Mitä tarvitsen metsästyskortin ja mets.seuran jäsenyyden lisäksi, jotta lupa myönnetään? Ottaako luvan myöntäjä yhteyttä ja mihin tahoihin tiedustellakseen luvan hakijasta tietoja? Aikuinen henkilö ja kyseessä haulikon lupa.
Metsästysperusteella lupaa hakiessa
11
435
Vastaukset
- Eräjalmar
"Mitä tarvitsen metsästyskortin ja mets.seuran jäsenyyden lisäksi, jotta lupa myönnetään?"
Sotilaspassi, henkilöllisyystodistus (passi tai henkilökortti, ajokortti ei kelpaa), puhdas rikosrekisteri viimeisen viiden vuoden ajalta ja 72 euroa lupakäsittelyprosessin maksamiseen.
"Ottaako luvan myöntäjä yhteyttä ja mihin tahoihin tiedustellakseen luvan hakijasta tietoja?"
Ei ota. Metsästysperusteella luvan saaminen on kaikista helpointa. Metsästää kun ei voi ilman asetta. Riittää kun on metsästyskortti ja metsästysoikeus (omaa maata tai seuran jäsenyyden kautta oikeus)
"Aikuinen henkilö ja kyseessä haulikon lupa."
Läpihuutojuttu. Tosin byrokraattisessa paperinpyörittelyssä saattaa vierähtää useampi kuukausi.- lupa tulee
Tuskin tarvii edes metsästyseuran jäsenyyttä. Metsästystähän voi hajoittaa myös esimerkiksi ostamalla luvan valtion maille.
- metsälle
Eräältä luvan hakijalta oli kysytty onko hänellä koira. Mikä on koiran osuus luvan myöntämisessä tai ettei lupaa myönnetä? Perustuuko se johonkin lakiin?
- Jooo
tuo kysymys on silkkaa hifistelyä, jos koira olisi pakollinen niin eikö se lukisi lakipykälissä sillon?
- Eräjalmar
Haastattelija nyt rupattelee niitä näitä, selvittääkseen miten tosissaan ja miten perillä hakija on tulevan harrastuksensa kanssa. Kuuluu asiaan.
- kunhan jutusteli
No kai sitä voi kysyä ihan mitä vain. Yhtä hyvin olisi voinut kysyä että onko perhettä ja minkä ikäisiä lapset on.
Mikään laki ei rajoita keskusteluita.
Taitaa olla nykyään niinsanottu palikkatesti mukana tossa luvanhaussa (samantyylinen kuin armeijassa?) ja ei väliä kuinka paljon lupia ennestään ja kuulutko metsästys/ampumaseuraan.Tosin en ole varma koskeeko tää itselataavia vai kaikkia asetyyppejä?(2004 viimeisin lupa 9 mm beretta ja silloin jo täys työ)
- Eräjalmar
Soveltuvuustesti on voimassa aina kerrallaan kolme vuotta. Jos ei ole kolmeen vuoteen sitä (tai armeijan vastaavaa) suorittanut, joutuu sen jokainen hakija suorittamaan riippumatta siitä, montako asetta on entuudestaan ja millaiselle aseelle haetaan lupaa.
Lääkärin/psykologin lausunto voi myös korvata soveltuvuustestin. - Eri käytännöt ??
Eräjalmar kirjoitti:
Soveltuvuustesti on voimassa aina kerrallaan kolme vuotta. Jos ei ole kolmeen vuoteen sitä (tai armeijan vastaavaa) suorittanut, joutuu sen jokainen hakija suorittamaan riippumatta siitä, montako asetta on entuudestaan ja millaiselle aseelle haetaan lupaa.
Lääkärin/psykologin lausunto voi myös korvata soveltuvuustestin.Pohjanmaan poliisilaitoksella sanottiin kun vein lupahakemusta 375H&H hankintaa varten, että jos aikaisempi ase ostettu 3 vuoden sisällä niin ei tarvi soveltuvuus testiä. Viimeisin ase ostettu 1,5 vuotta sitten, joten sanottiin ettei tarvitse.
- hesu.
Metsästys-seuran jäsenyys ei ole pakollinen mutta helpoittaa asioiden sujumista, koska ilman seuran jäsenyyttä täytyy pystyä osoittamaan paikka missä metsästät ja sehän on helppoa jos on omaa metsää muutama hehtaari.
- 1kk sit luvan saanut
ei tarvi metsästysseuran jäsenyyttä (ei niihin pappakerhoihin nykyään pääse jos ei satu joku niistä papoista oleen sukua tai sit omaa metsää) eikä lupaan tarvi olla omaa mettääkään kun voi kertoa että menee valtion maille metsästään. ottaa vaan selvää missä niitä on ennenkun menee haastatteluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581101Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11820Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83573Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36504Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43483Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36476