Flush&Go wc-paperin hylsyä ei saakaan nakata pönttöön ???

jsfionckjnav

Paljon mainostettua Flush&Go wc-paperin hylsyä joka liukenee wc-pönttöön ei saakaan heittää sinne wc-pönttöön koska voi aiheuttaa tukoksen ? en ymmärrä miten jos se on paperia ja meillä ei ainakaan ole tarvinnu edes nykäistä kun on heti alkanut liukenemaan ja sitten kun on nykäissyt niin ei ole jäänyt edes hiukkasia lillumaan veteen.

Asumme kerrostalo-asunnossa vuokralla ja olemme pari kk tehneet tätä eli heittäneet sen hylsyn sinne wc-pönttöön, tietenkin sen Flush&Go merkkisen hylsyn emme niitä pahvisia heitä.
Jos sinne on tullut jokin tukos niin joudummekohan me korvaamaan avaamisen, en kyllä helpolla suostu korvaamaan koska olemme vain lukeneet käyttö-ohjeet emmekä ole halunneet kuormittaa luontoa heittämällä hylsyä roskiin.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288500490968.html

9

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskon näin

      Jos se oli putki ja viemäri liikkeiden mainoskamppanja, että menis paljon ihmisten putkistoja tukkeeseen et sais töitä! Jospa heiltä oli työt lopussa, niin piti keksiä jotain millä saada remontteja aikaan!

    • en ole ikinä huuhton

      Luontoa kuormittaa enemmän hylsyn heittäminen veteen kun kierrätys.. Noinhan mainoksessakin sanotaan.. "Suosittelemme silti kierrättämään hylsyn."

      Joten aika ontuva peruste vessanpönttöön heittämiselle..

      • kierrätä, hyvä ihmin

        No niinpä! Ah tätä järjen valoa! Totta helkutissa pyttyyn heitetty ja kymmenellä vesilitralla huuhdeltu hylsy on kuormittavampi kuin kierrätykseen laitettu. Kuormittaako muovipussikin teistä vähemmän, jos sen heittääkin lähipöpelikköön sen sijaan että laittaisi roskiin, jolloin se päätyisi kuormittamaan kaatopaikkoja? Ettekö oikeasti ymmärrä, että viemäriin laitettu hylsy päätyy jätevedenpuhdistuslaitokselle? Siellä sen massa pitää jollakin konstilla saada pois vedestä!


    • ...........

      Miksi laittaa puhdas hylsy pyttyyn? Parempi laittaa se kierrätykseen.

    • Uskokoon ken tahtoo

      Uskot mainoksiin?

      Hoidat ihoasi ja uskot, että rypyt poistuvat?
      Peset hampaasi Buff-hammastahnalla ja uskot, ettei hampaisiisi tule reikiä?
      Ostat magneettirannerenkaan ja uskot, että särkysi häviävät?
      Ostat XYZ-merkkisen pesukoneen ja uskot, että nyt pesu käy kymmenen kertaa helpomin kuion vanhalla pesukoneella?

      Uskot, että vesapaperirullaa ei tarvitse enää viedä roskikseen, vaan se hajoaa vessanpönttöön?

      Vain koska mainosmiesten lanseeraama viesti on mielstäsi faktaa?

    • :D

      kyllä mulla ainakin magneetti ranneke auttaa särkyyn :D

      • ...

        Pointtina ei ollut yksittäisen tuotteen teho vaan se, että uskooko jokaiseen mainokseen vai ei. Jos mainoksessa sanotaan, että kaivoon hyppäämällä saa pidemmän elämän, menisikö ap hyppäämään kaivoon, koska näin mainoksessa sanottiin..


    • hrtfge

      Meillä päin lehdessä oli ihan iso juttu siitä, miten paljon nämä ko. hylsyt kuormittavat luontoa ja ettei niitä missään tapauksessa kannata heittää pönttöön, kun ne pitää siellä jätevesipuhdistamolla sitten hommata siitä vedestä pois.

    • vee73

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      105
      5095
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      261
      2103
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1726
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      339
      1179
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1049
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      984
    Aihe