Hei kaikille.
Onko kellään tullut vastaan seuraavanlaista tilannetta/ yllätystä.
Meillä suomenlapinkoira tytteli jolla ikää noin kaksi vuotta.
Koiralleni ei ole kehittynyt lainkaan, pohjavillaa/ aluskarvaa, karva on muuten aika karkeaa, lyhyttä kautta- altaan.
Mutta lapinkoiralle tyypillistä aluskarvaa ei ole tulossa.
Mitä ajatuksia tämä teille tuo, kiinnostaisi tietää, että olisiko kysymys jonkinlaisesta geeneistä, epämuodostumasta/ häiriöstä.
Haluaisin tietää, että onko kukaan saanut itsellensä samanmoista pentua, aidoista lapinkoira vanhemmista.
Aivan pikkuisena ei tämä asia näkynyt koirallani, vasta noin reilu puoli vuotta sitten huomattu.
Kiitoksia asiallisista vastauksista jo etukäteen kaikille vastaneille.
Suomenlapinkoirani.
4
193
Vastaukset
- Minä vaa
Meillä kans on suomenlapinkoira jonka vanhemmat olivat aiva järkyttävän karvaasia mutta pennusta sitä ei tullut. Mutta nyt kun on täyttäny kolme niin karva on ruvennu vähä kasvamaan, ja siihen auttoi se että se on ollut monta tuntia päiväs pihalla. Varsinki talvella.
- Rakas haukkuni
Kiitän vastauksesta.
Mutta kaipaan lisää kokemuksia.
Siis onko kellään, pentua/ aikuisen korvilla olevaa narttua - jolta puuttuu aluskarva, se tyypillinen lapinkoiralle tuleva pohjakarva ?
Muuten tutkittu ja todettu terveeksi tällä hetkellä.
En usko että, talvi ja runsas ulkona oleminen on se tekijä - joka muuttaa koirani karvapeitteen.
Voisiko yksi pentueen pennuista olla, tällä tavalla poikkeava?
Koirani on puhdasrotuinen.
- ikävä kyllä
Kyllä noita joskus syntyy niin porokoirissa kuin lapinkoirissakin.
- nauskula
Itse epäilen, että minun porollani ei ole riittävä alusvilla. Kun katson koiraa takaapäin, sen korvien alapuolella menee sellaisia outoja jakauksia, mistä näkyy ihan paljas iho.
Kun pörrötän turkkia vastakarvaan, sieltäkin paistaa iho.
Karvanlähtöaikana kun käytän karstaa, niin siihen karstaan kyllä jää sellaista untuvaista karvaakin, mutta sitä ei koiraa pörröttäessä näy. Outoa!
Lisäksi karva on tosi lyhyttä, kun vertaan muihin poroihin, tuomarikin siitä huomautti kesän näyttelyssä.
No eniveis nyt mulla on mahdollisuus pitää koiraa ulkona vaikka 12 tuntisia päiviäkin ja nyt kun ilmat kolenee, jää nähtäväksi, tuleeko sinne kunnon alusvillaa ollenkaan, vai onko tuo jotenkin puutteellinen tuon osalta.
Koira ei ole kyllä kovin herkästi paleleva, esim. viime talven -20 asteisilla pakkasilla ulkoilu meni ihan hienosti, eikä koira tärissyt tai valitellut kylmää muutenkaan (nostelemalla tassuja esim)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1061938- 2471711
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611096Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K63997En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k67957Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉66848Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37837The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6831Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49805