onko psykoterapiasta mitään apua?

voieijei

Niin onko apua psykoterapiasta?
Hitto olen kaikenlaisiin hoitoihin ja tuotteisiin laittanut rahaa.. ja nyt mietin psykoterapiaa.. voiko sillä löytää syyn ällöolo päiviin jotka vaivaavat elämääni??
vai käykö taas niin että maksan itseni turhaan kipeäksi.

7

563

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eijaei

      Mihin hoitoihin olet laittanut rahaa?
      Mitä kokemuksia sinulla on?

    • voieijei

      kärsin masennuksesta, ahdistus, uupumus.. paniikkiki lievä.

      kaikista pahinta on oksennus-fobia ja ällötys olot mitä minulla on enkä tiedä mistä ne johtuu.

      Käyn joka kuukausi jutteleen tk. lääkärin kans.. kävin 3-4kertaa tk.psykolokilla joka käski miettiä psykoterapiaa.. mutta en uskalla laittaa siihenki turhaa rahoja kun pitäs käydä ainaki vuosi ja 4-8kertaa VIIKOSSA!!!

      Tällähetkellä rahojani "tuhlaan" fysioterapiaan, suoliston puhdistus kuuriin, maitohappokapseliin, vitamiiniin, e-epaan, männynuute juomaan..
      lisäksi syön kuurina nyt närästyslääkettä jos siitä ois apua.. no ei ole ollut.. ja ahistuslääke. On myös hätätapauksiin homeopaattista pahoinvointi lääkettä, on reseptinä sitten on unilääkettä ja rauhottavaa (nuita 2ta ei oo nyt tarvittu)

      Lisäksi olen tunkenut rahaa hierontaan, kansanparantajaan, 10kerran akupunktioon... mitäs muuta.. onhan näitä.
      Vihannissa olis kuulemma joku ihmeparantaja mies joka osaa sanoa mikä ketäkin vaivaa,, menisin sinnekki jos ukko antais.
      Niiin ja käymme nyt myös pariterapiassa...

      • kioski10000000

        Terapia ei auta kaikille. Itse olin n.13 vuotta "terapiakierteessa" : lyhyt-ryhmä- yksilo, kognitiivinen/psykoanal/psykodynaaminen..ja sen lisäksi etsin vastausta eri uskontojen joogan meditaation reikin akupunktion tai jin ja mitä vielä avulla.

        Terapian myötä elämästä katosi dokaaminen ja ulkoinen sekoilu ja myös tietty spontaanisuus. ahistaa ja masentaa yhtä lailla mutta sitä pakenee eri tavalla kuin ennen, ehkä hiljaisemmin ja analysoi asioita liikaa. terapia on kuin uskonto, perustuu paljon että terapeutti (ja kaikki muukin body&mind-kama antaa kuvan että asiat ratkeaa tämän avulla- mulla ei traumat oo auennu kyllä. ja ystäviä ym on paljon jotka on käynyt samantien läpi ja mikään ei oo auttanut, yhtä sekaisin aina mut ulkoinen käytos muuttunut. sen kanssa vaan on opittava elämään että on mitä on, on parempia aikoja ja huonompia aikoja.


      • Eijaei

        Voi tosiaan olla niin, että psykoterapia ei ole sinun juttusi.

        Siellä pitäisi tehdä tosissaan itse itsensä kanssa töitä (ei tosin kukaan!! käy 4-8 kertaa viikossa). Psykoterapia ei ole mikään mielen suolihuuhtelu, jossa toinen jollakin poppakonstilla ihmeparantaa. Jos sellaista odotat ja sellaiset hoidot miellyttää, niin ei psykoterapiaan.

        Jos noita "hoitomuotoja" vertailee niin en ole koskaan kuullut, että masennus, uupumus, paniikki hoituu suoliston pudistuskuureilla tai ihmeparantajalla. Psykoterapiasta jotkut ovat saaneet avun.


    • Terapiasta on apua, jos löytää terapeutin, jonka kanssa kemiat natsaa ja on itse valmis tekemään töitä oman ajattelunsa ja hyvinvointinsa muuttamiseen. Se on rankkaa ja vaatii paljon itseltä, kaikilla ei ole siihen voimia ainakaan aluksi, mistä syystä helposti halutaan lääkitä ihmisiä. Mutta ei nää ongelmat itsestään ratkea, ei kukaan muu voi niitä parantaa toisesta, itse se työ on tehtävä, ja terapeuttien tehtävä on ohjata, auttaa, tukea ja motivoida siinä touhussa, siis parhaimmillaan. Toki on jotain puoskareitakin, joille ei pitäisi koskaan yhtään asiakasta antaa...

    • voieijei

      OU NOU.. TARKOTIN TIETENKIN 4-8 KERTAA KUUKAUDESSAS :D

      • eva4

        ei ole mitään apua ollut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      349
      2783
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2214
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1802
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1577
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1105
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      944
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      65
      733
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      43
      604
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      571
    Aihe