Egypti+viisumi

epyktiiin

Tästä on varmasti sata keskustelua, joten en tarvitse "katso aiempia viestejä" kommentteja. Myös nettiä olen selannut, mutta niin ristiriitaista tietoa saanut, että ajattelin jos joku asiasta oikeasti tietävä voisi tätä selventää. Ensi keväänä olisi tarkotus kaverin kanssa suunnata Hurghadaan, ja nyt alkoi tuo viisumiasia mietityttämään. Ollaan menossa "omatoimi matkalle", eli matkatoimisto ei tätä asiaa tule puolestamme järjestämään.
Suurlähetystön sivuilla oli jonkunlaiset ohjeet, mm. siitä että kuvan tulee olla biometrinen (tarkoittaako tämä nyt sitä uutta passia?) ja jostain sormenjäljistä.. Mistä viisumia voi hakea, kuinka paljon ennen matkaa se tulee tehdä ja paljonko se kustantaa? Kiitos asiallisista kommenteista.

4

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8798

      Viisumin saa lentokentältä, jos olet menossa alle kk:si. Siihen ei tarvita mitään kuvaa, vaan n. 15 € ja passi.

      Voit yrittää saada viisumin myös Egyptin suurlähetystöstä, mutta viimeksi sanoivat meille, että he eivät enää hoida noita alle kk:n pituisten matkojen viisumeita. Jos kuitenkin haet viisumin sieltä, tarvitset passikuvan mukaan.

      • Kannattaisjouskoa

        Egyptin viisumi ei ole viisumi sen perimmäisessä tarkoituksessa vaan ns. maahantulomaksu.


      • 8798
        Kannattaisjouskoa kirjoitti:

        Egyptin viisumi ei ole viisumi sen perimmäisessä tarkoituksessa vaan ns. maahantulomaksu.

        Miten niin? Nykyään on aika vaikea saada Egyptistä viisumia yli 6 kk:si, ellei ole töissä tai opiskelemassa maassa, joten kyllä se ihan viisumilta kuulostaa.

        Suomalaiselle sinänsä on automaatio saada turistiviisumi 3 kuukaudeksi, mutta olen kuullut, että esim. Suomessa asuvat Irakilaiset eivät sitä saisi ollenkaan.

        Ja jos viisumiin haluaa jatkoaikaa, niin joutuu kyllä käymään läpi aikamoisen seikkailun virastotalossa, jossa juostaan tiskiltä toiselle. Ja tosiaan tällä hetkellä ei saa maassa olla suomalainenkaan yli puolta vuotta ilman, että käy välillä rajojen ulkopuolella.


    • Yasseri

      Hei,
      asun jo toista vuotta Egyptissä.
      Ei ole ollut vaikeaa saada viisumia tänne!
      Vaikeinta on juuri saada opiskelijaviisumi tai työviisumi. Siinä kestää prosessiaika pitkään. Turistiviisumin saa kuukaudeksi lentokentältä. (tai se on kyllä voimassa senkin jälkeen 2vk, eli yhteensä 45pv). Sen jälkeen pitää governoratin pääkaupungista (olen Sharmissa, niin täytyy täältä El Turiin matkata 100km) ja sieltä saa 6kk viisumin parin tunnin odottelun jälkeen. Kaksi paperia täytetään, käydään välillä kaffella ja parin tunnin jälkeen on isketty viisumi passiin. Jos ei heti 45 pv jälkeen uusi viisumia, maksetaan vaan vähän sakkorahaa poliisilaitoksella. Mutta varminta on tietty uusia se mahdollisimman pian, jos pitemmän aikaan viivytte. Viimeksi en ihan heti uusinut, niin piti jotain sata puntaa maksaa ekstraa. Kannattaa olla egyptiläinen apuri mukana viisumin hankinnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      74
      832
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe