Jos koira on niin kiltti ettei se tarvitse hihnaa ni eikö pitäis arvostaa koiraa siitä ja antaa sen olla ilman hihnaa lenkillä jos se kävelee/juoksee vierellä. Paljon mukavampi sen koiranki on sitten lähteä lenkille. Minulle valitettiin ku olin lenkillä ja nainen tuli vastaan.Hänellä oli koira ja hän ei saanut pidettyä sitä kunnolla ni se mulle alko valittaa:"vittu pidä sinä nyt siitä koirastas kiinni!" Vaikka minun koira ei välittänyt hänen koirasta millään lailla. huolehtikaa omista eläimistänne ettekä välitä muitten eläimistä ,elleivät ne käy päälle.
Miksi ihmiset valittaa aina?
sillä lailla
6105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ihmiset valittaa aina kun laki velvoittaa pitämään koirasi kiinni. Vaikka koirasi olisi kuinka kiltti, se saattaa innostuessaan juosta auton alle. Kuten kävi eräälle tuttavalle. Tällä kävi tuuri sillä päälleajanut oli bussi, eikä koira jäänyt renkaiden alle.
Arvaas mitä? Noin kuukausi tapauksesta näin heidät jälleen... ja koira oli vapaana huitelemassa missä sattui, vaikka ajorata kulki vieressä. Eli ei oppinut mamma mittään.
Miksi tyhmille sallitaankaan koiria oi miksi?
MIKSI ET? VOI pitää koiraasi kiinni,niinkuin useimmat muutkin?
Olen totaalisen kyllästynyt irrallaan oleviin koiriin,jotka ryntäävät omani luokse!
Ovat aina uhka ,juostessaan irrallaan kiinni olevaa kohti/luokse,vaikka eivät tekisikään mitään.
Itse pidän puukeppejä mukana,heitän tästä lähtien niillä JOKAISTA irrallaan olevaa koiraa,joka tulossa omani luokse,niinkuin .varoitukseksi,että älä tule tänne.
Siis en nyt tarkoita osua koiraaan,vaan katkaista sen tuleminen oman kytketyn koirani luokse.
En valita, jos koira pysyy kiltisti omistajansa tykönä. Omani tietysti vähän enempi reagoivat, mutta onhan se hyvä koulutustilaisuus. Luokse tulevia en sietäisi, mutta näkeehän niitäkin, jotka ulkoilevat rauhallisesti seuraten omistajaansa. Hyvä te!
Oma koirani on aina irti lenkillä. Mutta kun näen koirasta jo hyvissä ajoin että koira on tulossa vastaan, sanon koiralle paikka, ja otan sen hihnaan. Rauhassa sitten ohitetaan. Otan koiran kiinni juuri tuosta yllämainitusta syystä, ettei vastaantulijalla ole mitään sanomista. Koirani ohittaisi ne kyllä ihan rauhassa, mutta leukojen säästämiseksi otan koirani kiinni.
Minulle kyllä periaatteessa sopii se, jos vastaantuleva irti oleva koira todellakin pysyy omistajan lähellä ja tulee HETI luokse kutsusta, jotta omistaja voi kytkeä sen. Useimmiten irti juoksevat koirat eivät kuitenkaan tottele, vaan vähät välittävät omistajan käskyistä. Ne tunkevat väkisin haistelemaan koiraani ja saattavat jopa alkaa ärhennellä.
Monesti omistajaa ei edes näy missään ja kun hän viimein saapuu paikalle, toteaa vain, että " se on ihan kiltti", vaikka koira murisee ja yrittää alistaa toista koiraa (esim. laittamalla pään toisen selän päälle). Ei tule mieleen, että entä jos tämä hihnassa oleva koira ei pidäkään muista koirista ja vaikka puree irti olevaa koiraa?
Metsässä on vuoden sisällä kaksi irti ollutta koiraa tullut oman koirani kimppuun ja kummankin kerran jälkeen oma koirani on ollut lenkillä epäluuloinen muita koiria kohtaan (on ärhennellyt vastaantulijoille ja metsässä pälyilee ympärilleen). Nyt olen lopettanut metsässä lenkkeilyn, vaikka siellä olisi kaikista mukavinta liikkua koiran kanssa. En vaan jaksa jatkuvasti miettiä ja pelätä, milloin tapahtuu jokin isompi vahinko.
No eihän se vastaantulija voi tietää, onko koira niin hyvin koulutettu, ettei mikään sitä provosoi lähtemään viereltä. Itseäni ahdistaa ohittaa vapaana olevia koiria.
Miten sillä koiralla on kivempi olla lenkillä ilman hihnaa, jos se kuitenkin kulkee vieressä? En ymmärrä mitä se hihna siinä haittaa? Entä jos koira säikähtää jotain erikoista tilannetta, ja karkaa?
Ne on ok, jotka ottaa koiran kiinni, kun tulee ihminen vastaan. Ne koirat myös ok, jotka vaan löntystää, eikä kiinnitä huomiota yhtään mihinkään = 99,9%:sesti tietää, ettei ne edes yritä tulla vastaantulijoitten luo. Ne koirat, jotka alkaa tuijottaa vastaantulijaa.. mm.. pitäkää hihnassa.