miksi poikani...

Minulla on 13 vuotias poika ja hän karttaa minua eikä halua olla seurassani
johtuukohan siitä kun vappuna jäi kiinni siiderin juonnista ja annoin koti-arestia siitähän on kuitenkin kohta 3 kuukautta ja kai sen arestinkin takia niuhottaminen on jo unohtunut?
102518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vai mahtaisikohan hän hävetä äitiään?

Äänestä

niin. Millaiset välit teillä on ennen ollut? Kovin läheiset, oletteko puhuneet asioista avoimesti vai kuinka kommunikointi sujunut? Itse tuossa iässä olin kovin kapinallinen. Karttelin vanhempia, kumpaakin. Nostin metelin jos ne hyökkäs mun huoneeseen, jne. Toisaalta, olen tyttö, paha sanoa mitä poikien päässä tuon ikäisenä vanhemmista liikkuu.

Murrosikä on kyllä koettelemus vanhemmille, nyt itekin tajuan miten pöhkö sitä on ollut. Yritä puhua poikasi kanssa. Ei se kaikki voi olla yhdestä kotiarestista kiinni, en uskokaan. Mutta taskussa voipi olla pelko/jännitys siitä että alkaa 'nuhdesaarna' vielä toistamiseen. Tai jos hän jää uudestaan kiinni alkoholista, tms, voi seuraukset arvelluttaa häntä.

Toisaalta, hiljaa hyvä tulee. Anna tilaa pojalle ja sinulle. Kyllä asiat selkenee ajan myötä. Puhu pojan kanssa, jos ei keskustelu meinaa sujua, niin elä hermostu. Vielä jonain päivänä se onnistuu. Eihän musta kovasti ainenkaa apua ollut, mutta ehkä lähinnä yritän sanoa vain, että lähes kaikissa perheissä uskoakseni on murrosikäisen kanssa omat ongelmansa ja niistä pääsee ajan kanssa ohi. Tsemppiä ja aurinkoa. :)

Äänestä
  • kyllä se täytyy vaan johtua siitä että poikasi on siinä iässä että ei enää ole vanhempien seurassa..

    Äänestä

et kunnioita hänen valintaa?

Äänestä

Siis se johtuu siitä, että poikaa pikkuhiljaa olla siinä murrosiän vaiheessa, jolloin vanhempien seurassa ei enää haluta olla. Halutaan itsenäistyä, olla rauhassa, tehdä pikkuhiljaa sitä vuosia kestävää työtä, joka tähtää vanhemmista irtautumiseen ja oman elämän aloittamiseen.
Minulla 16v poika, joka kaupungissakin kulki metrin edellä, jottei kaverit vaan näe, että äidin kanssa...
Itse annoin hänen olla rauhassa, en udellut, tai kysellyt ja pikkuhiljaa alkoikin taas hakeutumaan seuraani ja juttelemaan.
Joten älä ole huolissasi...

Äänestä
  • myös sihen,että poikas jämähtää kotiin pitemmäksi aikaa eikä tunnu olevan kavereita,mutta se on sitä murrosikää.Jos ottaa siideriä on siitä syytä antaa arestia,mutta jokainen katsoo sen itse vanhenmana miten toimii.Minä olen monta kertaa mennyt nurkan taakse nauramaan,kun ei tahdo pokka pitää.

    Äänestä

mie en ois tyytynyt pelkkään kotiarestiin vaan oisin ajanu maantielle sillä liian lepsut asenteet alkoholia kohtaan kasvattavat alkoholisteja.

Äänestä
  • ajanu maantielle? Eiköhän tuollaisilla keinoilla saada kasvatettua vain lisää alkoholisteja.

    Äänestä

Siis nauroin, tiesitkö että tuossa iässä tulee alkoholi kuvioihin, ja siideri on pientä vielä siihen mitä minun poikani jäi kiinni tuli kotiin pysys pystyssä just ja just eikä kyennyt puhumaan minulle sanakaan hän on 15vuotias ja oli juonut ISON leijona pullon yksin, en antanu hänelle kotiarestia mutta nuhtelua kyllä, sun kannattais tuo kotiaresti jättää pois KOKONAAN se on lapselle ihan naurettava rangastus!! Mietippä itseäsi missä vika???

Äänestä

Mä oon14v likka ja aina kaupungilla mä kävelen mun äitin perässä...
Siis eiköhän tuo kuulu tuohon ikään että etääntyy vanhemmista...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti kirjoitti:

Minulla on 13 vuotias poika ja hän karttaa minua eikä halua olla seurassani
johtuukohan siitä kun vappuna jäi kiinni siiderin juonnista ja annoin koti-arestia siitähän on kuitenkin kohta 3 kuukautta ja kai sen arestinkin takia niuhottaminen on jo unohtunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu