residenssi

etätyöläinen

Haluaisin muuttaa Espanjaan, ja elättää itseni etätöillä. Jos maksan veroni tänne, saanko jäädä Suomen sosiaaliturvaan? Vai pitäisikö meidän rekisteröidä firmamme Espanjaan, jolloin maksaisin veroni sinne, ja kuuluisin heidän piiriinsä? Tarkoitus olisi asua siellä useampi vuosi.

5

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 35

      Kysy ammattilaisilta.
      Googlaa vaikka asiointitoimisto, niin saat nipun linkkejä.

      Täältä saa vai mutua.

      • etätyöläinen

        No, toivoin, että jollakulla olisi kokemusta asiasta.


      • taxitaxi
        etätyöläinen kirjoitti:

        No, toivoin, että jollakulla olisi kokemusta asiasta.

        Lue nyt aluksi syyskuun Ole-lehti. Sen voi tilata tai ostaa lehtipisteestä. Siitä saat alkutietoa.


    • A.N.

      Jos firma on suomalainen ja palkka tulee suomalaisesta firmasta niin maksat verosi Suomeen, jos taas olet työssä espanjalaisessa firmassa niin maksat ne Espanjaan ja varsinkin jos asut Espanjassa pysyvästi. Vuoden voit olla tilapäisesti poissa Suomesta ja voit olla suomalaisen sairausvakuutuksen piirissä, mutta sen jälkeen on päätettävä, että sielläkö vai täälläkö. Espanjassa et maksa niin paljon veroja palkasta kuin Suomessa ja terveydenhuolto on toiminut hyvin, jopa paremmin kuin Suomessa (tietysti saa nyt katsoa vaikuttaako kriisi siihen jotenkin), kun leikkauksista kovasti puhutaan.

      Jos asut Espanjassa ja firma on sinun, niin eihän sinun kannata sitä firmaa sinne jättää, rekisteröi se Espanjaan, sanoisin minä.

    • ROSALEDA

      Espanjassakin on kovat verot joten otta selvä eneen kaikkeja... Terveydenhuolto pelaa Espanjassa jos vain sun tulot ovat kuin esim. eläke espjanjalasen pankkitilille,muuten on yksityis terveysvakutuus SANITAS jos olet noin 50v maksat 60e kk ja saat kaikki hoidot San Jaime yksityis sairalassa erittäin hyvä!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      325
      1863
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1304
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1167
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1007
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      904
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      824
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe