Otin muutama päivä sitten kissanpennun, ja hämmennystä on herättänyt se, ettei se juo mitään. Tästä johtuu myös luultavasti, että pentuni läähättää aina leikkiessä.
Vaihdan vedet aina päivittäin, joskus useamminkin, eikä se juo, vaikka kuinka yrittäisi.
Mikä avuksi? Pitäisikö yrittää maitoa tms?
Vaihdan vedet aina päivittäin, joskus useamminkin, eikä se juo, vaikka kuinka yrittäisi.
Mikä avuksi? Pitäisikö yrittää maitoa tms?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Riippuen tietysi, kuinka kosteapitoista ruokaa se syö. Kissa saa myös kosteutta itseensä purkkiruoista. Mutta jos se ei ota juodakseen vettä, voit kokeilla tarjota näitä uusimpia kissanmaitotuotteita, joita tarjoaa latz ja whiskas. Vesi olisi kuitenkin ensisijaisen tärkeää...
Pentu ei välttämättä juo mitään koska saa kaiken tarvitsemansa nesteen ruuasta (purkkiruuasta). Vettä pitää tietenkin kuitenkin aina olla esillä koska jossain vaiheessa se alkaa juomaan sitä. Maitoa (hyla/kissanmaitoa) voi ihan hyvin antaa pennulle. Erityisesti se luultavasti tykkää punaisesta maidosta. Voi olla että kissan vatsa kestää myös tavallista maitoa. Kaikki meidän kissat on pienenä saannut ja juonnut maitoa.
Läähätys leikkiessa johtuu siitä että kissa hengästyy. Se on ihan normaalia ku kissa leikkii villisti. Ilman mitään syytä (fyysistä rasitusta) kissan ei tietenkään koskaan tulisi läähättää.
näin kuumilla helteillä pikkukissa saati sitten
isokissa saattaa kuivua.
ja jos kissi ei itse tajua juoda niin hae
apteekista pikkunen ruisku ja lataa se täyteen
vettä ja ruiskuta vesi kissan suuhun hiljalleen
EI PAINEELLA!
meillä joudutaan tähän joskus turvautumaan...
vaikka kollit onki jo aika isoja..
kissa voi kuulemma juoda aivan olemattoman vähän ja silti pärjää, kun saa ruuista nesteitä. Anna veden kuitenkin olla aina esillä. meillä kissanpentu ei juonut alussa ollenkaan, mutta nyt vuoden ikäisenä juo aina silloin tällöin. Toiselle kissalle maistuu maito silloin tällöin. Annan tavallista hylamaitoa. Tuosta läähätyksestä en osaa sanoa. Kyllähän kissakin läähättää jos on tarpeeksi hengästynyt ja leikkinyt pitkään.
Meillä pentu ensimmäiset viikot ei jostain syystä huolinut vettä juomakipostaan, mutta kun vettä tarjosin (kertakäyttö)lusikasta - kyllä kelpasi! Hassu kissa. Nykyään - neljä vuotiaana - tyttömme suostuu juomaan vain yhdestä tietystä kattilasta (ja juokin useita kertoja päivässä). edelleenkään kissankuppi ei kelpaa, vaikka siihenkin aina veden laitamme. Myös juomakattilan sijoittelu on meidän neidin mielestä kriittistä! Sen täytyy meillä sijaita "ihmisten ilmoilla".
Mutta sinuna en suuremmin huolestuisi asiasta vielä, mutta tarkailla asiaa täytyy. Ja myös lempeää "pakkojuottoa" kannatan varsinkin hyvin lämpimällä säällä.
Meidän kissat eivät yleensä juo omasta juomakupistaan, vaan käyvät juomassa saunasta vesiämpäristä ja tykkäävät juoda suoraan vesihanasta. Kannattaa tarkkailla onko kissallasi mahdollisuus juoda jostain paikasta mistä et ole huomannut.