Wlan hukassa... nyt tarvitsen apua!

Pallohukassa

Käytössä on Elisan ADSL, modeemissa itsessään WLAN ja tämä toimii. Modeemista lähtee myös Ethernetti-piuhat koneisiin, tulostimiin ja 8-porttiseen kytkimeen. Kytkimestä lisää Ethernettiä eri laitteisiin, kaikki toimii.

Lisäksi on A-LINKin wlan reititin ja se on kytketty em. Elisan ADSL-modeemiin Ethernet-piuhaan. Tämäkin toimii.

Kaikki siis toimii ja nettiin pääsee kummalla tahansa wlanilla, tieto kulkee jne...

MUTTA - en löydä verkosta tuota A-LINKIN laitetta ollenkaan. Tarkoitus olisi päästä muuttamaan asetuksia mutta kun ei löydy :(

Ohjekirjan mukaan tulisi olla osoitteessa 192.168.1.254 mutta ei löydy.
Onko vinkkiä mitä tulisi tehdä, miten nämä tulisi kytkeä jne.

Kaikki ideat ja ohjeet tervetulleita. Kiitos jo etukäteen.

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile laittaa pelkästään A-link tietokoneen verkkopiuhapaikkaan kiinni ja sen jälkeen mene tuohon osoitteeseen.

    • Agggggr

      Voi a-link.. normaalisti se kytketään WAN liitimeen jolloin alin tekee uuden osoiteavaruuden, mutta silloin et pääse tulostimille ym pihaverkossa oleviin laiteisiin wlanin kautta.


      Joten wlanilaiteen tulisi olla siltaavassa tilassa. tyystin ja sen dhcp pois kytketty, mutta ja pitää toivoo että se modeemi on dhcp laitte, muuten ip:t loppuu kesken.

    • Pallohukassa

      Kiitos vastauksista! Nyt toimii jotenkuten.

      Ongelma on nyt se, että web-kamera, joka on kytkettynä A-Linkiin on tavoitettamattomissa pöytäkoneen äärestä. En tajua minne nuo ip-osoitteet katoavat.

      Reitti on siis:
      pöytäkone - Elisan boksi - kytkin - A-Link Wlan - web-kamera.

      Hämärä juttu mutta ei hätää. Kiitos neuvoista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10491
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      140
      8749
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6057
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4228
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      50
      4210
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4050
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3709
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3159
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3097
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2945
    Aihe