Ensin kansa halusi halpaa ruokaa ja viinaa,

kansa äänesti tismalleen neuvotellun sopimuksen puolesta ja nyt paiskitte vasemmistolaiseen tapaan hanuristanne tavaraa ympäriinsä, että lepän oksatkin ovat ruskeat, ei ihme jos ympäristö ja ilmapiiri saastuu.
Nämä vasemmiston rääväsuut vaan eivät ymmärrä kansainvälisten sopimusten sitoumuksia jos eivät sitten muidenkaan sopimusten merkitystä, laittomat lakot ja ulosmarssit työpaikoilla ovat siitä oiva esimerkki.
Kuinka sitten vasemmistolaiseen yleensä voi luottaa, varauksella aina, päivä kerrallaan, onhan se nähty liittymäsopimuksen kohdalla konkreettisesti.
28141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

---

Äänestä
  • ---

    Äänestä

  • ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    Suomen maatalouden saamat tuet ylittävät lähes miljardilla eurolla julkisuudessa esillä olleet luvut, kun mukaan lasketaan maanviljelijöiden eläketuki ja luopumistuet. Professori Esko Niemi vaatii tukijärjestelmän romuttamista.
    Jaa Facebookiin
    Jaa Twitteriin
    Jaa LinkedIniin
    Lisää suosikkeihin
    Kommentoi
    Lähetä
    Tulosta (HTML)
    Tallenna (PDF)
    Matti Niemi
    3.8.2010 06:01
    475
    Suomalaiset maanviljelijät saavat erilaisina verotukina lähes kolme miljardia euroa, laskee Aalto-yliopiston tuotantotalouden professori Esko Niemi.

    Kolmen miljardin euron summasta vain 1,9 miljardia on suoria viljelytukia. Loppu miljardi koostuu erilaisista eläke- ja luopumistuista, joita ei yleensä haluta laskea maatalouden tukipaketin hintaa kerrottaessa.

    Pitkään Suomen aluepolitiikkaa arvostellut Niemi kutsuu kahdesta miljardista puhumista harhaanjohtamiseksi.

    – Maa- ja metsätalousministeriö, maanviljelijät ja heitä lähellä olevat henkilöt, MTK:laiset, hän listaa mielellään pienemmästä tukisummasta puhuvia tahoja.

    Erityisesti Niemeä kismittää maatilojen kurjuuteen vetoaminen. MTK:n ja valtiovarainministeriön laskujen mukaan maatilallisen työansio tuntia kohden on vain 2,2 euroa.

    – En tiedä miten ne kehtaavat? Jokainenhan tajuaa, että se on silkkaa roskaa. Miten niitä [työtunteja] kysellään, eihän se voi todellakaan pitää paikkansa, Niemi ihmettelee.

    "Kaukana duunarin
    ansioista"

    Professori Niemi vaatii, että maataloustukijärjestelmästä aletaan pikkuhiljaa luopua. Kannattamatonta toimintaa on turha tukea, vaikka hän hyväksyykin tavoitteen omavaraisesta elintarviketuotannosta.

    – Mutta eihän sekään voi tarkoittaa yli sadan prosentin omavaraisuutta joissain tuotteissa. Emmehän me ole banaaneissakaan milloinkaan omavaraisia, hän sanoo.

    Niemi huomauttaa, että tuettu elinkeino on nostanut maanviljelijät tulonjakotilastojen paremmalle puolelle.

    Tilastokeskuksen mukaan maanviljelijöiden käytettävissä olevat tulot olivat vuonna 2008 jopa 49 prosenttia korkeammat kuin keskivertokotitalouden. Henkeä kohti laskettuna tulot olivat 17 prosenttia korkeammat. Erot ovat kasvaneet 1990-luvulta.

    – Tavalliseen duunariin verrattuna käytettävissä olevat tuet on korkeat. Tukemalla pitäisi saavuttaa korkeintaan kohtuullinen tulotaso, hän sanoo.

    ∇ MAINOS, ARTIKKELI JATKUU ALEMPANA ∇


    ∇ ARTIKKELI JATKUU ∇
    Lisää selvitettävää riittää. Niemi viittaa maataloushallinnon suureen byrokratiaan ja toivoo asiantuntijoilta ratkaisuja. Laskematta on esimerkiksi, mitä maataloustuotteiden hintatuki maksaa kuluttajille.

    – Joku bloggari on pistänyt sen miljardiin euroon. Siis Suomen osalta, Niemi sanoo.

    Tarkempi luku
    3,01 miljardia

    Valtiovarainministeriön tuoreen budjettiesityksen mukaan ensi vuonna viljelyä tuetaan suoraan 1,9 miljardilla eurolla. Summasta Suomen osuus on 1,1 miljardia, eli 59,5 prosenttia ja EU:n osuus 766 miljoonaa, eli 40,5 prosenttia.

    Suomen tuki koostuu maa- ja puutarhatalouden kansallisesta tuesta (555 miljoonaa), maatalouden ympäristötuesta (265 miljoonaa) ja luonnonhaittakorvauksesta (304 miljoonaa).

    Lisäksi Suomi maksaa esimerkiksi luopumis- ja muina tukina noin 260 miljoonaa euroa. Maatalouden kehittämiseen on varattu 116 miljoonaa euroa.

    EU maksaa omaa yleistukeaan 541 miljoonaa sekä ympäristötuesta 107 miljoonaa ja luonnonhaittakorvauksesta 118 miljoonaa.

    Näiden summien päälle tulevat kuitenkin vielä maanviljelijöiden sosiaalituet. Sosiaali- ja terveysministeriön budjetista maksettavat osuudet maatalousyrittäjien eläkkeistä (531 miljoonaa) ja lomitustoiminnasta, eli sijaisten palkkaamisesta maanviljelijöiden ja turkistuottajien hengähdystauoille (219 miljoonaa).

    Yhteensä maataloudelle jaetaan valtion ja unionin budjeteista 3,01 miljardia euroa.

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ---

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ----

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ----

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    -----

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    ---

    ----

    Äänestä

---

Äänestä

----------------------

Äänestä

---

Äänestä

Täyttä totta joka sana.Vasuri ja demari pettää aina.Vaaleissa luvataan vaikka mitä ja hallituksessa käännetään takkia takin perään.

Äänestä

Jos liittymissopimuksella tarkoitat maatalouden osuutta sopimuksesta niin siinä nimenomaan todetaan että EU antaa luvan maksaa tarvittaessa / halutessa lisää tukia jos siltä tuntuu ja EU määrää vain maksimin ja käyttötarkoituksen. Sopimuksessa ei missään määrätä että Suomen on pakko tuhlata rahojaan tappiolliseen maatalouteen jossain susirajan takana.

Äänestä

Me oikeistolaisetkin haluamme paremman vastineen rahoillemme ostaessamme ruokaa ja alkoholia.
Ruoan laatu on parantunut huomattavasti EU:n liittymisemme jälkeen. Hinnat eivät vain ole kilpailukykyiset, koska tuonti on vielä liian vähäistä. Se taas johtuu iänikuisesta aivopesusta ja myytistä, jotta suomalainen ruoka olisi jotenkin parempaa ja siitä pitäisi maksaa enemmän.

Äänestä
  • Niin ulkoa saakin laadukasta vanhaa hevosta naudan lihan nimikkeellä ja värjättyä possua laadukkaaksi ja kalliiksi härän lihaksi muunneltuna. Siinäpä sitä vastinetta rahoille :D Minä ainakin haluan tietää missä ja miten minun ruokani on kasvatettu. Tässä hevosenlihakohussa on surkuhupaisaa se, ettei kukaan edes näytä muka tietävän mistä se heppa on päätynyt finduksen pakettiin. Näin käy jos kukaan ei ota vastuuta ja mukana on monta valtiota.

    Äänestä

  • Just joo kirjoitti:

    Niin ulkoa saakin laadukasta vanhaa hevosta naudan lihan nimikkeellä ja värjättyä possua laadukkaaksi ja kalliiksi härän lihaksi muunneltuna. Siinäpä sitä vastinetta rahoille :D Minä ainakin haluan tietää missä ja miten minun ruokani on kasvatettu. Tässä hevosenlihakohussa on surkuhupaisaa se, ettei kukaan edes näytä muka tietävän mistä se heppa on päätynyt finduksen pakettiin. Näin käy jos kukaan ei ota vastuuta ja mukana on monta valtiota.

    jyrkästi ettei heidän aasejaan ole burgeneissa, kuka uskoo !

    Äänestä

---

Äänestä

Ruotsissa on kadonnut 9000 iäkästä hevosta.
Epäilään että ne syötetty salaa tietämättömille ihmisille.
Että siinä sitä ns laatua.

Äänestä

Vastamäkeen ammuttu hevoosen liha on hyvää, PohPr:ssä vissiin söimmme prikaatin viimeisiä heppoja, aikoinaan.

Äänestä

---

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajattelija.. kirjoitti:

kansa äänesti tismalleen neuvotellun sopimuksen puolesta ja nyt paiskitte vasemmistolaiseen tapaan hanuristanne tavaraa ympäriinsä, että lepän oksatkin ovat ruskeat, ei ihme jos ympäristö ja ilmapiiri saastuu.
Nämä vasemmiston rääväsuut vaan eivät ymmärrä kansainvälisten sopimusten sitoumuksia jos eivät sitten muidenkaan sopimusten merkitystä, laittomat lakot ja ulosmarssit työpaikoilla ovat siitä oiva esimerkki.
Kuinka sitten vasemmistolaiseen yleensä voi luottaa, varauksella aina, päivä kerrallaan, onhan se nähty liittymäsopimuksen kohdalla konkreettisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu