Apype/Starburn search

kylläketuttaa

Eli, Firefoxin aloitussivu menee aina "Starburn search"-sivulle, ja samoin kun uusi välilehti avataan, vaikka kuinka asetan välilehden tyhjäksi (about:config-toiminnolla) tai itse Asetuksista. Siis silloin kun selaussessio on auki niin ei hätiä mitiä, mutta kun se suljetaan ja Firefoxin avaa uudestaan, ongelma toistuu. IE:ssa en tämmöistä ole havainnut, sen jälkeen kun ekan kerran ne vaihdoin takaisin.

Tämä ilmeisesti tuli Youtube Downloaderin (noh, nimi taisi kylläkin olla Yuotube Downloader kun oli sitten asennettu koneelle >.

4

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletko kokeillut Firefoxsin poistoa ja sen uudelleen asennusta?

    • kylläketuttaa

      Joo, kyllä kokeilin poistaa ja uudelleenasentaa, ja silti ongelma ilmenee. Vikasietotilassakin. Olen siis kokeillut kaksi malware-ohjelmaa, Norton on koko ajan päällä eikä tule mitään ilmoituksia, AVG ei ole löytänyt mitään, eikä mikään online scanner, eri sivuilla olleet ohjeet (yleensä ne on linkittäny juuri johonkin ohjelmaan) ei ole auttaneet, ei niiden host-tiedostojen resetointi, ja sivusto jossa käskettiin mennä rekisteriin poistamaan jotain, ei auttanut kuin ei siellä rekisterissä ollut mainittuja tiedostoja. Kaikki rippeet mitä olen löytänyt, olen poistanut, lisäosat olen ottanut pois käytöstä, poistin jopa Java seiskan koneesta.
      Menin niinkin pitkälle että availin muistiossa Firefoxin Program Files:ssa olevia tiedostoja ja yritin löytää jos jossain olisi mainittu sana "apype" mutta ei löytynyt. Poistin kylläkin, oliko se nyt plugins vai extensions-kansiossa, olevia jotain hakujuttuja, kuten wikipedia.xml, muttei se auttanut.

      Olen tehnyt kaiken mitä tiedoillani ja taidoillani osaan enkä ole päässyt eroon tästä ongelmasta. En tiedä miten paljon siitä on haittaa, kun en oikein näe muuta tapahtuvan kuin sen Firefoxin osalta että se väkisin pakottaa ne arvot noissa uudessa välilehdessä ja kotisivussa "apype.com" - mutta esim. netti ja virusohjelmat näyttäisi kuitenkin pelaavan yms.

      Tämä on siis ilmeisesti pesiytynyt johonkin tiedostoon jossain muualla josta en osaa etsiä, tai jossain on ylimääräinen tiedosto. Jos joku tietää yhtään apua, otan kiitollisena vastaan. Muutoin en itse tiedä muuta apua kuin koko Windowsin uudelleenasennus :(

      • Echelon

        Lataa ja asenna ja suorita täysi tarkistus seuraavilla

        1. Malwarebytes Anti Malware: http://www.malwarebytes.org

        - MIelestäni paras investointi jota olen tehnyt vajaan 20 e hintaan (elinikäinen lisenssi,) ja todella tehokas siivoamaan haitakkeet. Ilmaisversio ei suojaa reaaliaikaisesti eikä päivity automaattisesti, mutta siivoaa silti hyvin.

        2. Spybot:: http://www.safer-networking.org/ (huomaa että Spybot tarkistukset pitää ajaa admin- oikeuksilla)

        - Klassikko, joka hiljattain kokenut täyden uudistuksen ulkoasua myöden

        Sitten kun olet saanut häädettyä syöpäläiset, lataa ja asenna vielä

        3. Spywareblaster: http://www.brightfort.com/spywareblaster.html

        Tuo ei tarkista mitään, mutta "muuraa" selaimet paremmiksi hylkimään haittaohjelmien asennuksia. Ilmaisversio pitää itse päivittää, maksullinen tekee sen automaagisesti


      • kylläketuttaa
        Echelon kirjoitti:

        Lataa ja asenna ja suorita täysi tarkistus seuraavilla

        1. Malwarebytes Anti Malware: http://www.malwarebytes.org

        - MIelestäni paras investointi jota olen tehnyt vajaan 20 e hintaan (elinikäinen lisenssi,) ja todella tehokas siivoamaan haitakkeet. Ilmaisversio ei suojaa reaaliaikaisesti eikä päivity automaattisesti, mutta siivoaa silti hyvin.

        2. Spybot:: http://www.safer-networking.org/ (huomaa että Spybot tarkistukset pitää ajaa admin- oikeuksilla)

        - Klassikko, joka hiljattain kokenut täyden uudistuksen ulkoasua myöden

        Sitten kun olet saanut häädettyä syöpäläiset, lataa ja asenna vielä

        3. Spywareblaster: http://www.brightfort.com/spywareblaster.html

        Tuo ei tarkista mitään, mutta "muuraa" selaimet paremmiksi hylkimään haittaohjelmien asennuksia. Ilmaisversio pitää itse päivittää, maksullinen tekee sen automaagisesti

        Malwarebytesin ajoin aikaisemmin jo, ei löytynyt mitään. Spybot ei myöskään löydä, ja vielä ajoin IObitinkin, eikä mitään, niin mitään. Ad-Aware ei suostu asentumaan kun Norton on asennettuna, saatan kokeilla myöhemmin jos pistän tilapäisesti sen pois käytöstä.

        Ongelma on ja pysyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3166
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2445
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      61
      1435
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1402
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      13
      916
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      895
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      311
      872
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      807
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      795
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      768
    Aihe