Pomo ei päästä lomalle!

19+16

Onko tämä tilanne edes laillista ja mitä kyseisessä tapauksessa voi tehdä?

Kyse on liikuntakeskuksesta, johon ei monet työehdot päde. Ensinnäkin työntekijät eivät saa viettää kesälomaa (vaan rahana), vaikka olisivatkin olleet yli vuoden töissä. No ei siinä vielä mitään, mutta sitten yksi työntekijä haluaa ensi talvena 2vk lomamatkalle (kaiken lisäksi palkaton) eikä ajankohtaa voi muuttaa. Se on joko matkalle tai ei mitään. Nyt työnantaja sanoo että JUURI tämä ajankohta on sesonki ja vilkkain kausi eikä kukaan saa olla pois. Kaikki muut ajankohdat olis muka sopinut. Kyseessä on tosi iso firma ja paljon työntekijöitä ja muutenkin työyhteisössä hirveää peliä ja epäoikeudenmukaisuutta muutenkin... ja työntekijä on nyt kysellyt kaikkia mahdollisia tuuraajia. Voiko olla, että työnantajalla on kaikki oikeus kieltää työntekijää pitämästä vapaata varsinkin kun siellä ei edes anneta palkallisia lomia??Ja jos työntekijä vain kieltäytyy kohteliaasti tulemasta töihin tuona ajankohtana niin voidaanko hänet potkia ulos kokonaan?

3

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liittykääliittoon

      Se on sillä lailla, että työnantaja päättää vuosilomien ajankohdan ja ilmoittaa kuukautta ennen, milloin loma on kuultuaan sitä ennen työntekijöiden toiveita. Kesälomat pidetään 2.5.-30.9. välisenä aikana ja talviloma sen jälkeen, ellei työntekijä ja työnantaja sovi muusta ajasta. Vuosilomia ei saa jättää antamatta. Jos työntekijälle ei kerry vuosilomaa vähäisten työtuntien takia, niin silloin hänellä on oikeus halutessaan saada vapaata 2 ap/kk.

      Liittykää liittoon, niin saatte apua liiton asiantuntijoilta. Vuosilomalaki koskee kaikkia työpaikkoja. Siihen kannattaisi tutustua. Sen pitää löytyä työpaikalta. Tai ainakin siellä pitää olla vapaasti käytettävä netti, josta sen voi lukea. Työsuojeluviranomaiset valvovat, että vuosilomalakia noudatetaan. Sinne voi soitella ja kysyä kaikkea sekä kannella työnantajasta.

    • 28

      Lomat on tosiaan pidettävä vapaana, sillä ne voidaan maksaa rahana vain työsuhteen päättyessä. Kannattaa huomata myös, että jos lomaa ei pidä säädettynä aikana, vaan se jää "roikkumaan", niin palkkaturva ei korvaa sitä työnantajan jouduttua maksukyvyttömäksi.

      Yksi hyvin olennainen asia on työsopimuksen sisältö. Jos on ns. tarvittaessa töihin kutsuttava, niin jokainen töihin kutsu on periaatteessa oma työsopimus, jota ei ole pakko solmia. Eli jos minimitunnit on 0/viikko, niin tarjottuja tunteja ei ole pakko ottaa vastaan.

      Jos ei tule sovittuihin töihin 7-päivään niin voidaan potkia pois, ts. työnantaja voi katsoa työsopimuksen purkautuneeksi pidemmissä poissaoloissa. Lyhyemmästä poissaolosta selviää varoituksella. Ainakin kerran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3491
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3006
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      74
      2486
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2379
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      56
      2305
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2281
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      116
      2254
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2175
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1705
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1676
    Aihe