrötän turkkia vastakarvaan, sieltäkin paistaa iho.
      Karvanlähtöaikana kun käytän karstaa, niin siihen karstaan kyllä jää sellaista untuvaista karvaakin, mutta sitä ei koiraa pörröttäessä näy. Outoa!
      Lisäksi karva on tosi lyhyttä, kun vertaan muihin poroihin, tuomarikin siitä huomautti kesän näyttelyssä.

      No eniveis nyt mulla on mahdollisuus pitää koiraa ulkona vaikka 12 tuntisia päiviäkin ja nyt kun ilmat kolenee, jää nähtäväksi, tuleeko sinne kunnon alusvillaa ollenkaan, vai onko tuo jotenkin puutteellinen tuon osalta.

      Koira ei ole kyllä kovin herkästi paleleva, esim. viime talven -20 asteisilla pakkasilla ulkoilu meni ihan hienosti, eikä koira tärissyt tai valitellut kylmää muutenkaan (nostelemalla tassuja esim)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1175
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe