Loordit kyykkyyn

Eipä taida loordien 2000 neliön vuokratonteilla olla mitään tämän veroista.
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288501402166.html?pos=ok-nln
20226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Mitä voit odottaa tältä vatipäältä? Asuntojen hinnat palstan kuningas. Jos sitä rahaa oikeasti olisi, niin tuskin tällaisilla palstoilla viihtyisi. Ellei ole täysi imbesilli ja kaikki omaisuus virtuaalista juupa jaapa, mikä tällä palstalla yleistä! Kuka vaan voi vetää mitä stooria vaan näillä palstoilla, niin kuin vetääkin. Todellisuuden kanssa niillä ei ole mitään tekemistä.

Äänestä

Ei ikävä kyllä ihan ole ok-loordilla ihan tuollaista taloa ainakaan vielä. Sillä ei ole mitään merkitystä onko tontti lunastettu omaksi vai vuokrattu mitättömään 26 eur/kk hintaan, kun omaksi voi lunastaa 7.000 eurolla koska vain tuon tontin halutessaan ja ehkä lunastankin sitten jos sattuu huvittamaan kun laina on maksettu ensi vuonna pois kokonaan.

Kunhan loordin sijoitukset poikivat ja asuntosijoittaminen pääsee vauhtiin, niin ei sitä tiedä, vaikka olisikin varsinainen "linna" ok-loordillakin joskus, sitten ok-loordi olisi land-loordin lisäksi "linnan-loordi", nyt täytyy tyytyä olemaan toistaiseksi vielä "ok-loordi".

Nyt olen suorien osakesijoitusten lisäksi myös huipputuottoisiin rahastoihin panostanut, mm. raaka-aineet, kehittyvät markkinat aasiassa, kovat tuottoprosentit, jopa 90% odotettu vuosituotto loordilla näissä on.

Äänestä
  • Land-lordina eli asuntoja vuokrailevana ei niin vaan rikastu. Se on vielä aika riskihommaakin ja helposti siinä tulee asunnon kanssa tappiotakin.

    Äänestä

vaikka kehittyvien markkinoiden mahdollisuuksista hehkutetaan, sijoittajat ympäri maailmaa ovat yhteenlaskien sijoittaneet niille suhteellisesti hyvin pienen siivun sijoituksistaan.

”Osa sijoittajista pelkää, että nyt talouskriisin jälkeen edessä saattaa olla double-dip, kaksoistaantuma, jonka seuraukset voisivat olla vakavat.”

Talouskriisihän iski vasta muutama vuosi sitten. Kehittyvistä markkinoista puhuttiin houkuttelevana sijoituskohteena jo kauan sitä ennen. Miksi niille kuitenkin sijoitettiin odotettua vähemmän?

”Ihmisillä on korkea kynnys sijoittaa kauas – mieluiten sijoitetaan omille markkinoille. Ja jos kaukaisilla markkinoilla vielä sijoitetaan pieniin yhtiöihin, tarvitaan paljon asiantuntemusta.”


Aasia on mutkikas ja toimintatavoiltaan meille monessa suhteessa vieras sijoituskohde.varoitankin seikkailemasta omin päin netissä suoria sijoituskohteita Aasiasta etsien.


Ehkä yksinkertaisimpia tapoja pyrkiä osalliseksi kehittyvien markkinoiden kasvusta on sijoittaa kotimaisiin pörssiyhtiöihin, joille Aasia on tärkeä markkina-alue.

Äänestä
  • Mitäs Luki sanoo tästä rahastosta:

    Aberdeen Global Asian Smaller Cos A2

    onko tuotto hyvä ollut, entä odotettavissa oleva tuotto?

    Entä

    Fidelity Thailand A-USD

    Olisiko kannattanut laittaa tuonne 10.000 euroa v. 2009 alussa laman alettua, no lukin mukaan ei varmaan kun se on aasiassa kehittyvillä markkinoilla ja tuotto ollut 3 vuodessa vaatimattomat 149,07%.

    Eikä Apllea varmaan kannatanut ostaa myöskään 3v. sitten Lukin mukaan.

    Äänestä

  • Ok-loordi kirjoitti:

    Mitäs Luki sanoo tästä rahastosta:

    Aberdeen Global Asian Smaller Cos A2

    onko tuotto hyvä ollut, entä odotettavissa oleva tuotto?

    Entä

    Fidelity Thailand A-USD

    Olisiko kannattanut laittaa tuonne 10.000 euroa v. 2009 alussa laman alettua, no lukin mukaan ei varmaan kun se on aasiassa kehittyvillä markkinoilla ja tuotto ollut 3 vuodessa vaatimattomat 149,07%.

    Eikä Apllea varmaan kannatanut ostaa myöskään 3v. sitten Lukin mukaan.

    jos tiesit vuonna 2009, mikset sijoittanut?

    Äänestä

  • Ok-loordi kirjoitti:

    Mitäs Luki sanoo tästä rahastosta:

    Aberdeen Global Asian Smaller Cos A2

    onko tuotto hyvä ollut, entä odotettavissa oleva tuotto?

    Entä

    Fidelity Thailand A-USD

    Olisiko kannattanut laittaa tuonne 10.000 euroa v. 2009 alussa laman alettua, no lukin mukaan ei varmaan kun se on aasiassa kehittyvillä markkinoilla ja tuotto ollut 3 vuodessa vaatimattomat 149,07%.

    Eikä Apllea varmaan kannatanut ostaa myöskään 3v. sitten Lukin mukaan.

    Sä saat sijoittaa minne vaan se ei kuulu Lukille,mutta näkyy kun ajelen sieltä 6 tietä lapinjärven kohdalta ohi jossa on kyltti loordilla myydään uudehko talo kaislikon keskeltä.

    Äänestä

  • jos ja jos kirjoitti:

    jos tiesit vuonna 2009, mikset sijoittanut?

    Loordi sijoittikin kehittyville markkinoille ja myös raaka-aineisiin kultaan. Tosin enempi olisi pitänyt sijoittaa kyllä, esim.30.000 euroa.

    Äänestä

Jos on niin TYHMÄ, että haluaa maksaa jostain postimerkin kokoisesta tontista ja tasakattoisesta homerivarista 500.000 Euroa, kannattaa muuttaa Ässspooseen.

Äänestä

Hah, naurettava veto! Katsos kun ok-kurkot eivät jaksa olla kateellisia kenellekään - kun on itsellä asiat hyvin, niin ei todellakaan haittaa, jos jollain toisella sattuisi olemaan vieläkin paremmin. Se ei todellakaan ole itseltä pois.

Kennostoissa asuvat sen sijaan jaksavat olla kateellisia ok-asujille - ja syystäkin. Olisihan se melkoinen ponnahdus asumisviihtyisyydessä, jos naapurin macarena-karaoke-esitys ei yhtäkkiä kuuluisikaan seinän takaa, tai jos jumangegga olisikin oma piha, jossa grillata kassleria ja istuskella badenbadenissa.

Äänestä
  • kun ei saa grillata joka päivä pihalla sitkeää sianlihaa ja juoda kylmää XO:ta maha pystyssä verkkarit jalassa.

    Äänestä

  • 2,3 miljoonaa euroa, niin luuletko että "sijoittaisin" sen tuohon kennostoboksiin? Huh-huh... Siellä sitä sitten istuttaisiin miljonäärinä mummojen kanssa yhtiökokouksissa. Hehe, alkoi oikein naurattamaan tämä absurdi ajatus :D

    Jos olisi aivan pakko ostaa tuolla rahalla kämppä, niin se olisi ilman muuta joku hieno ok-talo hyvältä alueelta merenrannalta joko Helsingistä tai Espoosta. Oma tupa, oma lupa.

    Äänestä

  • ei voi verrata kirjoitti:

    kun ei saa grillata joka päivä pihalla sitkeää sianlihaa ja juoda kylmää XO:ta maha pystyssä verkkarit jalassa.

    Olen kyllä samaa mieltä, että tuntuisi idoottimaiselta ostaa parilla miljoonalla joku kerrostaloasunto ja kuunnella naapurien poraamista ja patterien hakkaamista.

    Mutta toisaalta jotkut haluavat välttämättä asua kaiken metelin ja saasteen keskellä Stadin keskustassa.

    Äänestä

  • ihan kiva talo - tosin saniteetti- ja kylpyhuonetilat joutuisi uusimaan. Ne näyttävät suorastaan surkeilta talon yleisilmeeseen verrattuna.

    Mutta onneksi ei tarvitse moista miettiä, kun tuossa tuntuu olevan 2,5 miljoonaa euroa liikaa hintaa meikäläisen kukkarolle - perustuhnun kukkarosta puhumattakaan. Tuhnulla ei riittäisi rahat edes varainsiirtoveron maksamiseen, joka tässä tapauksessa olisi 124 000 euroa.

    Äänestä

  • Täytyy myöntää että jotain tuon suuntaista Loordilla on tavoitteena vielä joskus omistaa, Loordilla on ikää vielä melko vähän ja nykyisen talon laina on maksettu pois pian. Sitten täytyy laittaa "raha poikimaan". Sijoitusasunto pienehköltä yliopistopaikkakunnalta on järkiveto ja lisäksi pörssissä on nyt hyvät mahdollisuudet, lama suosii rohkeaa ja taitavaa, vaikka toki siinä riskinsä on. Aktiivinen osto-myynti-hajautus ekonomisukulaisen avustuksella auttaa, valuutan vaihdolla pelaamiseen en ole vielä lähtenyt mutta olen sitäkin harkinnut ja muutamaan otteeseen joutunut katumaan jopa tekemättä jättämiäni valuutan vaihtoja valuuttatileille (erityisesti kun olin todella vähällä ostaa dollareita paljon tuossa huhtikuussa 2011 kun alkoi tulla ensimmäisiä uutisia Portugalin ongelmista), eurolla olisi saanut silloin melkein 1,50 dollaria, nyt kurssi on 1,28 ja lähemmäs 1,20 oli vähän aikaa sitten. Esim. 30.000 eurolla dollareita huhtikuussa 2011 kun Portugalista alkoi kuulua "kummia" ja lama osoittautui alkavan tekemään W käyrää v. 2008 jälkeen siis nousu ja uusi lasku perään. Olisi saanut 30.000 eurolla n. 45.000 dollaria ja jos ne olisi myynyt nyt kesällä olisi niistä saanut reilun vuoden päästä ostosta jo melkein 38.000 euroa. No, ei se 8.000 euroa tosiaan erityisen paljon ole, mutta kuitenkin, kun muutaman hiiren klikkauksen päässä oli dollareiden osto tuolloin. Olihan se arvattavissa että euron kurssi laskee ja paljon. Onneksi olen kultaan kuitenkin sijoittanut laman alettua v. 2008. Niiden voittojen kotiuttamisen ajankohta on vain vielä mysteeri Loordille.

    Mutta asiaan: upea talo, ei siinä mitään, pesutilat menisivät kuitenkin tuossa uusiksi, mutta tuossa hintaluokassa pikkujuttu tuo olisi.

    Jokin päivä, jokin päivä...

    Äänestä

Joka itsensä ylentää on yleensä itse mitätön palstalla asuva P:n puhuja ja asuu itse vuokralla.

Äänestä
  • Edelleen ihmettelen, miksi joku haluaisi esittäytyä omakotiasujana, jos on vuokralla?
    Edelleen ihmettelen, miksi vuokralaiset tällä palstalla edes ovat, jos eivät edes aio ostaa. Amislaisille on näes se autopalsta; ja niistähän he paljon tietävätkin.

    On olemassa erilaisia ammattejakin ja kaikkia tarvitaan jotta yhteiskunta toimii, samoin ei kannattaisi vuokralaisiakaan aliarvioida, hekin ostavat varmasti oman kun kaikki palaset loksahtelee sopivasti mutta harmi, että moni jättää ostamatta sen kuuiuisan -90% takia, se näet ei taida toteutua, ja vaikka toteutuisikin, niin pankit ei myönnä mitään, välittäjät ja valtio tuskin suostuu tuollaisiin alennuksiin omista intresseistään jne.

    Mietitäänpäs kuvitteellinen tilanne:

    Okt-asuja voittaa lotossa ja rakentaa linnan itselleen.
    Haluaa myydä vanhan -90% jollekulle onnelliselle.
    Kuka välittäjä haluaa ottaa 4% palkkiolla vastaan 30tuhannen kohteen, olletikin että kaupat saisi nopeasti?

    Verottaja muistaisi ostajaa 200tuhannen arvosta lahjaverolla.

    Myyjä yrittäisi itse myydä sitä polkuhintaan, ja kukaan ei uskaltaisi ostaa koska pelkäisi siinä olevan koiran haudattuna..

    Äänestä

  • Laupias. kirjoitti:

    Edelleen ihmettelen, miksi joku haluaisi esittäytyä omakotiasujana, jos on vuokralla?
    Edelleen ihmettelen, miksi vuokralaiset tällä palstalla edes ovat, jos eivät edes aio ostaa. Amislaisille on näes se autopalsta; ja niistähän he paljon tietävätkin.

    On olemassa erilaisia ammattejakin ja kaikkia tarvitaan jotta yhteiskunta toimii, samoin ei kannattaisi vuokralaisiakaan aliarvioida, hekin ostavat varmasti oman kun kaikki palaset loksahtelee sopivasti mutta harmi, että moni jättää ostamatta sen kuuiuisan -90% takia, se näet ei taida toteutua, ja vaikka toteutuisikin, niin pankit ei myönnä mitään, välittäjät ja valtio tuskin suostuu tuollaisiin alennuksiin omista intresseistään jne.

    Mietitäänpäs kuvitteellinen tilanne:

    Okt-asuja voittaa lotossa ja rakentaa linnan itselleen.
    Haluaa myydä vanhan -90% jollekulle onnelliselle.
    Kuka välittäjä haluaa ottaa 4% palkkiolla vastaan 30tuhannen kohteen, olletikin että kaupat saisi nopeasti?

    Verottaja muistaisi ostajaa 200tuhannen arvosta lahjaverolla.

    Myyjä yrittäisi itse myydä sitä polkuhintaan, ja kukaan ei uskaltaisi ostaa koska pelkäisi siinä olevan koiran haudattuna..

    Mä ostin rivariasunnon edesmenneeltä äidiltäni, joka oli siinä vaiheessa siis perikunnan ja minullakin siinä oma osa.
    Perunkirjoittajan kanssa ensin laitettiin hintaa niin alas kuin vaan siinä ajateltiin verottajan hyväksyvän, 100 tonnia ensin. Parin päivän päästä perunkirjoittaja soitti ja sanoi että pitää lisätä 30 tonnia kuitenkin. Hän oli katsellut toteutuneita kauppoja alueella ja verottajaltakin kysynyt. No se pantiin sitten 130 tonnia, ja kyllä se silloin sen arvoinen hyvinkin oli, ja verottaja sen sillä hyväksyi. 5000€ annoin vielä käteistä kummallekkin sisarilleni siksi kun suostuivat minulle tuohon hintaan myymään.
    Tuo rivariasunto olikin omana asuntonani monta vuotta,eikä siksi siitä tarvinnut sitä myyntivoittoveroa maksaa kun sen nyt viime vuoden alussa möin pois. Tosin en minä siitä niin kovin paljon mitään todellista myyntivoittoa saanutkaan, joskin 2000-luvun aika raju inflaatio tietenkin nosti numeraalista hintaa hyvinkin.

    Juuri jo tämä verottajan roolikin näissä asuntokaupoissa pistää epäilemään niitä rehvasteluja missä jotkut sanovat pystyvänsä ostamaan kelpo asuntoja roimasti alle ajan markkinahintojen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


money talks kirjoitti:

Eipä taida loordien 2000 neliön vuokratonteilla olla mitään tämän veroista.
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288501402166.html?pos=ok-nln

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu