Porvaripuolue.
Kokoomus huonontaisi työttömyysturvaa
vettä ja leipää
5147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Työttömyysturvan heikennystä tarvitaan
Työttömät eivät mene töihin jos maksetaan asumistukea, työmarkkinatukea. työttömät kyllä syövät liian hyvää ruokaa työmarkkinatuellakin. työtön tulisi toimen ilman työmarkkinatukea olisi pakollinen 3 kuukauden karenssi. metsästä saa marjoja sieniä poimimalla. kaloja voi onkia vapaasti. vaatekulukin on kesällä penemmät ei välttämättä tarvitse ostaa kenkiä. kun pärjää melkein avo jaloin jotkin jalansuojat saa kyllä halvalla. tyhjiä pulloja voi kerätä voi ostaa makkaraa leipää vettä saa juotua vuokra-asunnon hanasta. vesi ja leipä pitää kuitenkin työttömän hengissä.Tulevaisuudessa vesi ja leipä
Pidä pienempää meteliä asioista joista et mitään tiedä.Työttömyysturva on heikko kun ruoka ja asuminen kallista.Verotus on pienemmistä etuuksista suuri.Työmarkkinatukea pitäisi nostaa että sillä tulee toimeen.Paras vaihtoehto olisi jättää korvaus verottamatta.
Jos ensin tarjoaisivat sitä töitä.. mutta päin vastoin joka viikko saa lukea että satoja ihmisiä on taas lomautettu.
Australiassa on heinäkuun alusta nostettu 18000 dollariin raja, jonka saa ansaita, ennen kuin alkaa mennä veroa. Suomessa jopa 600 euron työttömyyskorvauksesta anastetaan takaisin viidennes verona. Yhdellä kädellä lopulta annetaan hiukan, jos ei millään saada löydettyä estettä, mutta sitten toinen virasto kiskoo osan siitäkin takaisin. Ja kumpikin virasto vain työllistää itseään. Työnhakija on vain isojen virastojen raaka-ainetta, polttoainetta heidän koneistoihinsa.
Siis tuo $18 000 on tietysti vuositulot (palkkatyö, yritystulot plus muut tulot), eli noin tuhat euroa kuussa.