Haluaako Savonlinnan Persut taaaas joko itselleen tai koko valtakunnan Persuille idiootin mainetta? Eikö kukaan Persujen Savonlinnan paikallisryhmässä edes pikkuisen viitsi katsoa tai arvioida ketä riveihinsä ottaa? Ehdokkaana on natsisympatioistaan tuttu nuorehko mies.
Nyt vaan täytyy toivoa, että kyseinen ehdokas ei pääse valtuustoon ihan Savonlinnan kunnian ja maineen takia..
Älkää kysykö miksi Persuja ei oikein voi ottaa tosissaan puolueena, kun listoille ui kaikkea muuta kuin isänmaallisia arvoja kannattavia "työmiehiä"..
Kansallissosialismi rotuoppeineen ja fasismi ei kuulu Suomalaiseen yhteiskuntaan eikä valtakunnan politiikkaan.
Nyt vaan täytyy toivoa, että kyseinen ehdokas ei pääse valtuustoon ihan Savonlinnan kunnian ja maineen takia..
Älkää kysykö miksi Persuja ei oikein voi ottaa tosissaan puolueena, kun listoille ui kaikkea muuta kuin isänmaallisia arvoja kannattavia "työmiehiä"..
Kansallissosialismi rotuoppeineen ja fasismi ei kuulu Suomalaiseen yhteiskuntaan eikä valtakunnan politiikkaan.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ehdokkaana on natsisympatioistaan tuttu nuorehko mies.
oiskohan noita natseja ennää elossakkaan?
Katsopa siitä PS-mainoskuvasta(esim. jostain lehdestä) se viimeinen miekkonen, jolla on päällään paita 'kill baby kill'.(huumoriviittaus erään järkijättöisen lehtigenren aiempaan paitakohuun)
Se mies.
Me tarvitsemme kaunattomia järki-ihmisiä, emme ääri-ismeihin viehtyneitä kaunaisia.Persuissahan ei sinäänsä ole mitään muuta vikaa, kuin uutuuden heikkoudet ja liiallinen ylitohkeiden henkilöiden ympärillä sirkustelu.
Myöskään konservatiivisuus ja varsinkaan uskovaisten paradigmassa eteneminen ei kuulu nykyaikaiseen maailmaan, vaikka siihen koetetaankin ripustautua hulluuden tarmolla.
(((( varsinkaan uskovaisten paradigmassa eteneminen ei kuulu nykyaikaiseen maailmaan, vaikka siihen koetetaankin ripustautua hulluuden tarmolla.))))
tarkotatko tolla persuja vai kedareita?
Olkoon ehdolla vaikka Fatsi. Tyhjää siitä on niuhottaa.
Onhan punikkejakin ja ties ketä pilvin pimein ehdolla.
Olkoot ehdolla. Mikäli ei miellytä, älä äänestä. Simppeliä, vai mitä?
ovat saaneet aikaan viimeisten vuosikymmenten aikana - pelkkää epäjärjestystä kaikin mahdollisin tavoin. En ihaile natseja mutta vielä vähemmän ehdolla olevia punikkeja.
Just näin.
Kyllä pääpiirteittäin voi yhtyä myös tämän kivaan punikkifoobikon perus-sanomaan.
Mutta myös - paino sanalla myös - kapitalismi on uskonto kuten komukkalaisuus.
Ja nykypolitiikka on todellisuudesta irrallista sirkusta, joka ei "johda" mitään, vaan lähinnä sotkee asioita.
Järkeä tarvitaan ja kykyä uudistua. Pelkkä maalaisjärki ei tee kesää tälläisten kriisiaikojen ja maailmankulun aikaan.
Joo, on niillä yksi uusnatsi siellä listalla...Eikun äänestämään vaan, persut ja natsit ne yhteen soppii...Kohta sitten ajetaan ulkomaalaiset maasta ja seuraavaksi aletaan ajaa takaa mustalaisia, sen jälkeen sitten varmaan kaikkia punahiuksisia ja lopuksi kaikkia niitä kenellä on hiukset päässä. Pellejä koko sakki, v*ttu menkää pojat töihin !!!
ohoijaa..... kaikkee ne päästää ....
Äänestäkää mies valtuustoon... Saatas Savonlinna lööppeihin. Ei siellä valtuustossa istu tälläkään hetkellä yhtään em. kaveria viisaampaa. Päinvastoin. Uusia tuulia ja huumoria sinne kaivataan.
Valtuustossa on hyviä ukkoja ja mummoja tälläkin hetkellä ja toivon heidän jatkavan vastuullisessa luottamustehtävässään.
Kohta tulee hoitaja antamaan lääkkeet ja laittaa minut lepositeisiin, joten joudun valitettavasti lopettamaan tämän älykkään arvokeskustelun. :(
niin tyhmä. Fiksua natsia vois vaikka äänestääkkin mut ei tommosta tolloa.
hyviä ja ainakin osaksi tervepäisiä ajatuksia monista eri asioista mutta miksi pilataan koko porukan maine valitsemalla pelleporukkaa siihen sakkiin. Järkevää ja kytkennöistä vapaata päätöksentekoa valtuustossa tarvittaisiin mutta valitettavasti Työväenyhdistys Backmanin johdolla torppaa kaikki eteenpäin vievät suunnitelmat. Jos joku joutaa vaalitilaisuuksiin, muistakaa kysyä Backmanilta, mitä hänellä on Laitaatsalmen siltaa vastaan kun hän äänesti rahoitusta vastaan. Älkääkä tyytykö mihinkään typeriin selityksiin. Kysykää vielä että onko koko Työväenyhdistys varmasti samaa mieltä. Tuuletusta tarvittaisiin Viiskulman seutuvilla kovastikin mutta taitaa olla turha toive tälläkin kertaa.
Mitä onko viiskulman työväenliikkeen rahantekotalo jotenkin arka aihe :) Ja Jyryn saama erikoiskohtelu muihin normaaleihin urheiluseuroihin verrattuna?
Ei siellä ole yhtään ehdokasta, joka kykenisi tekemään huonompia päätöksiä, kuin istuva valtuusto on tehnyt.
Niin että sinne tarvitaan ehdottomasti lisää persuja vetämään viinaa ja mokailemaan aina kun se on mahdollista? Politiikka edellyttää jonkinlaista koulutusta ja peruskoulu ei ole ihan tarpeeksi.
Kansakoulu riittää ja hyvät suhteet verkostoon.
on melko paljon hyviä esimerkkejä, lähinnä vasemmalla laidalla. Nyt täytyy taas jatkaa töitä.
osa kokematonta ja hurmahenkistä porukkaa. Varsinkin vasemmistojermut kääntää untuvikkojen mielet omien tavoitteidensa mukaisiksi. Alokasta siinä viedään kuin ......
Sitä mietin, onko uusissa ehdokkaissa tarpeeksi tervepäistä porukkaa viemään kaupungin asioita eteenpäin ilman. Tervettä järkeä siellä nyt tarvittaisiin ilman poliittisen suuntautumisen aiheuttamaa venkuilemista. Veikkaan ettei tule tälläkään kertaa onnistumaan. Älkää nyt ihmiset ainakaan noita vanhoja venkuloita eikä poliittisia broilereita äänestäkö. Molempien kyvyttömyys on jo nähty.
http://m.youtube.com/watch?v=94xBA13NN7k
Taistelukääpiötäkö tarkoitat? Onhan hää ollu ennenkin ehdolla ehkä tänä vuona menee läpi :D
Vai ovat viherpiipertäjät taas ottaneet esille natsikortin. Tietenkään jutussa ei ole mitään perää, jos olisi, voisit kertoa, kuka on natsi.
Se on natsi, jolla on yllään vaalikuvassa belgialaisen uusnatsi yhtyeen "Kill baby kill" -paita. On muuten harvinaisen huono bändi. Taisi sattua ehdokkaalle pieni arviointivirhe paidan valinnassa. :)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kansallissosialismi