ANGIINA KIERRE..

^^

Minulla tuli kaksi kuukautta sitten ensimmäistä kertaa elämässä angiina, sain siihen medicillin 1000 kaks kertaa päivässä.. Noh se meni siinä viikossa ohi. Kului kolme viikkoa kunnes taas järkyttävä kurkku kipu ja kuumeilu alkoi taas lääkärille ja sama streptokokki A, sain siihen Kefeksin 750mg. Söin kuuria 4pvä kunnes kipu vain pahentui ja muuttui toispuoleiseksi. Kävin yksityisellä ja todettiin kurkkupaiseen alku mikä hoidetaan lääkkeillä Medicillin 1500mg 3krt päivässä ja panacod kipulääkkeeksi. Söin kuurin loppuun kivut hävisi mutta sitten ei mennyt kuin 4pvä ku taas alkoi kurkkua hieman pistämään mutta ei kuumetta eikä niin järkyttävää kipua, kävin yksityisellä kurkku-nenä- ja nielu lääkärillä ja totesti että koko nielu on tulehtunut ja määräsi Dalacin 300mg. Kuulemma pesiny koko ajan toi bakteeri tuolla nielussa. Seuraavaksi sitten nielurisaleikkaukseen jos täää ei nyt tehoa :) Mutta ihmettelen tätä että tällä hetkellä ei ole nielu niin kipeä eikä kuumettkaan että onko tää nyt sit sitä angiinaa myöskin? Ja onko muilla kokemusta Dalacista? sori sekava teksti..

5

4517

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ^

      anyone..

    • jjj5

      Itsellä samaa vaivaa angiinan kanssa. Keväällä sairastin ensin angiinan josta sain nielupaiseen sain kuurit siihen. 2 vk päästä tästä kurkku tuli karheaksi ja vähän kipeäksi menin lääkäriin ja samainen bakteeri siellä taas sain kuurin tähänkin. Nyt 2 vk takaisin sain taas kurkkukivun ja bakteeri siellä taas. Asiaa nyt vielä pahentaa se että suolistosta ruvenneet hyvät bakteerit loppumaan ja vatsa sekaisin kokoajan tähän vaivaan hain molkosania ja maitohappobakteereita ja lähtenyt paranemaan päin. Itsekin tuumasin ensin että hakeutuisin poistoleikkaukseen mutta en silti tiedä onko se kannattavaa kun ei risoista oikein muuta vaivaa ole. Kyllä se kierre jossainvaiheessa laantuu mutta suosittelisin suakin koittamaan hankkia hyviä bakteereita suolistoosi kun antibiootit niittaavat ne. Eli molkosania kaupasta apteekista tai luontaistuote kaupasta ja maitohappobakteereja lisäksi. Voi angiinan uusiminen niilläkin talttua kun ovat kuitenkin vastustuskyvyn perusta. Kurkkuhan saattaa olla useita viikkoja leikkauksen jälkeen kipeä ja ei välttämättä estä siltikään angiinan saantia.

    • iherb

      Parhaimmat maitohappobakteerit (aina antibioottikuurin aikana ja jälkeen vähintään 6kk), joten muut kannattaa jättää kaupan hyllylle:


      Dr. Ohhiran probiootti
      Normaali probiootti kasvatetaan suojatusti labrassa, pakastekuivataan ja laitetaan vähän inuliinia tai makeutusainetta evääksi kapseliin tai pileriin. Seurauksena on melkoinen "die off rate", eli lukema paljonko bakteereista on kuollut siinä vaiheessa kun laitat sen suuhun, verrattuna valmistushetkeen. Usein tämä on jopa 80%. Saat siis vain 20% "elossa" olevia bakteereita, jotka nekin on koko elämänsä kasvaneet suojatusti, ja ottavat kovaa turpaan suolistosi pahoilta bakteereilta. Apua on näistäkin silti, mutta aika vähän.

      Ohhiran probiootti on siis Japanilainen alunperin. Se valmistetaan sekoittamalla 40 eri kasvista, hedelmää, merilevää yms. ravintososeeksi. Tähän istutetaan 12 bakteerikantaa, ja annetaan seoksen fermentoitua 3 VUOTTA. Mitä tapahtuu tässä? Bakteerit kilpailevat kolme vuotta elintilasta ja ajan loputtua jäljellä on vain kovimman luokan hyvät bakteerit. Heikot sortui elon tiellä jne, voittajat jäi. Näitä sinä haluat taistelemaan vatsasi hyvinvoinnin tueksi, et niitä lellittyjä maljassa kasvatettuja kermaperseitä. Ohhira sisältää myös ainutlaatuisen TH10-bakteerin, jolla on kysy tuhota MRSA-sairaalabakteeri jos se suolistossa majailee (sekä streptococcus- , että staphylococcus -sukuinen MRSA).

      Suomessa myytäviä hyviä valmisteita:
      ProbiMage
      Asidophilus Plus
      Replete
      DDS
      Bioteekin Probioottiplus
      Lepicol


      Lisäksi C-vitamiinia ja D-vitamiinia tarvii purkista.

      Raudan puute aiheuttaa anemiaa, josta kärsii noin 30% maailman väestöstä.

      D-vitamiinin puute on maailman yleisin ravitsemuksellinen puutos.

      Suurin osa maailman väestöstä ei saa riittävästi C-vitamiinia. C-vitamiinin riittävä saanti on erittäin tärkeä mm. luustolle ja verisuoniterveydelle.

      C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
      D-vitamiinia 100µg / vrk

      Tärkeä D-vitamiini, Lääkäri Antti Heikkilä
      http://www.katsomo.fi/?progId=140659

      Miksi pillereitä kannattaa syödä pimeällä eli kaikki mitä sinun pitää tietää D-vitamiinista
      http://honkanen.wordpress.com/2012/10/04/d-vitamiini-ihmelaaketta-purkista/

      D-vitamiinilisän käyttö on perusteltua
      http://hevoskuuri.fi/terveys-ja-ravinto/444-d-vitamiinilisaen-kaeyttoe-on-perusteltua

    • Anonyymi

      Mulla oli pari vuotta sitten ihan samanlainen kierre. Ensin angiina, siihen antibioottikuuri, olo helpottui – ja parin viikon päästä sama homma uudestaan. Se turhautti tosi paljon, kun tuntui ettei mikään kuuri vienyt koko ongelmaa pois. Lopulta lääkäri sanoi, että bakteeri voi jäädä pesimään nielurisoihin ja siksi se vaan palaa aina uudestaan.

      Mulla meni samalla tavalla, että vasta useamman antibioottikokeilun jälkeen puhuttiin nielurisojen poistosta. Se kuulosti hurjalta, mutta lopulta leikkaus oli helpotus – sen jälkeen ei ole tullut yhtään angiinaa. Lääkkeet auttoi aina hetkeksi, mutta pysyvää ratkaisua ei tullut ilman tota toimenpidettä.

      Mä suosittelen kyllä, että käyt vielä lääkärissä näyttämässä kurkun uudestaan, jos Dalacin ei pure kunnolla. Ja vaikka olo ei olisi just nyt pahin mahdollinen, bakteeri voi silti olla taustalla. Täällä on muuten aika selkeästi kerrottu mitä angiina on ja miten sitä hoidetaan https://medilux.fi/angiina/ Se auttoi ainakin mua ymmärtämään paremmin, miksi kierre voi jatkua ja mitä vaihtoehtoja hoidossa on.

      • Anonyymi

        Eiköhän se kysyjän ongelma ole jo tässä 13 vuodessa ratkennut?
        Kysymys oli tehty vuonna 2012.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      61
      935
    2. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      906
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      106
      821
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      796
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      596
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      591
    9. 42
      589
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      567
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      563
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      523
    13. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      498
    14. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      114
      483
    15. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      482
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      93
      474
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      464
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      423
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe