Fiiatin nimiä

Nostalgiafiat

Joskus (60- ja 70-luvuilla) Fiiattia sanottiin Hiivatiksi. Onkos niitä muita kuin tuo hiivatti? Niin, itsellänikin oli pikkufiiatti ja sitä sanottiin nakkikattilaksi tai pompannapiksi, heh.
Olihan niitä muista sitten, kuten "Simca tonni - romukaupan onni" :-)
Ja Toyotasta: "Toi ota - jos et muuta saa".
Sitten: "Tee velka ja osta Volga - velka kestää kauemmin, kuin Volga".

14

952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se hienompi Ford

      Mulla on Autonovo Oy:n Fiat-kirjanen vuodelta 1982: Kuvakavalkadi Fiatin vaiheista Suomessa 1900-luvulla. Siinä kerrotaan historiasta mm. että Fiat-mallit painivat samassa kokoluokassa kuin Fordin T-mallit, mutta selvällä edustavuuserolla. Jotkut sanavalmiit luonnehtivat Fiat -malleja sanonnalla "se hienompi Ford".
      Paljon tuossa kirjasessa on tietoa ja kuvia Fiatin historiasta. Esimerkiksi vuodelta 1968: "Fiat on hiljattain ilmoituksissaan kertonut kivunneensa Euroopan suurimmaksi autotehtaaksi ja on siten sivuuttanut Volkswagenin johtoaseman...."

    • Nostalgiafiat

      Olen nähnyt niitä viime vuosisadan alkupuolen Fiateja, enimmälti kuvissa, mutta jonkun myös veteraaniautokokoontumisessa. Ja todella - komeita ovat.

    • Rahtigarju

      Kusiainen, äpäräkärry= Fikuli 600

      • YLEISET .

        Viat .


    • Hehh,hehhhh,hehh

      "Auto. Sillä kulkee kaikki"! Tälläisen vitsin bongasin joskus -90 luvulla silloisesta Skodan romusta.

      • Hehh,hehhhh,hehh

        Takalasista.


    • yy,kaa,koo

      Ympyrä ja nuoli siitä alkaa huoli.
      Lada,evakkoreki itä-suomesta.
      Osta Volga voimanpesä, korjaa sitä koko kesä.
      Parempi ilman kuin Hillman.
      Saapi eestä Saapi takkaa.
      Ford, neljä kirjainta kehityksen jäljessä.
      Skoda kombi,hypi ja pompi

    • 500,600,850,133,127

      Fiat kuussatasella oli paljon lempinimiä,mutta muillakin malleilla niitä löytyi.Fiat 850 oli -60-70-lukujen vaihteessa lähes yhtä suosittu kuin kuussatanen.Sitä sanottiin kasipätkäksi ja myös kymmentä vaille yhdeksäksi (8.50).Alkuperäinen Multipla oli -60-luvun lopulla melko harvinainen mutta ainakin Multipakki ja Onnibussi-nimeä kuuli.Tuo aito Multipla olisi nykyään tosi harvinainen,liekö Suomessa tällä hetkellä pari kappaletta?Se oli kyllä niin eriskummallinen auto että jäi varmasti mieleen jos sellaisen näki.Ensivaikutelma oli että tuo autohan tulee peruuttamalla (väärinpäin),mutta niin vain Multiplaa oli Italiassa jopa taksina.

      • 115llkkjjnmmjjjk

        Multiplan nähty Ilomantsissa noin -80 luvulla . Kovastikkin ihmettelin ...
        Usieta oranssin värisä Fiat 600 aikoinaan meillä päin .Kertoivat joskus jonkun erehtyneen laittamaan kirjeitä auton sivuikkunasta...


      • fiiatti1

        Fiat 850 = "sianpää"


    • fiiatti1

      Kuulin isävainaalta montakymmentävuotta sitten:

      Katsokaa tuota meidän talon Ifaa, siellä se kaartelee pitkin pihaa, Aukusti ohjaa ja Vihtori työntää, komea peli, täytyy myöntää.

    • FIAT PETOJEN SUKUA

    • Niin_on

      Susi jo syntyessään.

    • sieeläseonjoo

      Erään navetan ylisillä on valkoinen Fiat 600 , ajettu viimeksi 1987, ja mittarissa 18000km. Auto on kuin uusi, mutta ei sitten ollut myynti-intoa omistajalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe