Paljon mainostettua Flush&Go wc-paperin hylsyä joka liukenee wc-pönttöön ei saakaan heittää sinne wc-pönttöön koska voi aiheuttaa tukoksen ? en ymmärrä miten jos se on paperia ja meillä ei ainakaan ole tarvinnu edes nykäistä kun on heti alkanut liukenemaan ja sitten kun on nykäissyt niin ei ole jäänyt edes hiukkasia lillumaan veteen.
Asumme kerrostalo-asunnossa vuokralla ja olemme pari kk tehneet tätä eli heittäneet sen hylsyn sinne wc-pönttöön, tietenkin sen Flush&Go merkkisen hylsyn emme niitä pahvisia heitä.
Jos sinne on tullut jokin tukos niin joudummekohan me korvaamaan avaamisen, en kyllä helpolla suostu korvaamaan koska olemme vain lukeneet käyttö-ohjeet emmekä ole halunneet kuormittaa luontoa heittämällä hylsyä roskiin.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288500490968.html
Flush&Go wc-paperin hylsyä ei saakaan nakata pönttöön ???
9
273
Vastaukset
- uskon näin
Jos se oli putki ja viemäri liikkeiden mainoskamppanja, että menis paljon ihmisten putkistoja tukkeeseen et sais töitä! Jospa heiltä oli työt lopussa, niin piti keksiä jotain millä saada remontteja aikaan!
- en ole ikinä huuhton
Luontoa kuormittaa enemmän hylsyn heittäminen veteen kun kierrätys.. Noinhan mainoksessakin sanotaan.. "Suosittelemme silti kierrättämään hylsyn."
Joten aika ontuva peruste vessanpönttöön heittämiselle..- kierrätä, hyvä ihmin
No niinpä! Ah tätä järjen valoa! Totta helkutissa pyttyyn heitetty ja kymmenellä vesilitralla huuhdeltu hylsy on kuormittavampi kuin kierrätykseen laitettu. Kuormittaako muovipussikin teistä vähemmän, jos sen heittääkin lähipöpelikköön sen sijaan että laittaisi roskiin, jolloin se päätyisi kuormittamaan kaatopaikkoja? Ettekö oikeasti ymmärrä, että viemäriin laitettu hylsy päätyy jätevedenpuhdistuslaitokselle? Siellä sen massa pitää jollakin konstilla saada pois vedestä!
- ...........
Miksi laittaa puhdas hylsy pyttyyn? Parempi laittaa se kierrätykseen.
- Uskokoon ken tahtoo
Uskot mainoksiin?
Hoidat ihoasi ja uskot, että rypyt poistuvat?
Peset hampaasi Buff-hammastahnalla ja uskot, ettei hampaisiisi tule reikiä?
Ostat magneettirannerenkaan ja uskot, että särkysi häviävät?
Ostat XYZ-merkkisen pesukoneen ja uskot, että nyt pesu käy kymmenen kertaa helpomin kuion vanhalla pesukoneella?
Uskot, että vesapaperirullaa ei tarvitse enää viedä roskikseen, vaan se hajoaa vessanpönttöön?
Vain koska mainosmiesten lanseeraama viesti on mielstäsi faktaa? - :D
kyllä mulla ainakin magneetti ranneke auttaa särkyyn :D
- ...
Pointtina ei ollut yksittäisen tuotteen teho vaan se, että uskooko jokaiseen mainokseen vai ei. Jos mainoksessa sanotaan, että kaivoon hyppäämällä saa pidemmän elämän, menisikö ap hyppäämään kaivoon, koska näin mainoksessa sanottiin..
- hrtfge
Meillä päin lehdessä oli ihan iso juttu siitä, miten paljon nämä ko. hylsyt kuormittavat luontoa ja ettei niitä missään tapauksessa kannata heittää pönttöön, kun ne pitää siellä jätevesipuhdistamolla sitten hommata siitä vedestä pois.
- vee73
Toimii paremmin kuin normi WC-paperi
https://www.youtube.com/watch?v=h3zhteLb7L4
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1274205
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k233002Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132534- 462111
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2551694Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt461626- 321557
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201426- 281420
- 951201