Voipikohan saunan seiniin laitettavat kuusipaneelit petsata?
saunapaneelin petsaus
6
5025
Vastaukset
- petsata?
Onko tarkoitus saada väriä seiniin. Jos on, käytä sävytettyä SaSua (saunasuoja). Tulee samalla suojattua "arat" puut.
- Tuna
Itse mietin kanssa ko. asiaa jokin aika sitten.
Sävytettyä saunasuojaa voisi laittaa. Kannattaa tehdä ensin koevedoksia niin että löytyy sopiva sävy (anna koevedoksen kuivahtaa muutama päivä).
Esim. Tikkurilan saunasuojasta (Supi muistaakseni) löytyy värikartasta sävy "pyökkimetsä" jolla saa aika lähelle tervalepän sävyn kuusipaneeliin (1 osa sävytetty suojaa, 1 osa sävyttämätöntä ja ehkä hiukan vettä). - Leena
Tuna kirjoitti:
Itse mietin kanssa ko. asiaa jokin aika sitten.
Sävytettyä saunasuojaa voisi laittaa. Kannattaa tehdä ensin koevedoksia niin että löytyy sopiva sävy (anna koevedoksen kuivahtaa muutama päivä).
Esim. Tikkurilan saunasuojasta (Supi muistaakseni) löytyy värikartasta sävy "pyökkimetsä" jolla saa aika lähelle tervalepän sävyn kuusipaneeliin (1 osa sävytetty suojaa, 1 osa sävyttämätöntä ja ehkä hiukan vettä).Joskus olen nähnyt pari vuotta aiemmin saunasuojalla sävytetyn seinän ja olipa aika laikukas! Siis se vaara on olemassa. Saunasuojaa muuten ei tarvita seinissä tai muuallakaan saunassa ellei välttämättä halua "muovikalvoa" suojaamaan.
- Sami
Leena kirjoitti:
Joskus olen nähnyt pari vuotta aiemmin saunasuojalla sävytetyn seinän ja olipa aika laikukas! Siis se vaara on olemassa. Saunasuojaa muuten ei tarvita seinissä tai muuallakaan saunassa ellei välttämättä halua "muovikalvoa" suojaamaan.
Itse laitoin ruskean sävyistä supia seinään ja hieno tuli. Aine on kyllä sellaista vesiohenteista lirua että jos siitä joku kalvo jää panelin pintaan, niin se on kyllä äärimmäisen ohut, kyse ei siis todellakaan ole mistään kalustelakasta.
Laikukkuus seinässä johtuu siitä että maalia on sudittu miten sattuu tai panelit ovat olleet likaisia.
Itse sahasin panelit ja käsittelin ne ennen kuin naulasin kiinni, näin saa taatusti tasaista jälkeä ja myös pontit tulee kunnolla värjättyä. Paneleita käsitellessä kannattaa pitää hanskat kädessä ettei rasvaiset ja hikiset kädet jätä niitä laikkuja...
- Anonyymi
Laittakaa kerralla kuplamuovia, jos on kova tarve suojata ja muovista tykkää. Sauna"suojat" ovat muovia. Saunan henki menee samantien, mutta mitäpä nykykyky sillä.
- Anonyymi
Vanha hyvä konsti on polttaa puhalluslampulla laikukkaiksi. Se pitää tietysti tehdä etukäteen ulkona. Nykyään on monenleisia 'tohoja' joilla homma onnistuu. Tulee hieno elävä pinta, ei tasaisen tumma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 846432
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524606- 764337
- 1314091
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?573517Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263098Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82778- 382394
- 2052208
- 462066