kiinanpyörien koot

mopomiäs

kattelin tuossa motor-powerin sivuilla sellasta kiinalaista Regal-Raptor Spyder moottoripyörää, ja minun silmääni se näytti aika komian näköiseltä. Tietysti V-koneella olis vielä hienompi kuin rivitwinillä mutta kuitenki. Uus maksaa saman kuin joku 15v. loppuunsotkettu japsi. Vaikuttais olevan mittasuhteiltaankin vähän isompi kuin moni 250cc japsi, mutta miks kummassa sitä ei suomeen tuoda ku 250cc kokoisena, kun englannissa sitä näköjään myydään 350cc versiona? Onks se joku verojuttu vai mikä?

1

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehopuhuuliikaa

      Suomeen ei tuoda 350cc-pyöriä, koska suomalaiset eivät osta niitä, koska heille on iskostettu päähän lause: "osta ekaksi pyöräksi vähintään 1000cc niin se ei jää heti pieneksi". Muualla maailmassa tätä hullutusta ei ole, vaan motoristit ajelevat tyytyväisinä 150, 200, 250, 300 cc jne pyörillään, joita isoegoiset suomalaiset kutsuvat tehottomiksi "mopoiksi".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1732
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1266
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      35
      886
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      885
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      763
    Aihe