Ubuntun suosio vaan laskee

Viimeisimmän tiedon mukaan Ubuntu on pudonnut jo viidenneksi.
Tasainen alamäki on tietysti Unityn syytä.
Sillälailla Canonical.

http://distrowatch.com/index.php?dataspan=1
10208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuo ei ole lataustilasto pöljä!!!

Äänestä

Eihän tuo mittaa Ubutun suosiota.

Äänestä

Aikuisen oikeasti on mahdotonta selvittää eri Linux-jakelujen suosiota. Voisin väittää, että Kiina-versio Linuxista on kaikkein käytetyin (enempää perusteluja esittämättä).
Ubuntun Canonicalin modifioima Unity on vain Gnome-kehittäjätiimin innovoima työpöytäympäristö, joka on siis Gnome3. Tuo kehittäjätiimi on luonut Gnome2:n ja kehittänyt sitä Gnome3:ksi.
Gnome on vain yksi Linux-ympäristöön soveltuva työpöytä. Valinnanvapautta ei estä mikään:
http://xwinman.org

Äänestä
  • Unity on kasvattanut Ubuntun suosiota, se on jopa OS X:ää parempi työpöytäympäristö ja kehitys jatkuu huimana. Unity saa useimmat linuxtyöpöytäympäristöt näyttämään melkoisen amatöörimäisiltä.

    Äänestä

  • Nippe. kirjoitti:

    Unity on kasvattanut Ubuntun suosiota, se on jopa OS X:ää parempi työpöytäympäristö ja kehitys jatkuu huimana. Unity saa useimmat linuxtyöpöytäympäristöt näyttämään melkoisen amatöörimäisiltä.

    "Unity saa useimmat linuxtyöpöytäympäristöt näyttämään melkoisen amatöörimäisiltä."

    Onneksi on KDE.

    Äänestä

OSDisc.com myy asennusmedioita ja vuosia Bestseller listan ykkösenä on komeillut Ubuntu:
http://www.osdisc.com/cgi-bin/view.cgi/index.html

Tuon kaupan osalta tilasto on faktaa, Distrowatchin tilasto taas ei kerro oikeastaan yhtään mitään.. sivustolta ei voi edes ladata asennusmediaa. Itse vierailen Distrowatchin sivuilla viikottain lukemassa uutisia, klikkailen myös linuxjakeluiden linkkejä ja luen niistäkin ihan mielenkiinnosta vaikka en niitä edes kokeile. Koskaan en ole tuolla sivustolla klikannut Ubuntun linkkejä koska käytän Ubuntua ja tiedän siitä jo kaiken tarpeellisen joten miksi lukisin siitä tuolla... siten omalta osaltani lasken Ubuntun "suosiota" tuon sivun rankkauksessa! Eli se siitä tilastosta.

Äänestä
  • Onko Distrowatch vain Microsoftin salajuoni?

    Äänestä

  • Kyssäri? kirjoitti:

    Onko Distrowatch vain Microsoftin salajuoni?

    Miten niin, miten tuollaiseen päätelmään päädyit?

    Äänestä

Ubuntun alamäen ymmärtää kun tietää linux-jakelujen kovan tason. Ei ole enää välttämätöntä Ubuntua asentaa vaan joka lähtöön löytyy toimiva ja vakaa distro.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Faktat esiin kirjoitti:

Viimeisimmän tiedon mukaan Ubuntu on pudonnut jo viidenneksi.
Tasainen alamäki on tietysti Unityn syytä.
Sillälailla Canonical.

http://distrowatch.com/index.php?dataspan=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu