Opiskelu briteissä peruskoulupohjalla?

yayyyy

Tilanne on nyt tämä. Minä olen lähdössä britteihin tarkemmin ottaen Lontooseen ja kaikki muut jutut ovat kunnossa, mutta haluaisin kuitenkin vihdoin opiskella jotakin. Ikää on 20-vuotta enkä tiedä yhtään mitään paikan koulutusjutuista ja lukio houkuttaisi tavallaa ja haluiaisin tietää onko näin "vanhalla" mahdollisuuksia päästä sinne? Ja mikä vastaa lukiota Englannissa?
Tämä olisi varmasti tuplasti helpompaa jos olisin käynyt heti peruskoulun päätyttyä kouluja suomessa... haluisin myös tietää millaista opiskelu siellä on noin loppujen lopuksi?

1

201

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Londoni

      Lukio on ylpparit kulkee taalla nimella 'A-levels'. En tieda ketaan joka olisi 'vanhemmalla' ialla niita suorittanut muiden 16-18 vuotiaiden paikallisten kanssa. On kai olemassa ns. adult learning kursseja erinakoisissa oppilaitoksissa (etsi nimikkeella "College adult learning"). Amiskan tyyppiset koulutukset menevat nimikkeella "vocational training". Toinen mista voi loytya vastausta on http://london.floodlight.co.uk/london/courses-classes-lessons/subject/qualification/study/region/16180339/220706/100/domain.html

      Kannattaa myos kayda kyselemassa www.isory.org keskustelupalstalla aiheesta. Siella voi myos olla edellisia ketjuja tasta.

      Onnea hakuun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe