auttavatko, kellään kokemuksia? tänään sain reseptin, masentunutkin olen. tätä on jatkunut jo 9 vuotta, tuntuu ettei loppua näy..
fluoxetin sandoz
2
282
Vastaukset
- farwell
En asu Suomessa mutta sain pian vuosi sitten ihan vastaavan masennuslääkkeen täällä. Aloin 1x1/päivä, ja meinasin jo jättää ne saman tien kun sivuvaikutukset oli tosi vaikeet!
-pahinvointi, vatsakivut
-valtava väsymys ja tokkuraisuus ym.
Mutta lääkäri ja psykologi kannusti jatkamaan ja ne meni ohi noin kolmessa viikossa. Sitten nostettiin 2x1/päivä, ja tuli vähän taas sivuvaikutuksia jotka meni ohi tosi nopeesti.
Mieliala alkoi kohentua aika pian. Mullakin oli jonkun verran masennusta mutta vaikein oli hirveä ahdistus joka oli päällä koko ajan enemmän tai vähemmän! Täällä ei suosita rauhoittavia lääkkeitä ollenkaan, ja mulla auttoi todella tuo fluoxetiini!
Olen myös alkanut parantua, paino noussut nyt noin 5 kg tuon vajaan vuoden aikana, mulla on anoreksia. Ja olen paljon paljon vahvempi henkisesti taistelemaan sitä vastaan! :-D Nën jo itselläni tulevaisuuden ja elämän!
Tuo vaikutus on tietysti yksilöllistä mutta toivon että sullakin toimii ja jaksat tuon vaikean ensimmäisen ajan. Ja kaikillahan ei yhtä paljoa sivuvaikutuksia edes tule! Yksilöllistä sekin. - ap
hienoa, että sulla on toiminut. mulla taas tilanne on pelottava: 161cm pituutta ja 99kiloa painoa, olo sen mukainen. ikuinen jojoilija olen ollut painoni suhteen, anoreksiakin lapsena koettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382355Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921