olen lähdössä joulukuun puolivälissä joulutorimatkalle Müncheniin. hotellin valinta on osoittautunut hankalaksi.. tähtiä saisi olla 4 tai 5. ja mieluiten keskustassa metroaseman liki jotta liikkuminen on nopeaa lyhyehköllä reissulla. muutenkin saa toki antaa vinkkejä, esim missä on parhaat joulutorit, ruokapaikat yms :)
apua hotellivalintaan
joulumatkailija
7485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Esim raatihuoneentori ja ympäristö. hae siitä. Vaikkapa tuosta listaa
http://www.hrs.de/web3/searchWeb1000.do;jsessionid=F179CA9505DBD68E26E3A86F6F41FB7C.41-3?activity=showHotellistWithPromotion&showOverlay=true#initialLoaded
treff hotel. kävelymatkan päässä keskustasta, metroasemalle n. 100m, päärautatieasemalle n. 500m. ei ehkä aivan tyylikkäimmässä kaupunginosassa, mutta hinta-laatusuhde erittäin hyvä. neljän tähden hotelli ja aivan erinomaista palvelua. suosittelen jos haluaa hyvää laatua edullisesti. jos mennään tuonne raatihoneentorin ympäristöön, niin hinnat ovat melkein tuplasti enemmän ja keskustan alue on kuitenkin suhteellisen pieni, että kävelemällä ei mene 10min kauempaa vaikka ei ihan ytimestä hotellia otakaan.
suosittelen käymään raatihuoneen sisäpihalla olevassa lounasravintolassa syömässä. paikassa käyvät ympäristössä työskentelevät syömässä lounastauollaan. edullista ja erittäin herkullista saksalaista kotiruokaa. ei taatusti mikään turistirysä. samoin kannattaa pulittaa pari euroa ja mennä raatihuoneen torniin katselemaan kaupunkia korkeammalta. upea näköala.
Eikös niiden etsiminen ole aika näppärää esim. hotels.comin karttahaulla?
http://fi.hotels.com/de384011/hotellit-saksa-munchen/
Hotelli Wallis oli sopivalla etäisyydellä kävelykadusta. Huoneet vastasivat odotuksiamme ja aamupala oli runsaampi kuin odotimme. Respan väki oli avuliasta. Ei mitään valittamista vaan perustason hotelli.
Eden Wolff hotelli. Päärautatieaseman nurkalla. Siisti ympäristö. Kävelykatu sopivan matkan päässä.
Ibis ketjun hotellit ja Sendlingen Tor liepeillä Acanthus. Mahtava aamiainen . Sendligen Strassea pitkin -olet Raatitorille Rathaus.
Myös Vitual market ja sen ympäristö.
http://www.muenchen.de/themen/tourismus.html
u-Bahn
http://de.wikipedia.org/wiki/U-Bahn_München
http://wikitravel.org/en/Munich
Huomenna menoksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10364958
http://www.fruehstueck-muenchen.de/